Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Test: Infinix Note 30 Pro – hledáte ideální levný telefon? Už nemusíte.

Michal Bareš 14.06.2023

Sehnat kvalitní smartphone za cenu okolo 5 000 Kč je stále větší oříšek. Telefon Infinix Note 30 Pro přichází jako záchrana, která splní prakticky všechny požadavky i náročnějších uživatelů.

Kapitoly článku

Infinix je na českém trhu stále spíše novou značkou, ale za rok přítomnosti na našem trhu přinesl několik zajímavých modelů. Note 30 Pro je novinkou, která značce Infinix výrazně zlepší pozici na trhu, protože s ohledem na poměr mezi cenou a výbavou sotva najde konkurenci.

Infinix Note 30 Pro je skvělým příkladem, že levný telefon nemusí být ani ošklivý ani pomalý a dokonce dokáže velmi dobře fotografovat. Zařízení má prakticky vše důležité a vytknout mu lze prakticky jen dvě věci, absenci podpory 5G sítí a krátkou dobu aktivní softwarové a bezpečnostní podpory.

Jinak jsme byli během testu téměř ve všech ohledech nadšeni. Počínaje pohledným 6,7“ OLED displejem s vysokou obnovovací frekvencí a velmi dobrým barevným pokrytím, přes dostatečnou kapacitu úložiště, kvalitu hlavního fotoaparátu až po doslova luxusní balení a příslušenství.

Displej: OLED s až 120 Hz a HDR barvy

6,7“ OLED displej s rozlišením 2 400 x 1 080 bodů může pracovat na 60, 90, nebo 120 Hz a díky vysoké intenzitě maximálního jasu je perfektně čitelný i na přímém slunci. OLED panel pokrývá celé spektrum barevného rozsahu HDR (DCI-P3), takže je jako stvořený pro sledování streamovaného obsahu. Překvapeni jsme byli i jen velmi tenkými rámečky, které přispívají k vynikajícímu estetickému dojmu, který jsme ze zařízení měli.

20230614-215722-1

Infinix Note 30 Pro má okolo OLED displeje jen velmi tenké rámečky, foto: Michal Bareš, Chip

Tělo telefonu má plastová záda a kovové rámečky, ovšem ani na pohled, ani na omak nepůsobí vůbec lacině. Námi testovaná verze disponovala matným povrchem, který atraktivně mění barvy podle úhlu, pod kterým na něj dopadá světlo, takže telefon je chvíli zlatý, chvíli fialový, chvíli modrý. Výsledkem však není pouťová nuda, ale vcelku příjemný estetický zážitek. Na zádech prakticky neulpívají otisky prstů a telefon velmi dobře sedí v ruce.

20230613-125752-1

Záda Infinix Note 30 Pro mění barvu podle dopadajících parsků, foto: Michal Bareš, Chip

K pohodlnému používání přispívá i výrazně tenké tělo, díky kterému není problém jej ovládat jednou rukou. Hmotnost 205 gramů je s ohledem na velikost displeje a kapacitu baterie velmi dobrá.

20230613-132142-1

Jiný =hel, jiná barva zad, Infinix Note 30 Pro. Foto: Michal Bareš, Chip

Baterie a napájení: výlet do nejvyšší třídy

Kapacita baterie a rychlost, a hlavně možnosti nabíjení jsou jako z naprosto jiné cenové dimenze. 5 000mAh akumulátor udrží telefon v chodu naprosto spolehlivě i nejnáročnější den, během testu jsme zařízení nešetřili a většinou jsme vydrželi i dny dva.

O rychlé nabíjení se stará dodávaný 68W adaptér podporující Power Delivery 3.0. Úplně prázdný telefon se za 30 minut dobije na 80 procent.

20230613-123422-1

Infinix Note 30 Pro za necelých 6 000 Kč zvládá i bezdrátové dobíjení, foto: Michal Bareš, Chip

To nejlepší ale teprve přijde. Tento smartphone za necelých 6 000 Kč lze totiž dobíjet i bezdrátově a umožňuje reverzní dobíjení mobilního příslušenství, jako jsou TWS sluchátka nebo chytré hodinky. V nouzi nejvyšší dokonce může dobít i jiný mobilní telefon. Bezdrátové reverzní dobíjení funguje i s modelem Note 30 Pro, a ne pouze s Note 30 VIP, navzdory specifikacím výrobce.

Bezdrátové dobíjení probíhá maximálně 15 watty. Bezdrátová nabíječka není součástí balení, ale existuje i VIP verze tohoto telefonu (za 8 699 Kč), která ji dokonce v krabičce má, a navíc podporuje i bezdrátové reverzní dobíjení. V době, kdy se i telefony střední a nejvyšší třídy stále častěji prodávají prakticky v holém balení bez nabíječky je výbava Infinix Note 30 Pro příkladná.

Výbava: nečekaně bohatá, včetně krycího skla

V krabičce „standardní“ verze Infinix Note 30 Pro totiž kromě výkonné nabíječky najdeme i kryt telefonu, sluchátka, USB-C kabel, šťouchátko a dokonce i krycí ochranné sklo displeje. Z výroby je na displeji klasická ochranná fólie. Telefon se může pochlubit sice základní, ale alespoň nějakou odolností vůči vodě na úrovni IP53.

20230613-130304-1

Infinix Note 30 Pro je osazen USB-C portem a nechybí 3,5mm audiojack, foto: Michal Bareš, Chip

Výkon: Mediatek Dimensity G99 naprosto stačí

O výkon se stará 6nm procesor Mediatek Helio G99 s osmi výpočetními jádry (2x 2,2 GHz, 6x 2,0 GHz) a integrovanou grafikou Mali-G57 MC2 v kombinaci s 8 GB RAM. Samozřejmě to není špičkový rychlík, ale s výjimkou náročných her v klidu stačí i na intenzivní provoz náročných aplikací. Pohyb v systému i přepínání mezi aplikacemi jsou svižné a plynulé. V testu PCMark dosáhl telefon výsledku 10 192 bodů, Geekbench 6 vykázal v jednojádrovém režimu 729 bodů a se všemi jádry 1 978 bodů.

Naprosto spokojeni jsme byli i s kapacitou úložiště, které je 256GB a uživatel má k dispozici 225,2 GB. Pokud by to nestačilo, v šuplíku je vedle dvou pozic pro nanoSIM karty i samostatná parcela pro microSD kartu. Samozřejmostí je i podpora USB OTG, takže k telefonu lze připojit externí USB-C flashku nebo SSD disk.

20230613-132147-1

Na zádech má Infinix Note 30 Pro tři snímače, důležitý a povedený je ale jen ten hlavní, foto: Michal Bareš, Chip

Fotoaparát: 108 Mpx a dokonce i noční město

S ohledem na cenu je vynikající i kvalita snímků pořizovaných hlavním 108Mpx fotoaparátem. Ten používá sdružování pixelů, v základním nastavení tak spojuje devět bodů snímače do jednoho a výsledkem jsou 12Mpx snímky s překvapivě dobrou kvalitou.

Fotoaparát sice nemá ani optickou stabilizaci ani optický zoom, ale na požadavky běžných uživatelů bohatě stačí. Za dobrého světla jsou fotografie ostré a detailní a jen lehce přebarvené, rozhodně z nich lze vytvořit dobré fotografie i formátu většího než 10 x 15 cm, na sdílení v sociálních sítích je kvalita více než dostatečná.

img-20230604-220130-021

Noční fotografie města z Infinix Note 30 Pro, foto: Michal Bareš, Chip

Překvapením pro nás byl výkon fotoaparátu při večerním focení v ulicích Prahy. Snímky jsou samozřejmě výrazně softwarově upravovány, ovšem výsledek je (opět s ohledem na cenu pod 6 000 Kč) vynikající. Stejně tak spokojeni jsme byli i s fotografiemi pořizovanými v interiérech. Noční focení s minimálním světlem telefon zvládá jen s obtížemi, nicméně i tak jsme v této cenové kategorii na výrazném nadprůměru.

Problémy jsme zaznamenali při focení v přímém protisvětle, kdy dochází ke ztrátě detailů a nepřirozenému rozostření částí sousedících s protisvětlem. Zoom je pouze digitální, ale kvalita dvounásobného přiblížení je rovněž vynikající. Desetinásobné přiblížení lze použít pouze informativně. Maximální rozlišení videa je 1 440p při 30 fps, jinak je zde použitelné 60snímkové Full HD rozlišení a nechybí možnost zaznamenávat video z přední i zadní kamery najednou. Přední 32Mpx kamera má fixní ostření a je také velmi dobře použitelná. Zbývající zadní fotoaparáty nemá moc smysl používat, kdyby na telefonu nebyly, nic by se nestalo, není zde ani ultraširokoúhlý snímač.

Zvuk: 3,5mm jack i JBL stereo

Spokojeni jsme byli i se zvukovou výbavou. Telefon jako dnes už jeden z mála obsahuje 3,5mm audiokonektor pro připojení drátových sluchátek a vynikající je hlasitost i kvalita dvou reproduktorů s logem JBL. YouTube videa i streamované filmy si tak můžete kvalitně vychutnat i bez sluchátek.

Závěrečné shrnutí: štika v zatuchlém rybníce

Infinix Note 30 Pro ideálně trefil trochu slepé místo nabídky ostatních výrobců smartphonů. Šestitisícová hranice je většinou laťkou pro zájemce o slušný telefon nižší střední třídy, ovšem v tomto případě se setkáváme s výbavou, která v lecčems převyšuje i střední třídu a dotýká se té prémiové. Samozřejmě nelze očekávat špičkový herní výkon, ale většina her na Infinix Note 30 Pro běží parádně, ústupek na ceně je znát v absenci 5G, ale jinak je to parádní telefon, který nezklame ani náročnější uživatele. Nechybí ani NFC.

Snad největší výtkou je omezená doba podpory. Telefon má slíbenou další verzi Androidu a dva roky bezpečnostních záplat, což opravdu není mnoho. Na druhou stranu to znamená, že jej bude možné pohodlně a s přístupem k bankovnictví používat tak tři roky, což je průměrná výdrž smartphonů. A třeba se Infinix do té doby pochlapí a přidá rok, dva podpory navíc, hardware by to jistě v pohodě zvládal.

Technická data

Displej (typ/úhlopříčka / rozlišení) 6,7" / 2 400 × 1 080 / OLED / 120 Hz
CPU / GPU / RAM Mediatek Helio G99 (8x 500-2 200 MHz ) / Mali G-57 MC2 / 8 GB
Výbava 2x nanoSIM (LTE/LTE), Wi-Fi 6, USB-C 2.0, BT 5.3, NFC, 108+2+2/32 Mpx, 5 000 mAh, snímač otisků prstů, microSD, bezdrátové dobíjení, IPX53
Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG) 256 GB (225,2 GB) / ano / ano
Výdrž na baterii (PCMark) 13:01 h:m
PCMark 3.0   10 192 bodů
3DMark (WL) / Geekbench 1 262 / 1 978 bodů
Operační systém Android 13
Rozměry a hmotnost 163 x 76 x 8,2 mm, 205 g
Cena 5 999 Kč
CHIP velmi dobrý (1,7)

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud