Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Sdílení hesel v Netflixu: streamovací služby mají problém

Jiří Palyza 09.09.2019

To co je zakázáno je ve skutečnosti běžnou praxí. Sdílíte svůj účet v Netflixu s nejlepšími přáteli?

Streamovací služby jako Netflix, Amazon, DAZN a podobné už dávno přiznaly, že sdílení přístupových údajů k jejich placeným službám je problém. Ale potenciálně vytvářejí další a ještě větší problémy.

Velké množství uživatelů Netflixu svůj účet sdílí. Je to nakonec pochopitelné. Platíte buď zlomek skutečného měsíčního poplatku anebo vůbec nic, a přitom nemáte žádná omezení ve streamování obsahu. Vytváření různých profilů to umožňuje.

V podmínkách streamovacích služeb je zpravidla uvedeno, že sdílení účtu ve službách jako Netflix, DAZN apod. je povoleno pouze tehdy, pokud všichni uživatelé žijí ve stejné domácnosti pod jednou střechou. Do této kategorie spadají členové rodiny nebo spolubydlící. Dále zpravidla platí, že sdílení účtu s přáteli, kteří bydlí v jiných domácnostech, ve skutečnosti není legální bez ohledu na to, jaký balíček má správce účtu rezervovaný a platí.

Samotní poskytovatelé služeb proti těmto praktikám v podstatě nijak nezasahují. I po delším zkoumání těžko najdete důkazy o tom, že by Netflix účinně jednal proti praktikám sdílení účtů. Zasahoval pouze v extrémních případech, a to když bylo heslo k účtu prodáno několika uživatelům. A ani v takových případech nebylo jednoznačně prokázáno, že sdílení účtu s přáteli je jednoznačně kriminální čin.

Ilegální sdílení účtů je těžko prokazatelné

netflix

Netflix prodělává na sdílení účtů nemalé peníze. Má to ale výhody ve větším množství uživatelů.

Nakonec se jeví celá konstrukce zákazů a jejich implementace jako bezzubá. Proč formulovat pravidla sdílení účtů v podmínkách užívání služeb tak přísně, pokud není s výjimkou extrémních případů porušování těchto pravidel právně vymáháno?

Pro Netflix by zde mohlo hrát několik faktorů. Je jasné, že nelegálním sdílením účtů poskytovateli unikají příjmy. Pokud by skutečně proti nelegálnímu sdílení chtěl postupovat, bylo by teoreticky možné najít streamovací zařízení a ověřit, zda se jedná o legální či nelegální odběr. A i když by tomu tak bylo je neoprávněné sdílení účtů obtížné dokázat. Jeho plátce může tvrdit, že sám či jeho rodinný příslušník nebo spolubydlící) účet použil na jiném místě než je jeho domov, např. při cestování. Což je zcela legální.

Důsledný postup může způsobit vlnu odhlašování

netflix-stranger-things

Vlastní produkce Netflixu, jak např. "Stranger Things", je mezi uživateli oblíbená. Sdílením účtů získává stále více fanoušků a reakcí na sociálních médiích, což přesně potřebuje.

Netflix si je praktik sdílení účtů dobře vědom. Už v roce 2016 prohlásil generální ředitel Reed Hastings v rozhovoru pro CNBC, že "sdílení účtů, pokud vůbec, je velmi obtížné zastavit". Protože jsou hesla velmi často sdílena v rodinách a domácnostech, je potřeba se s tím "naučit žít". Co znělo z úst Hastingse téměř jako rezignace na stávající situaci, někdejší generální ředitel HBO Richard Plepler v roce 2014 formuloval mnohem ofenzivněji: "Zamezení sdílení účtů by bylo více než prospěšné, jde přeci o business vytváření závislých".

Kromě problémů s rozlišením legálních od nelegálních sdílení účtů existuje další zřejmý důvod, proč jsou Netflix a spol. tak pasivní. Pokud jde o sdílení účtů je to pro mnoho uživatelů jediná akceptovatelná cesta použití streamingové služby. Internetový obsah je totiž neustále vnímaný jako bezplatně poskytovaný čili proč bychom za něj měli platit. Streaming je zvlášť oblíbený u mladých uživatelů, ale kupní síla studentů je obvykle omezená. Sdílení účtu je proto jediný způsob, jak streamovací službu odebírat. Netflix a spol. jsou si vědomi, že přísný zákaz a postup proti porušování pravidel má velké riziko ukončení odběru služeb uživateli. Pokud by se cena po zákazu sdílení pro jednotlivce rázem vyhoupla na troj či čtyřnásobek díky úbytku sdílejících odběratelů, ne každý by to byl ochoten z dlouhodobějšího hlediska přijmout. Nakonec je zde dokonce riziko, že přísnější postup by stál více, než v konečném důsledku přinese.

Netflix a spol. v kleštích: boj proti nelegálnímu sdílení je těžko realizovatelný

Problém neoprávněného sdílení lze nakonec vyřešit jen velmi komplikovaně. Přinejmenším bez negativních důsledků pro provozovatele. Netflix nebo HBO by přísným postupem proti sdílení účtů omezili především sami sebe. Je velice pravděpodobné, že streamovací služby budou sdílení účtů tolerovat. Oproti tomu budou tvrdě postupovat proti prodejům účtů např. na eBay.

I když sdílením účtů ztrácí Netflix a spol. příjmy z poskytování služeb, obsah má naopak vyšší sledovanost. Dá se tedy očekávat, že streamovací služby spíš zvýší ceny svých balíčků, než by vytlačili uživatele. Netflix i DAZN už letos zdražili, což se na jejich popularitě příliš neodrazilo.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud