Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Tip: proč byste měli nechat Wi-Fi na smartphonech vždy aktivní

Jiří Palyza 18.04.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Často se na našich stránkách zabýváme tématem bezpečnosti, a také prodloužení výdrže baterií smartphonů. V těchto souvislostech jste jistě postřehli jedno z doporučení: vypínat konektivity, včetně Wi-Fi, pokud je zrovna nepotřebujete. Nyní ovšem radíme pravý opak – proč najednou takový obrat?

Kapitoly článku

Rada ponechat aktivní Wi-Fi paradoxně s vybíjením akumulátoru také souvisí. Problém rychle se vybíjejícího akumulátoru mobilního telefonu znají jak uživatelé ze světa Androidu, tak i Apple. A právě od firmy s logem nakousnutého jablka pochází následující doporučení, které může použít každý, i majitel androidového zařízení.

Trik se smartphonem a aktivním Wi-Fi: co byste měli vědět

Panel rychlého přístupu na iPhonu
Pokud jste doma nebo v kanceláři a chcete mít svůj smartphone online, vyplatí se ponechat Wi-Fi připojení aktivní i v případě, máte-li k dispozici mobilní data. Případné stahování dat, synchronizace s cloudem či aktualizace aplikací nebudou přes Wi-Fi tolik vysávat kapacitu baterie.
Zdroj: Brett Jordan/Unsplash

Pokud se obáváte, že by se baterie vašeho mobilního telefonu mohla brzy vybít, můžete její výdrž prodloužit pomocí jednoduchého a rychlého nastavení. Podle informací výrobce iPhonů zařízení při přístupu online spotřebovává méně elektrické energie při připojení přes Wi-Fi než prostřednictvím mobilních dat. Proto je lépe nechat Wi-Fi konektivitu vždy zapnutou.

Jak majitelé iPhonů, tak i zařízení ze světa Androidu příslušné nastavení najdou pomocí rychlého přístupu, případně v položce Nastavení svého zařízení.

Mnoho uživatelů doporučuje v této souvislosti používat režim Letadlo, který jedním krokem vypne všechna připojení. Upřímně řečeno, baterie se tím zase tolik neušetří a ve výsledku je to otravné, protože na to člověk musí myslet a v případě potřeby konektivity opět aktivovat. Pro pobyt doma nebo v kanceláři doporučení zkrátka zní: ponechejte Wi-Fi aktivní. 

Mohlo by vás zajímat

Kromě toho mají různé aplikace, například Obchod Play nebo Fotky Google, nastavení, pomocí kterých lze odložit zálohování obsahu do cloudu či aktualizace, pokud nebudete připojeni k nabíječce. To také dává smysl použít, protože nebudete tolik zatěžovat baterii stahováním, případně přenosem většího objemu dat.

Celkově je dobré na online chování smartphonu dohlížet a trochu usměrňovat jeho aktivity. Pravděpodobně mu neschválíte stahování nové 5GB aplikace z Obchodu Play ve chvíli, kdy má váš akumulátor zbývající kapacitu 18 %.

Další tip pro šetření kapacity baterie: pozor na úroveň jasu displeje
 

Displej smartphonu s jasnými barvami
Displej smartphonu patří k velmi náruživým konzumentům energie akumulátoru. Vliv na spotřebu má úroveň jasu, rozlišení, ale také obnovovací frekvence.
Zdroj: Ali Pli/Unsplash

Kromě specifického přístupu a využívání Wi-Fi připojení se doporučuje ještě jedno nastavení, které má vliv na výdrž baterie mobilního telefonu. Spočívá v úpravě jasu obrazovky.

Vyplatí se pracovat s úrovní jasu tak, aby to odpovídalo světelným podmínkám. Zejména ztlumit intenzitu jasu v případech, kdy smartphone používáme například v místnostech. Případně si na mobilním telefonu aktivovat automatické nastavení jasu, které jeho intenzitu automaticky přizpůsobí světlu v okolí.

Mohlo by vás zajímat

Na spotřebě smartphonu se totiž jas displeje a kvalita barev podílí značnou měrou. A je docela zajímavé, že podobný efekt má i rozlišení obrazovky. Co se týče jasu, pravděpodobně nepoznáte žádný rozdíl v úspoře energie, pokud jej snížíte pouze o 10 procent například z hodnoty 50 % na 40 %. Pokud ale přejdete z 80% úrovně jasu na 20 %, rozdíl téměř jistě zaznamenáte.

Zdroj: Medium, Android Authority
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud