Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Test: PocketBook InkPad Color 2 – lepší barvy, voděodolnost a dlouhá výdrž

Michal Bareš 25.09.2023

Druhá generace barevné e-ink čtečky vylepšila kvalitu barev i černobílého textu, nabízí větší displej, lepší odezvu, odolnost vůči vodě a další moderní funkce.

Kapitoly článku

První barevnou čtečku PocketBook Color jsme měli možnost otestovat před necelými třemi lety. Přelomové čtečce s dvojvrstvým displejem jsme byli ochotni odpustit méně syté barvy, také jsme od e-ink panely žádné zářivé tóny neočekávali, ale již hůře jsme se srovnávali s kvalitou černobílého textu klasické knihy. Barevné pixely totiž viditelně zasahovaly do bílé vrstvy a pozadí čtené knihy tak nebylo čistě bílé, spíše do šeda.

PocketBook InkPad Color 2
PocketBook InkPad Color 2 používá inovovaný barevný displej Kaleido Plus
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Drobné, ale viditelné inovace

Tento hlavní nedostatek první barevné čtečky ale PocketBook ve verzi Color 2 částečně odstranil a pokud se zrovna nedíváte na barevný komix, ale čtete běžný černý text, ani byste nepoznali, že máte v ruce barevnou čtečku. Podsvícené pozadí sice není tak bílé jako u některých čteček, ale již na ní nejsou vidět stopy barevných pixelů, při podrobnějším pohledu připomíná spíše lehce porézní čtvrtku. Zlepšila se i kvalita černobílého textu na jiném, než bílém pozadí.

Čtečka používá vylepšený e-ink displej Kaleido Plus, který dokáže zobrazit 4 096 barevných odstínů. Ty mají díky inovovanému barevnému filtru lepší sytost než u první generace, ovšem samozřejmě nelze očekávat zářivý jas OLED nebo IPS panelů. Uživatelům, kteří by si na mobilním zařízení rádi prohlíželi monografie výtvarného umění doporučujeme stále tablet. Dnes se již dají sehnat i tablety s matným povrchem displeje (například TCL Nxtpaper nebo Huawei MatePad 11), který trochu připomíná panel čteček. Není jich ale mnoho a jsou dražší než barevná e-ink čtečka.

PocketBook InkPad Color 2
Barvy jsou na čtečce PocketBook InkPad Color 2 výraznější a jasnější, čtení komixů není problém
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Barevný a velký displej

Prakticky velký 7,8” barevný e-ink displej Kaleido Plus má opět samostatnou RGB a černobílou vrstvu se spodním i vrchním podsvícením a dotykovou vrstvou. Černobílá vrstva má rozlišení 1 827 x 1 404 bodů s hustotou 300 PPI, barevný má třikrát nižší rozlišení 624 x 468 bodů, protože každý obrazový bod obsahuje tři RGB subpixely. Rozlišení je tedy stejně jemné jako u předchozího barevného modelu, ale náš pocit z barevného provedení je mnohem lepší než u předchůdce. Spokojeni jsme byli i se stabilitou barev při pohledu z ostřejšího úhlu. Rozhodně oceňujeme větší displej, na kterém se barevné komixy a pohádkové knížky čtou mnohem lépe naž na malém displeji šestipalcovém.

PocketBook InkPad Color 2
Internetový prohlížeč čtečky PocketBook InkPad Color 2 je díky barvám použitelný i pro procházení stránek
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Na druhou stranu již nějakou dobu existuje novější verze e-ink displeje Kaleido 3, která zvyšuje rozlišení barevné vrstvy ze 100 PPI na 150 PPI a podle prvních zpráv má zvyšovat saturaci barev o 30 procent. Vypadá to tedy, že se máme i v příští generaci na co těšit.

PocketBook InkPad Color 2 je kromě klasického podsvícení vybaven i systémem SmartLight, který slouží pro potlačení modrého světla. Systém lze nastavit na automatické nastavení vyvážení modrého a žlutého světla podle okolních podmínek, případně si jej může uživatel upravit sám. Tento systém se nám v praktickém testu rádi moc líbil, protože usnadňuje noční čtení.

PocketBook InkPad Color 2
PocketBook InkPad Color 2 má automatickou úpravu jasu i modrého světla, praktické pro večerní čtení
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Další funkce čtečky

Stejně jako u minulého modelu se nám v barvě mnohem lépe pracovalo s internetovým prohlížečem, který je u barevné čtečky konečně zase použitelný. Mezi aplikacemi pak najdeme také aplikaci Zbarvení, což jsou takové jednoduché omalovánky pro děti. Ty si pak rády barevně kreslily i v aplikaci Scribble. Nechybí výbava v podobě 11 předinstalovaných slovníků, desítky dalších lze pak stáhnout zdarma. Při delší cestě se mohou hodit i základní hry, jako je karetní hra Solitaire (Klondike), Sudoku nebo šachy.

Knihy nejen na displeji

Kromě klasického zobrazení textů nebo obrázků tato čtečka poslouží i pro přehrávání audioknih nebo dokonce zvládne česky přečíst jakýkoliv textový dokument.

PocketBook InkPad Color 2
Malování na barevné čtečce PocketBook InkPad Color 2
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Velkou 32GB kapacitu interní paměti (uživatelům je dostupných 27,6 GB) je prakticky nemožné naplnit textovými knihami, takže ji lze využít i pro nahrání audioknih nebo jiného mluveného slova. Ty pak může uživatel poslouchat buď prostřednictvím interního reproduktoru, případně lze čtečku přes Bluetooth propojit se sluchátky, 3,5mm audio konektor nemá, ale lze použít redukci z USB-C.

Většina knih a textů ale v profesionální audio kvalitě neexistuje, takže je možné použít možnost převodu textu na hlas. Ten má na starosti klasický hlas Katka a je velmi zdařilý. Zdaleka nezní jako unylé robotické čtení a lze jej dobře poslouchat i delší dobu. Katku je ale potřeba stáhnout, což lze zařídit přímo v zařízení. K dispozici je momentálně 26 jazykových verzí převodu textu na řeč.

PocketBook InkPad Color 2
PocketBook InkPad Color 2 má praktický USB-C konektor
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Konstrukce, výbava a odolnost

Nová barevná čtečka má dvě další novinky, po kterých jsme u minulé verze volali. Konkrétně jde o ochranu vůči vodě na úrovni IPX8 a o osazení USB-C konektorem.

IPX8 znamená, že čtečku lze bez obav používat ve vaně nebo u bazénu a neuškodí ji náhodný pád do vody. Teoreticky by měla vydržet nejen pád do vody, ale i delší pobyt pod hladinou, konkrétně zvládne hodinu v metrové hloubce sladké vody, záměrné čtení pod vodou ale rozhodně nedoporučujeme.

Minulá verze barevné čtečky PocketBook byla ještě vybavena microUSB konektorem, letošní varianta má konečně oboustranný USB-C port. Ten je důležitý ne ani tak kvůli rychlejšímu přenosu dat, ale hlavně proto, že není tak náchylný k poškození následkem špatného zasunutí kabelu. Především starší uživatelé s horším zrakem často s microUSB portem doslova bojují a výměna konektorového bloku je drahá. USB-C nabíječku navíc dnes najdeme častěji než microUSB, takže zařízení lze pohodlně dobít kdekoliv na cestách.

Výdrž na baterii

Když jsme u dobíjení, PocketBook Color 2 má akumulátor s kapacitou 2 900 mAh, tedy o třetinu větší než u první generace. Čtečku jsme používali několik měsíců, včetně intenzivního čtení o dovolené. Při běžném používání na úrovni půl hodiny denně vystačí pohodlně na více než měsíc provozu. Výborná zpráva ale je, že pokud máte čas číst tři až čtyři hodiny denně, vydrží čtečka více než deset dní, a to včetně podsvícení a aktivní Wi-Fi. Plné nabití zabere dvě hodiny. Wi-Fi 802.11n podporuje práci jak v 2,4GHz, tak v 5GHz pásmu, Bluetooth je ve verzi 5.2.

PocketBook InkPad Color 2
PocketBook InkPad Color 2 dobře zvládá i práci s černobílými texty, pozadí připomíná hrubší papír, ale neruší
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Podporované formáty

Čtečka podporuje kromě prakticky všech typů textových a knižních souborů (ACSM, AZW, AZW3, CBR, CBZ, CHM, DJVU, DOC, DOCX, EPUB, FB2, FB2.ZIP, HTM, HTML, MOBI, PDF, PDF, PRC, RTF, TXT) i zvukové formáty MP3 a OGG, audioknihy pak mohou být i ve formátu M4A a M4B. Dokáže otevřít obrázkové soubory typů JPEG, TIFF, BMP a PNG.

PocketBook Era
Pro srovnání bílé pozadí černobílé čtečky PocketBook Era
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Odezva a ergonomie

Čtyřjádrový procesor v kombinaci s 1 GB RAM čtečce zajišťuje plynulý chod a příjemně rychlou odezvu. Reakce jsou ve většině případů okamžité, odezva na přechod na domovskou stránku zabere cca sekundu, kniha z interní knihovny se otevře za 1,7 sekundy, posun mezi stránkami zabere jen 0,7 sekundy. Ze spánku se čtečka probere za cca pět sekund. Celkově jsme s rychlostí a odezvou čtečky byli velmi spokojeni.

Tělo čtečky je s ohledem na 7,8” úhlopříčku displeje poměrně kompaktní, rámečky okolo displeje mají tloušťku jen sedm milimetrů a čtečka se tak stále vejde do většiny kapes. S hmotností 275 g ji lze snadno udržet v ruce i při delším čtení. Ovládací tlačítka jsou umístěna na spodní straně zařízení a opět bychom u nich ocenili lepší označení, symboly nejsou moc vidět a barevné podkrelsení nebo podsvícení by jim slušelo. Plastová záda čtečky jsou perforovaná, takže čtečka neklouže v ruce a dobře se drží.

PocketBook InkPad Color 2
Srovnání barevné čtečky PocketBook InkPad Color 2 a černobílé PocketBook Era
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Technická data

PocketBook InkPad Color 2


Displej 7,8", E-Ink Kaleido Plus, dotykový, osvícený, SmartLight

Rozlišení 1 448 × 1 072 bodů (300 dpi) / 16 odstínů šedé a 4 096 barev

Kapacita úložiště 32 GB (27,6 GB)

Konektivita Wi-Fi 5, Bluetooth 5.2, USB-C

Podporované textové formáty ACSM, AZW, AZW3, CBR, CBZ, CHM, DJVU, DOC, DOCX, EPUB, FB2, FB2.ZIP, HTM, HTML, MOBI, PDF, PDF, PRC, RTF, TXT

Podporované zvukové formáty M4A, M4B, OGG, OGG.ZIP, MP3, MP3.ZIP

Podporované obrazové formáty JPEG, TIFF, BMP, PNG

Rozměry a hmotnost 190 × 134 × 8 mm / 275 g

Cena 7 690 Kč

CHIP výborný (1,1)


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit



Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud