Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Technologie a ekologie v rychlém občerstvení: McDonald’s zkouší RFID čipy

Josef Mika 16.08.2023

Řetězec rychlého občerstvení McDonald's spustil ve Francii nový projekt, který využívá moderní technologie. Do svých opakovaně použitelných obalů umisťuje RFID čipy, které mu pomáhají zlepšit sledování, optimalizovat systém a celkově snížit množství odpadu.

Kapitoly článku

Taky vás trápí, jaké množství nejrůznějších obalů po vás zůstane při obědě v jakéhokoliv restauraci rychlého občerstvení? V budoucnu tomu může být už jinak.

McDonald's France ve spolupráci se společností Checkpoint Systems zavádí technologie RFID pro sledování nových opakovaně použitelných obalů. Čipy RFID umožňují přenos dat na krátké vzdálenosti prostřednictvím rádiových vln. Checkpoint Systems tvrdí, že vyvinula jedno z vůbec prvních řešení RFID, které je bezpečné pro potraviny a odolné vůči teplu a vodě. V podstatě slouží ke sledování kelímků, lahví a kontejnerů na hranolky prostřednictvím automatizované databáze. Díky hardwaru a softwaru RFID instalovanému ve více než 1 200 francouzských restauracích získává McDonald's v reálném čase přehled o zásobách opakovaně použitelných obalů, což zefektivňuje řízení zásob a jejich doplňování.

Nepozorované RFID čipy

checkpoint-rfid-label

Nové RFID řešení bylo v restauracích McDonald's ve Francii použito na kelímky nebo nádoby na hranolky. Zdroj: Checkpoint Systems

Základní podmínkou pro takové řešení byla instalace čipů RFID do potravinových obalů. Čipy jsou v obalech umístěny tak, že si jich zákazníci v podstatě ani nevšimnou. Zároveň musí být dostatečně odolné, aby zvládly vyšší teploty nebo vlhkost.

Databáze RFID zajišťuje údajně až 99% přesnost evidence skladových zásob v reálném čase, což usnadňuje automatické sledování a dohledávání, které umožňuje lokalizovat chybějící obaly. Například by bylo možné zjistit, jak často byl vratný kelímek již použit a zda je v obchodě ještě dostatek zásob. Pokud někdo omylem vyhodil opakovaně použitelný kelímek, lze jej také znovu najít. Využití této technologie je v souladu s novou francouzskou legislativou zavedenou v roce 2023, která podporuje oběhové hospodářství a snižuje množství obalového odpadu.

Po úspěšné testovací fázi budou obaly se zabudovanými čipy údajně používány i v dalších evropských pobočkách.

Zdroj: Checkpoint Systems


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud