Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Tip: jak poznáte, že máte na mobilu virus? Toto jsou jasné příznaky, při kterých byste měli konat

Jiří Palyza 04.01.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Bez ohledu na vysokou míru opatrnosti při používání mobilu se nedá vždy stoprocentně vyloučit výskyt škodlivého kódu, který se do zařízení mohl dostat mnoha různými způsoby. Podívejte se spolu s námi na to, jak rozpoznat, že se to stalo právě vašemu.

Obzvlášť náchylné k nakažení škodlivým kódem jsou především smartphony, na kterých běží mobilní systém Android. Jde o otevřenější platformu čili výskyt malwaru je zde četnější. Škodlivý software se často formou přílepku může do mobilního telefonu dostat i z oficiálního obchodu Google Play, a to i přesto, že jej provozovatel chrání službou Play Protect.

Jak tedy poznáte, že na vašem smartphonu řádí škodlivý malware? Podívejme se na typické příznaky.

Ještě předtím je ale dobré učinit asi nejdůležitější krok, který vás ochrání nejlépe: zablokujte nebo rovnou odstraňte ze svého zařízení aplikace instalované z neznámých zdrojů a stahujte je výhradně s Obchodu Play byť to není stoprocentní.

Většina škodlivého softwaru pro Android totiž pochází od zdrojů třetích stran, tj. aplikací, které si stáhnete a instalujete z jiných internetových stránek, než je Obchod Play.

Obchod Play na displeji smartphonu
I když uživatelé instalují aplikace z oficiální platformy Obchod Play, měli by se mít na pozoru. Kyberškůdcům se daří propašovat tituly, které obsahují malware.
Zdroj: Mika Baumeister/Unsplash

Vyhraďte si pár minut času a pečlivě si projděte faktury za mobilní služby, které jste v posledních měsících zaplatili svému operátorovi. Soustřeďte se především na to, zda v detailním výpisu nejsou neautorizované textové zprávy nebo volání na dražší prémiová čísla, která by mohla být generována bez vašeho vědomí právě škodlivými aplikacemi. V případě potřeby zablokujte poskytování služeb či přístup třetích stran, s čím by vám mohl pomoci váš mobilní operátor.

Zkontrolujte využívání mobilních dat aplikacemi. Pokud spotřebovávají enormní množství bez rozpoznatelného důvodu, souvisejícího s jejich činností, měli byste zpozornět. Může jít o příznak čilé komunikace běžící na pozadí, kdy aplikace může tajně sledovat aktivity zařízení a posílat je na vzdálený propojený server.

Mohlo by vás zajímat

Pravidelně kontrolujte své bankovní a e-mailové účty, zda s nimi někdo neoprávněně nemanipuluje, či zda nerozpoznáte neobvyklé aktivity. Zaměřte se především na neznámé platby na zahraniční účty, vyšší míru výskytu spamu apod. V případě sebemenšího podezření na nekalé aktivity si změňte hesla a zkontrolujte svůj mobil některým z antivirových programů.

Všímejte si, zda váš mobil v porovnání s dosavadním fungováním nemá najednou nápadně nižší výkon, nebo nedochází k rychlejšímu vybíjení jeho baterie. Malware může běžet jako neviditelný proces na pozadí a může výkon vašeho zařízení výrazně ovlivňovat.

 

Aplikace sociálních sítí na displeji smartphonu
Buďte obezřetní i u obsahu šířeného v prostředí online komunikátorů a sociálních sítí. I zde můžete narazit na odkazy, které vás mohou zavést na stránky, kde hrozí stažení škodlivého kódu.
Zdroj: Christian Wiediger/Unsplash

Dalším příznakem podezřelých aktivit mohou být telefonní hovory, které se často přerušují, anebo vydávají podivné rušivé zvuky.

Pokud ve svém mobilu najdete aplikace, které jste si sami nestáhli, také zpozorněte. Spolu s jiným obsahem se na vaše zařízení může dostat adware, tedy kód, který bude v nadměrné míře zobrazovat nevyžádanou reklamu, nebo jiný druh škodlivého softwaru.

Mohlo by vás zajímat

Nakažení škodlivým kódem se může projevit i při surfování na internetu. Příznakem viru, který směruje internetové stránky na škodlivý obsah, může být náhlá změna vzhledu prohlíženého obsahu prostřednictvím internetového prohlížeče. Škodlivý kód by mohl ovlivňovat výměnu dat mezi browserem a poskytovatelem obsahu.

Jedním z typických příznaků řádění škodlivé aplikace jsou také vyskakovací okna, která pocházejí z neznámých a pochybných zdrojů. Mohou informovat o výhrách, nabádat k výhodné koupi produktů či odběru služeb. Často ale vedou na pochybné stránky, které kradou osobní data, nebo obsahují další formy škodlivého kódu, k jehož stažení vás nabádají formou různých manipulací.

Pokud máte podezření, že byl váš smartphone hacknutý, nebo je infikovaný nějakým škodlivým softwarem, je dobré reagovat rychle.

Zdroj: LookoutLife, Lifewire

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud