Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Souboj dvou gigantů: Evropská unie bojuje proti Applu, doplatí na to zákazníci

Jakub Fišer 05.09.2023
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

V posledních letech je na evropském trhu patrný hlavně souboj dvou gigantů: americké firmy Apple, jedné z nejbohatších firem na celém světě, a Evropské unie (EU), společenství států, které si mimo jiné dává za cíl regulovat a dohlížet na lokální evropský trh.

Kapitoly článku

Apple a jeho ekosystém

Na jedné straně je společnost Apple, která vytváří hardwarové a softwarové produkty a jejím hlavním cílem je uspokojit poptávku svých zákazníků, respektive udělat takovou nabídku, aby poptávka po „jablečných“ produktech neklesala, nýbrž stoupala.

Apple patří na trhu k premiantům, jeho produkty jsou výborně zpracované, perfektně navržené a firma též dbá na ukázkovou bezpečnost, ať už jde o hardware či software. Právě kvůli tomu se však ekosystém americké firmy vyznačuje relativně uzavřeným prostředí s hromadou nativních aplikací a programů.

Tento princip uzavřeného systému je však trnem v oku pro Evropskou unii. EU vnímá filozofii Applu jako monopol, kterým uzavírá zákazníky do svého ekosystému a nedává jim možnost volby. Přestože systémy Applu se poslední roky otvírají zákazníkům víc a víc, stále chybí například možnost vybrat si nativní aplikaci pro telefonování či obchod s aplikacemi.

EU bojuje proti „monopolům“

Evropská unie se snaží tyto – podle ní – antimonopolní praktiky potírat sadou směrnic a nařízení. Například v otázce nativního obchodu s aplikacemi App Store eurokomisaři rozhodli jednoznačně. Apple zabraňuje jiným provozovatelům obchodů s aplikacemi nabídnout své služby na produktech Apple, takže musí uvolnit otěže.

Mohlo by vás zajímat

I z toho důvodu bude Apple s iOS 17 nabízet tzv. side-loading aplikací, tedy možnost nainstalovat aplikace z neznámého zdroje, například z internetu.

Další příklad, kde Apple chtě nechtě musel ustoupit tlakům EU, je situace kolem USB-C. Vloni v létě Evropská rada a parlament rozhodli, že od listopadu 2024 musí všechny přístroje nabízené na trzích v EU disponovat oboustranným konektorem USB-C.

Ten se tak stane jednotným pro všechny mobilní přístroje, jako jsou mobily, tablety, počítače, sluchátka, kamery, kapesní herní konzole nebo třeba čtečky elektronických knih. Většina konkurentů Applu již tuto podmínku splňuje, Apple však využíval vlastní Lightning port. Pokud by se Apple nepodřídil, musel by přestat své produkty v Evropě nabízet.

EU se zaklíná tím, že na jde o pro-spotřebitelské opatření. Praxe však ukazuje, že na to mohou zákazníci spíše doplatit. A dobrým příkladem toho je i situace kolem USB-C. Nové iPhony totiž nebudete moci nabíjet USB-C kabely, které se vám válí doma. Budete muset použít speciální od Applu. Americký gigant tedy využil skulinky, kterou EU v nařízení nechala.

Co si o různých nařízení EU myslíte vy, přijdou vám logická, anebo ne?

Zdroj: Autorský text, 9to5Mac, Evropská unie


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit



Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud