Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Test: Prusa SL1S SPEED: precizní a rychlá 3D tiskárna

redakce 27.09.2022

Z technického hlediska je 3D tiskárna Prusa SL1S SPEED něčím výjimečná: na rozdíl od běžných 3D tiskáren, které tisknou 3D objekty extrudováním roztaveného plastu (FDM), Prusa SL1S využívá stereolitografii.

Při tomto procesu nazvaném MSLA (Masked Stereolithography Apparatus) se vytváří objekty fotochemickým vytvrzováním syntetické pryskyřice pomocí UV světla. Lázeň s pryskyřicí se na požadovaných místech osvětluje a objekt se fotopolymerizací vrství vrstvu po vrstvě a postupně vytáhne z této lázně. 3D objekty se tak mohou vytvářet s většími detaily a pevností. Pokud jsou v tištěném objektu naplánovány dostatečné odtokové otvory pro pryskyřici, je možné vytisknout i duté objekty.

Tento proces je poměrně časově náročný, protože vytištěné předměty se následně ještě omyjí izopropylalkoholem a nakonec se vytvrdí pod UV světlem. Proto společnost Prusa nabízí nejen vlastní tiskárnu, ale také kompletní balíček včetně mycí a vytvrzovací stanice CW1S za přibližně CCA 65 000 Kč. Přesto je SL1S stále jednou z nejlevnějších MSLA tiskáren na trhu. Například tiskárna Formlabs Form 3 (6. místo našeho žebříčku) stojí více než dvakrát tolik, přibližně 120 000 Kč. V porovnání s ní je však tiskový objem tiskárny Prusa méně než poloviční (1,4 litru).

SL1S SPEED vytváří objekty s vrstvami o tloušťce 25, 50 nebo 100 mikrometrů. Při fotopolymeraci je mezi UV lampou a pryskyřicí umístěn monochromatický, téměř šestipalcový LCD displej s rozlišením 2 560 x 1 620 bodů. Světlo je díky tomuto displeji dostane pouze na místa, která mají být vytvrzena. V závislosti na materiálu a výšce vrstvy se doba expozice pohybuje mezi 1,3 a 2,4 sekundy na jednu vrstvu. Protože se touto metodou ozařuje každá vrstva najednou, a ne bod po bodu jako při laserovém osvitovém procesu DLP, proces tisku probíhá poměrně rychle.

resin

Tisk pomocí syntetické pryskyřice: Prusa SL1S podporuje také použití levných pryskyřic od jiných výrobců. Při plnění je však třeba si vzít rukavice a místnost dobře větrat. | Zdroj: Prusa3D

Pro naši dvoucentimetrovou testovací kostku potřebuje Prusa asi 25 minut, zatímco tiskárna Form 3 s DLP expozicí je vytížena 107 minut. Kvalitu tisku hodnotíme jako vynikající: tiskárna Prusa SL1S SPEED vytiskla naši testovací kostku a šachovou figurku bezchybně. Pouze filigránový kosočtverec vykazoval malé prohnutí u vodorovných spojovacích vzpěr. Všechny 3D tiskárny však mají s tímto testovacím objektem své potíže. Skvělé je, že Prusa SL1S SPEED je open source hardware a podporuje pryskyřice a příslušenství třetích stran.

Výhody:
Vynikající kvalita tisku, rychlost, open-source hardware a software
Nevýhody
Potřeba dalšího vybavení, nízký objem tisku

Technická data

Způsob tisku MSLA
Tiskový materiál Tough, Casting, ABS like, DENT, Rapid
Maximální objem tisku (ŠxVxH) 1,4 l (120 x 150 x 80 mm)
Vyhřívané tiskové lůžko -
USB do PC / SD karta - / -
LAN / Wi-Fi */*
Rozměry 22,5 x 40,0 x 23,7 cm
Hmotnost 10,7 kg
Celkové hodnocení 1,4
Kvalita tisku (60 %) 1,0
Vybavení (15 %) 3,1
Ergonomie (15 %) 1,1
Náklady na tisk (10 %) 2,9
Orientační cena 50 000 Kč
CHIP výborný (1,4)

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud