Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Tajná příčina nadváhy? Studie ukazuje souvislost mezi chytrými telefony a obezitou

Josef Mika 17.04.2023

Z používání chytrých telefonů se má tloustnout? Zní to absurdně, ale zajímavá studie v tom vidí souvislost. Pomůžeme vám vybrat smartphon, který tento vliv omezí.

Kapitoly článku

Je záření mobilních telefonů nebezpečné? Diskuse na toto téma je pravděpodobně stejně stará jako samotný mobilní telefon. Z vědeckého hlediska nebyla tato otázka dosud jednoznačně objasněna. Mobilní telefony, chytré telefony a tablety prodávané v Evropě však musí splňovat tzv. limit SAR. SAR (Specific Absorption Rate) je zkratka pro specifickou míru absorpce a její hodnota udává maximální množství vysílacího výkonu, které může tělo při telefonování s daným zařízením absorbovat. Platný limit jsou dva watty na kilogram tělesné tkáně.

Záření vydávané mobilními telefony je ve velké míře absorbováno hlavou - u dětí zřejmě ještě více než u dospělých - a může tak mít mimo jiné vliv na metabolismus a práci mozku. Tým vedený Prof. Dr. Kerstin Oltmannsovou, vedoucí katedry psychoneurobiologie na univerzitě v německém Lübecku, podle studie publikované ve vědeckém časopise Nutrients zkoumal, zda může existovat přímá souvislost mezi zářením mobilních telefonů a příjmem potravy.

Záření mobilních telefonů vyvolává pocit hladu: o 22 až 27 procent více kalorií

sar(1)

Experimentální uspořádání studie, Nutrients 2022. Zdroj: Univerzita Lübeck

Studie probíhala následovně: 15 mladých mužů ve věku 21 až 29 let bylo celkem třikrát ve dvoutýdenních intervalech pozváno na vyšetření. Testované osoby se musely předtím alespoň 12 hodin postit a nesměly také používat mobilní telefon. Při samotném experimentu pak byli po určitou dobu vystaveni záření dvou různých mobilních telefonů, nebo jednou údajnému ozáření, při kterém byl mobilní telefon vypnutý. Použité „prastaré modely“ byly Motorola L2 (hodnota SAR: 0,97 W/kg) a Nokia 5800d-1 (hodnota SAR: 1,33 W/kg). Poté si mladí muži s normální hmotností mohli posloužit občerstvením v bufetu.

V rámci studie byl měřen spontánní příjem potravy, energetický metabolismus mozku pomocí rezonanční fosforové spektroskopie (MRS) a různé hodnoty v krvi před a po ozáření. Výsledky vědce překvapily: Ozařování prostřednictvím testovacích mobilních telefonů vedlo téměř u všech testovaných osob ke zvýšení celkového příjmu kalorií, v případě Motoroly o 22 %, u Nokie pak dokonce o 27 %. Analýzy krve ukázaly, že se nejen zvýšil celkový příjem kalorií, ale zřejmě způsobil, že účastníci přijali více kalorií ve formě sacharidů a - v menší míře - bílkovin. Měření MRS odhalilo zvýšení energetického přeměny v mozku pod vlivem záření mobilního telefonu.

Na základě těchto výsledků vědci dospěli k závěru, že záření mobilních telefonů představuje nejen „potenciální faktor přejídání u lidí, ale že také ovlivňuje energetickou homeostázu (řízení hladu a sytosti) v mozku“. Zejména pokud jde o děti a dospívající, pak podle vědců „zde prokázaný vliv záření mobilních telefonů na stravovací chování povede k tomu, že se na výzkum v této oblasti v budoucnu zaměří větší pozornost“.

Top10 Chipu: Chytré telefony s nízkou hodnotou SAR

Pokud promýšlíte nákup mobilního telefonu, který má kromě správné značky, výkonu a ceny mít také co nejnižší hodnotu SAR, můžete se více dozvědět v našem žebříčku nejlepších smartphonů. Najdete v něm více než 150 aktuálních zařízení s informacemi o komplexních měřeních, výsledcích testů laboratoře Chipu a pro vás relevantními daty od výrobců - včetně hodnot SAR jednotlivých smartphonů. (Pozor! Ne všichni výrobci tuto informaci u všech svých modelů udávají.)

Následující žebříček je výňatkem ze seznamu nejlepších smartphonů Chipu a zobrazuje aktuální nejlepší modely do 8 tisíc korun s hodnotou SAR nižší než 0,80 W/kg:

  1. Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G
  2. Samsung Galaxy A33 5G
  3. Xiaomi Redmi Note 10 Pro
  4. Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G
  5. Xiaomi  Redmi Note 11S

Zdroj: časopis Nutrients, Univerzita Lübeck


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud