Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Test: Honor 50

Michal Bareš 15.11.2021

Na Honor 50 jsme se z řady důvodů hodně těšili. Jeho předchůdci nedali před pár lety spát konkurenci, jenže pak přišel zákaz služeb od Googlu a dvouletý útlum. Nový model ale už zase GMS má a na trh vstupuje s očekáváním.   

Nebudeme se příliš zaobírat fyzickou a hardwarovou podobností Honor 50 a telefonu Huawei nova 9, obě zařízení procházela vývojem ještě pod stejnými firemními křídly a je to zkrátka znát. Na rozdíl od Huawei nova 9 má ale Honor 50 podporu GMS a jinou sestavu fotoaparátů, také jiné barvy, podporu 5G sítí, ale také o něco menší operační paměť. S ohledem na prakticky stejnou cenu (která se občas trochu změní v rámci slevových akcí nebo speciálních nabídek) je Honor 50 logicky zajímavější volbou, tedy alespoň pro uživatele, kteří si nezvykli na ekosystém Huawei.

Honor 50 v naší laboratoři prokázal některé špičkové funkce, hlavně co se týče kvality displeje a výdrže na baterii. Z hlediska výkonu se rovněž pohybuje na hranici nejvyšší třídy, i když v této cenové kategorii lze sehnat i výkonnější smartphony. Design, použité materiály a kvalita zpracování telefonu jsou výborné, na pohled i v ruce působí prémiovým dojmem a rozhodně patří k nejkrásnějším současným telefonům. Zvláště zajímavé je provedení ve stříbrné variantě Frost Crystal, v prodeji ale bude i klasická černá a pohledná zelená verze.

nth-green-7-cmyk

Honor 50 se zahnutým displejem. Zdroj: Honor

 

Honor použil špičkový OLED displej s 6,6” úhlopříčkou a rozlišením 2 340 x 1 080 bodů, kterému jsme v laboratoři naměřili výbornou maximální svítivost na úrovni 736 cd/m2 a rovněž vynikající šachovnicový kontrast 165:1. OLED panelu jsme dále naměřili velmi dobré pokrytí barevného spektra na úrovni 119 % prostoru sRGB a 87 % prostoru DCI-P3 (HDR). Samozřejmostí je 120Hz obnovovací frekvence, která je ale v továrním nastavení přepnuta na automatiku, která se v závislosti na používaných aplikacích a typu obsahu přepíná mezi 60 Hz a 120 Hz. Lze ji ale výměnou za drobné zkrácení výdrže na baterii přepnuta na neustálé zobrazení v režimu 120 Hz. Displej je na bocích zahnutý do 75° úhlu, což je hezké na pohled a při ovládání gesty to zjednodušuje ovládání systému. Z továrny je mobil osazen krycí fólií, která sice při tahu prstem z boků trochu překáží, na druhou stranu chrání displej před poškrábáním. Během dvou týdnů praktického používání nevykázal ani při intenzivním přenášení bez obalu telefon žádné šrámy ani škrábance jak na displeji, tak na zádech. Z hlediska kvality displeje snese Honor 50 srovnání se špičkovými telefony.

Výborná je i výdrž 4 300mAh baterie. V kombinaci s moderním úsporným procesorem vydrží telefon při běžném používání dva dny práce, tedy při pěti až šesti hodinách rozsvíceného displeje denně. V rámci testu nonstop streamování a přehrávání videa z internetu jsme na automatickou obnovovací frekvenci naměřili celkovou výdrž v podobě téměř 13 hodin. V PCMarku Work 3.0 vydržel telefon na baterii 11 hodin a 34 minut. S dodávaným 66W napájecím adaptérem se baterie plně nabije za 40 minut, za první půl hodiny na 90 procent své kapacity. Bezdrátové dobíjení chybí, ovšem reverzní kabelové dobíjení drobné elektroniky funguje.

Z hlediska výbavy se jedná o klasický telefon střední třídy. Na vlajkové lodě ztrácí v podobě absence právě zmíněného bezdrátového dobíjení, chybí rovněž certifikace odolnosti vůči vodě, někdo může postrádat 3,5mm audiokonektor a bohužel není přítomen ani slot pro paměťové karty. To je škoda, protože levnější varianta má jen 128 GB, což už na dnešní poměry nemusí stačit. V prodeji je ale i verze s 256GB úložištěm (za 14 990 Kč), která má navíc 8 GB RAM, 128GB varianta disponuje pouze 6 GB RAM. Další šetření je znát na USB-C konektoru, který přenáší data pouze rychlostí 2.0. Během testu se nám v telefonu nashromáždilo mnoho fotografií (některé i v nativním 108Mpx rozlišení s velikosti okolo 16 MB) a jejich přetažení do počítače bylo spojeno se značnými problémy. Adresář o velikosti okolo 5 GB se do počítače kopíroval přes sedm minut.

Ani s menší operační pamětí se ale smartphone osazený procesorem Snapdragon 778G 5G nemusí za výkon stydět. V bechmarcích i v praktickém provozu vše běhalo plynule, bez zadrhnutí a bez čekání. V testu GeekBench 5 jsme naměřili multijádrový výkon na úrovni 2 791 bodů, v single thread měření 776 bodů. V PCMarku Work 3.0 dosáhl telefon skvělého výsledku 11 984 bodů, kterým mimochodem překonal například dvakrát dražší telefon Sony Xperia 5 III s procesorem Snapdragon 888.

U smartphonu vyšší střední třídy je samozřejmě extrémně důležitá kvalita fotoaparátu. Honor 50 je osazen 108Mpx hlavním fotosnímačem se světelností f/1,9, kterému sekundují 8Mpx ultraširokoúhlý snímač a dva pomocné senzory: hloubky ostrosti (2 Mpx) a makrosnímků (5 Mpx), hlavní fotoaparát nemá optickou stabilizaci. V průstřelu displeje je pak umístěna 32Mpx selfie kamera, rovněž bez stabilizace a s fixním ostřením. 

detaily-na-sose

I za pošmourného dne nabídne Honor 50 pěkné detaily. Foto: Chip

Kvalita snímků hlavního fotoaparátu je za dobrých světelných podmínek výborná, ale s horšujícím se světlem se stává nekonzistentní a nepředvídavou. Snímky pořízené v osvětleném interiéru jsou velmi dobré, ale i v nich se projevuje viditelná snaha o překrývání šumu umělou inteligencí, která má za následek slévání barev a lehkou ztrátu detailů. Při večerním a nočním focení v exteriéru se pak výrazně projevuje zpoždění spouště a celková pomalost fotoaparátu. Zajímavá historická tramvaj nám dokonce za deštivého večera odjela ze zastávky než ji telefon stihl zaostřit, protože po opakovaném stisku spouště odmítl snímek pořídit. Při pořizování statických snímků je světelné prokreslení velmi dobré, i když i zde dochází ke slévání detailů způsobených potlačováním šumu elektronikou. Výsledek je na displeji telefonu velmi pěkný, ale při zkoumání na monitoru jsou jisté nedostatky patrné. Telefon jsme testovali pár týdnů před uvedením s firmwarem 4.2.0.149, novější verzi jsme do zveřejnění recenze neměli k dispozici, ale je možné, že zmíněné nedostatky v ní budou minimalizovány.

honor-50-fotomodul

Zadní fotomoduly Honoru 50, Zdroj: Honor

Kvalita ultraširokoúhlého fotoaparátu odpovídá spíše informačním potřebám. S přehledem stačí na sociální sítě, ale na monitoru nebo na velké tištěné fotografii jsou znát nedostatky v podobě ztráty detailů. Makrofotoaparát je prakticky zbytečný, lepší snímky dostaneme zvětšením záběrů pořízených hlavním fotoaparátem. Selfie kamera je velmi dobrá, má dostatek detailů, ale chybí ji hloubka záběru. Kvalita pořizovaného videa je velmi dobrá. Zajímavé jsou možnosti snímání záběrů zároveň z hlavní a selfie kamerky. Přesto jsme od Honoru 50 čekali z hlediska fotoaparátu o něco víc, protože v této cenové kategorii už se chyby promíjejí těžko a na trhu je řada telefonů s podobnou cenou (Xiaomi 11T Pro, Motorola Edge 20 Pro, Vivo X51 nebo například Samsung Galaxy S20 FE), které se z hlediska fotografií Honoru 50 vyrovnají a nebo jej i předčí. 

 

Technická data:

Displej (úhlopříčka / rozlišení)  6,57" / 1 080 x 2 340 / AMOLED / 120 Hz

CPU / GPU / RAM                     Snapdragon 778G 5G /8x 300-2 400 MHz / Adreno 642L / 6 GB

Výbava                                      2x nanoSIM, Wi-Fi 802.11ax, LTE, USB-C 2.0, BT 5.2, 108+8+2+2 / 32 Mpx, 4 300 mAh

Displej: max. jas / šach. kontrast: 736 cd/m2 / 165 : 1

Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG)               128 GB (104,87 GB) / ne / ano

PCMark                             11 684 bodů / 11:34 h:m

3DMark WL / Geekbench 5 2 500 / 2 791 bodů

Operační systém                         Android 11

Rozměry a hmotnost                   160 x 74 x 7,8-10,5 mm, 175 g

Cena                 12 990 Kč

CHIP                  velmi dobrý (1,6)


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud