Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Test: realme 8 Pro

Michal Bareš 22.04.2021

Společnost realme uvedla na trh další zajímavou novinku v podobě modelu 8 Pro. Jedná se o hodně dravou štiku, která bude lovit konkurenci převážně v segmentu střední třídy, ale jistě si ukousne zákazníky i ve vodách low-endových a high-endových telefonů.

Důvodem je samozřejmě hlavně skvělý poměr mezi výkonem, výbavou a cenou. Za 7 999 Kč nabízí realme 8 Pro dostatek výkonu i pro nejnáročnější uživatele, velmi dobrý OLED displej, vysokou kapacitu baterie s rychlým dobíjením a překvapivě kvalitní fotoaparát. To vše zabalené do na dnešní poměry kompaktního tenkého těla s hmotností pouze 176 gramů. Telefon jsme měli možnost před uvedením pečlivě otestovat a podívejme se tedy na spolu podrobněji na jeho silné a slabší stránky.

Než tak ale učiníme, musíme ještě jednou připomenout cenu. Telefon stojí doporučených 7 999 Kč, určitě se ale dočkáme nějakých dalších slev a akcí. Při uvedení prodeje platí v rámci předobjednávek do 20. dubna sleva 500 Kč po zadání kódu REALME8 u vybraných prodejců. Za tuto cenu, s OLED displejem, 8 GB RAM, slušně rychlým procesorem, superrychlým nabíjením a 108MPx hlavním fotoaparátem na palubě může konkurovat špičkovým telefonům. Samozřejmě je ale s ohledem na cenu pochopitelné, že výrobce k nějakým kompromisům sáhnout musel.

realme 8 Pro, zdroj: realme

realme 8 Pro, zdroj: realme

Začněme netradičně právě těmi kompromisy. Telefon pohání 8nm SoC čip Snapdragon 720G s grafikou Adreno 618 v kombinaci s 8 GB RAM. Náš složitý PDF soubor telefon zpracoval za 5,2 sekundy, což je mimochodem srovnatelné jak s telefony Samsung Galaxy A52 5G, Xiaomi Redmi Note 10 Pro, tak se staršími modely realme 6 Pro a Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G. Například Galaxy S20 nebo Huawei P30 Pro jsou ale v tomto ohledu o trochu pomalejší. Do tohoto testu se ale promítá nejen výkon procesoru, ale i rychlost paměti, úložiště a Wi-Fi adaptéru.

V testu AnTuTu naměřili 288 529 bodů, což je slušná hodnota, ale odpovídá střední třídě. V testu PCMark dosáhl telefon výsledku 8 919 bodů a tato hodnota je o něco nižší než u realme 7 a realme 7 Pro, ale jen o něco nižší než u Sony Xperia 1 II nebo Huawei P40 Pro. Celkově shrnuto, telefon z hlediska výkonu těsně dotahuje špičkové modely a pracuje plynule při jakkoliv vysoké zátěži.

Použitý 6,4” displej má Full HD+ rozlišení 1 080 x 2 400 bodů a Super AMOLED panel, ovšem pouze 60Hz obnovovací frekvenci, což je trochu škoda, ale opět vzhledem k ceně pochopitelné. V laboratoři jsme displeji naměřili velmi dobré hodnoty maximálního jasu (711 cd/m2) a výborný šachovnicový kontrast 173:1. Panel dokáže barevně pokrýt 129 % prostoru sRGB a 94 % prostoru DCI-P3 (HDR). Jedná se o velmi slušný displej, který u nás sice získal celkové hodnocení 2,1, ale v této cenové kategorii rozhodně není běžný.

Daní za dostupnou cenu je pouze 128GB datové úložiště (uživatelům je k dispozici 108,2 GB), ovšem telefon nepostrádá dnes již ne tak běžný slot pro rozšíření úložiště prostřednictvím microSD karty. Ve výbavě nechybí 3,5mm audiokonektor pro připojení drátových sluchátek nebo reproduktorů, který je dnes také stále vzácnější. Samozřejmostí je přítomnost NFC čipu pro bezkontaktní platby. Na druhou stranu výrobce nedeklaruje odolnost proti vniknutí prachu a vody. USB-C konektor přenáší data pouze rychlostí 2.0, ale to je opět u střední třídy běžné. Wi-Fi adaptér podporuje pouze standard 802.11ac, Bluetooth je verze 5.0 a ani jedna ze dvou pozic pro nanoSIM karty neumí 5G. 

Součástí balení je superrychlá 50W nabíječka, která dokáže 4 500mAh baterii dobít podle našich měření za 49 minut, přičemž za prvních 30 minut se její kapacita doplní na 63 procent. V našem testu neustálého streamování z internetu telefon vydržel 12 hodin a 16 minut, v PCMarku jsme naměřili 19 hodin a 7 minut. Tyto hodnoty bohatě stačí na středně náročné dvoudenní používání, při občasné práci vydrží i tři dny. Bezdrátové dobíjení ale chybí.

realme 8 Pro, zdroj: realme

realme 8 Pro, zdroj: realme

Největším papírovým lákadlem je kvalita hlavního fotoaparátu. Ten je osazen 108MPx snímačem a objektivem se světelností f/1.9 bez optické stabilizace, který v základním nastavení pořizuje pomocí skládání devíti pixelů do jednoho 12MPx snímky. Fotit lze ale i na plné rozlišení 108 MPx. Vedle hlavního snímače je na zadní straně ještě 8MPx ultraširokoúhlý fotoaparát (109°) a dva 2MPx pomocné snímače (makro a ToF), na přední straně je pod průstřelem v levém horním rohu 16MPx selfie kamera.  

Kvalita fotografií hlavního snímače je za denního světla výborná, při omezených světelných podmínkách pak velmi dobrá, ovšem s ohledem na cenu rozhodně nevídaná, ať už fotíte na 12 MPx, nebo naplných 108 MPx. Venkovní denní snímky jsou perfektní, nechybí jim ostrost detailů, přirozené barevné vyvážení a jsou zcela srovnatelné s většinou vlajkových lodí. Za dobrého světla lze fotky s rozlišením 108 MPx lze stále udržet v ruce, aniž by došlo k rozmazání, výsledek je famózní, ale daní jsou 20- až 50MB výsledné soubory. Jde-li vám ale o detaily, shodná scéna pořizovaná na 108 MPx je výrazně detailnější než na 12 MPx. Díky vysokému rozlišení může při fotografování na 12 MPx fotoaparát zvládat bezztrátový trojnásobný digitální zoom. 

Za horšího osvětlení a v noci fotí realme 8 Pro ve své cenové kategorii špičkově. Snímky nevykazují přehnané slévání, jsou na nich jasně viditelné detaily, noční scéna je dostatečně, ale ne přehnaně osvětlená a obarvená. Před dvěma lety toto umělo jen pár špičkových modelů, dnes můžete v noci fotit i s telefonem za necelých 8 000 Kč. Samozřejmě nechybí režim “noc”, ale opravdovou specialitou je režim nočního nebe, při kterém ale musíte použít stativ. Během několika sekund dojde k několikanásobné expozici a zásahu AI a výsledkem jsou nádherné fotografie nočního nebe plného hvězd. Milovníky pohyblivých záběrů nočního nebe pak potěší časosběrný videorežim, díky kterému zvládne i amatér se stativem a trochou trpělivosti atraktivní video noční oblohy. Kreativní video lze pořizovat i za denního světla pomocí režimu Tilt-Shift, který dokáže jakoby sledovat natáčené objekty a rozmazávat okolní prostředí. Je to softwarové řešení a nehodí se pro všechny situace, ale při troše snahy a trpělivosti s ním lze vytvořit zajímavá videa. 

Telefon jsme používali několik týdnů a musíme ocenit příjemný vroubkovaný kryt, který je sice plastový, ale nezůstávají na něm příliš otisky prstů a dobře sedí i v menší ruce, a to i díky tělu s tloušťkou pouhých 9 mm (10,6 mm měřeno na výstupku objektivů). Po několika týdnech používání můžeme z pohledu uživatelů zvyklých na práci se čtyřikrát dražšími vlajkovými loděmi telefon s klidným srdcem doporučit i velmi náročným zájemcům.

Technická data

Displej (úhlopříčka / rozlišení)   6,4" / 2 400 x 1 080 / Super AMOLED / 60 Hz

CPU / GPU / RAM                       Snapdragon 720G (576 MHz-2,32 GHz) / Adreno 618 / 8 GB

Výbava                                            2x nanoSIM, microSD, Wi-Fi 802.11ac, LTE, USB-C (2.0), BT, NFC, 108+8+2+2 / 16 Mpx, 4 500 mAh, snímač otisků prstů v displeji, NFC, audio

Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG)               128 GB (108,2 GB) / ano / ano

PCMark 2.0                               8 919 bodů / 19:07 h:m

3DMark (WL) / AnTuTu v7                                     1 052 / 288 529 bodů

Operační systém                         Android 11

Rozměry a hmotnost                   161 x 74 x 9-10,6 mm, 176 g

Cena                 7 999 Kč

CHIP výborný (1,8)

 

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud