Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Tip: jak oživit nefunkční pixely na monitoru – není vždy nutné hned kupovat nový

Jiří Palyza 01.02.2023

Chyby pixelů na monitorech nebývají pravidlem a obvykle jde jen o malé vady u starších obrazovek. Malé nefunkční tečky se ale rychle mohou stát otravnými a přitahují pozornost. Zkuste je opravit.

Kapitoly článku

Po rozbalení a zprovoznění nového monitoru jistě nejprve pečlivě kontrolujete kvalitu jeho obrazu a případné viditelné chyby pixelů ihned reklamujete. A i později při následném provozu si uživatelé často dávají pozor na drobné vady, které je možné uplatnit ještě v rámci záruky.

Zejména u starších obrazovek je ale na denním pořádku svépomocná metoda případných oprav chyb, které se po čase mohou objevit. Často to bývá "visící" pixel, který zobrazuje pouze jedinou barvu. V takových případech u monitorů s technologiemi LCD a TFT mohou s nápravou pomoci softwarové nástroje, ke kterým patří například bezplatný PixelHealer.

Pro řešení chyb pixelů pomáhá rozblikání obrazu

pixelhealer

Stojí za to vyzkoušet: pixely, které nejsou v pořádku, může PixelHealer opět probudit k životu pomocí rychlých změn barev. | Zdroj: PixelHealer

Přetažením myší přesuňte barevný čtverec do oblasti monitoru s chybným pixelem a klikněte na možnost "Start Flashing". Čtverec pak bude rychle střídat vybrané barvy ze spektra RGB.

Barevné blikání může způsobit, že se "visící" pixely opět zotaví a začnou fungovat správně. Mějte ale na paměti, že jde pouze o experimentální metodu, která v některých případech může pomoci, nicméně stoprocentní úspěch není zaručen.

Pokud ale jsou pixely skutečně mrtvé a nereagují, nástroj PixelHealer a jemu podobné už nepomohou. V takových případech můžete případné chyby zobrazení analyzovat i pomocí jiných nástrojů, například testerem chyb pixelů od vývojáře Thiema Kreuze.

Kontrola RGB jednotlivými barvami

eizo

Test monitorů od společnosti EIZO je skvělá starší aplikace, která nepotřebuje instalaci. Funguje online. | Zdroj: EIZO

Další možnost detailního prověření kvality obrazu a odhalení případných chyb je zobrazování barev RGB jednotlivě a pečlivé prozkoumání obrazu, zda se nevyskytují vadné pixely. Pro tento test se vyplatí displej řádně vyčistit, aby případné nečistoty nezakrývaly případné nedostatky.

Výbornou alternativou k nástroji PixelHealer je webová aplikace pro test monitoru od společnosti EIZO. Bez jakékoliv instalace lze u obrazovky postupně testovat tyto parametry:

– chyby pixelů,
– barevné rozlišení,
– barevné přechody,
– zobrazení textu,
– různé pozorovací úhly.

Zdroj: EIZO, Aurelitec, Thiemo Kreuz monitor test


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud