Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Stále více nových funkcí – vyznat se ve WhatsAppu je čím dál složitější

Josef Mika 27.10.2023
Zdroj: Rachit Tank / Unsplash

V poslední době na nás padá stále více aktualizací aplikace WhatsApp, které tomuto oblíbenému komunikátoru poskytují další funkce. Chceme je ale vůbec? Bez řady z nich bychom se totiž snadno obešli.

Kapitoly článku

Aplikace WhatsApp je skvělá věc a občas bychom si už bez ní ani neuměli představit naše každodenní fungování. Rychle partnerovi oznámíme, že budeme mít zpoždění. Můžeme kontaktovat přátele v zahraničí a zeptat se, jak se mají. Nebo spustíme videohovor, abychom si s rodinou popovídali o všem, co se v poslední době stalo. 

Oblíbená služba pro zasílání zpráv je prostě praktická a právem oblíbená. Dnes toho umí už také mnohem víc než jen posílat zprávy. Minimálně tři nové funkce si však WhatsApp mohl ušetřit, možná by to přispělo k větší přehlednosti.

Komunity WhatsApp – mají smysl?

WhatsApp mobil
WhatsApp dnes najdete v podstatě na každém smartphonu.
Zdroj: Vectonauta/Freepik

Slyšeli jste vůbec o nich? Komunity byly představeny před několika měsíci. Jedná se o několik tematicky příbuzných skupin, které jsou spravovány na jednom centrálním místě. Ale komunity na WhatsAppu moc smysl nedávají. Protože pro většinu uživatelů je WhatsApp komunita téměř totéž, co skupina – jen větší. Velká část uživatelů považuje komunity za zbytečné. No řekněte, jste součástí nějaké takové obří skupiny a přináší vám to nějaké výhody?

Mobilní telefon vám pak neustále vibruje kvůli nějakému oznámení. Zprávy většinou nejsou určeny všem členům, ale týkají se pouze jedné nebo dvou osob. Kromě toho se najdou členové, kteří jsou schopni posílat hlasovou zprávu kvůli každé maličkosti.

„Co jsme se měli do zítřka naučit?“ Tak zní příklad typické hlasové zprávy. To, co možná začalo jako efektivní komunikace, se může rychle změnit v digitální obtěžování.

Komunity jsou samozřejmě určeny méně pro soukromé osoby a více pro organizace, jako jsou školy nebo univerzity. Učitelé mají prostřednictvím školní komunity přístup k různým třídním skupinám. Podobně je tomu i u lektorů, ale myslím, že ve většině případů by ke koordinaci stačily jednoduché skupiny ve WhatsAppu. Koneckonců, dříve to fungovalo docela dobře i bez komunit.

Co jsou vlastně kanály WhatsApp?

Další funkcí, bez které by se WhatsApp obešel, jsou takzvané kanály. Jedná se o jakýsi zpravodaj, jehož prostřednictvím firmy nebo známé osobnosti informují své sledující o novinkách. Do svého kanálu může něco napsat pouze jeho tvůrce, odběratelé mohou na zprávy reagovat pouze pomocí emotikonů.

Mohlo by vás zajímat

Když otevřu svůj WhatsApp na záložce Aktuality, nabízejí se mi kanály řady amerických novin, dále FC Barcelona nebo Tottenham Hotspur. No děkuji pěkně, ale při vší úctě jsou kanály u služby typu messenger, jako je WhatsApp, zbytečné. Jde přece hlavně o to, abyste byli v kontaktu s lidmi ze svého okolí. Pokud chci vědět, na čem pracuje nějaká společnost nebo chci nejnovější zprávy, existují jiné možnosti. Například Instagram, Twitter nebo Facebook. Anebo prostě web.

Není divu, že mnoho uživatelů má na nové kanály WhatsAppu jasný názor. V průzkumu Švýcarského rozhlasu a televize (SRF) hlasovalo 67 % z 6727 respondentů pro volbu "Připadá mi to otravné!" a pouze dvě procenta měla názor "Už to mám a považuji to za skvělou věc."

Z obchodního hlediska však kanály určitě dávají smysl. SRF uvádí: "Kanály by mělo být možné si předplatit za poplatek, provozovatelé by měli mít možnost platit za to, aby se objevili na vrcholu vyhledávací funkce, a v budoucnu by se mohly prostřednictvím kanálů prodávat i nejrůznější věci – pomocí služby WhatsApp Pay, která je v současné době k dispozici v Brazílii a Indii."

WhatsApp stavy, k čemu?

ČLověk a komunikátory
Nabídka komunikačních kanálů je dnes více než široká. Přidávání nejrůznějších funkcí do šikovných jednoduchých aplikací je sice trend, ale ne vždy dává smysl.
Zdroj: MikeRenpening/Pixabay

I už nějakou dobu ve WhatsAppu zavedená funkce stav (status) se zdá být zbytečná. Upřímně, kdo tuto funkci používá? Z mých kontaktů mi přijde, že většina lidí prostě aktivně své stavy v aplikaci WhatsApp nezveřejňuje. 

Podle údajů servery Statista.com ale použilo v listopadu 2017 funkci "Stav" téměř 300 milionů uživatelů a v květnu 2018 to bylo již 450 milionů. Od té doby uplynulo hodně času. Funkce Stav ale stále existuje, takže nemůže být tedy tak nepopulární. Ale nevadí vám to zelené kolečko kolem ikony kontaktu, které neodbytně připomíná, že se ještě musíte podívat na jeho nový stav? 

Mohlo by vás zajímat

Ať už jde o stavy, kanály nebo komunity: hodil by se návrat do starých dobrých časů. I zde, podobně jako v mnoha dalších přeplněných a čím dál hůře použitelných aplikacích, platí, že méně je někdy více. WhatsApp je skvělá aplikace pro chatování – nic víc. Většině uživatelů to úplně stačí.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud