Přejít k hlavnímu obsahu

Proč nemám rád Google

Josef Mika 21.11.2013

Google pro mnohé uživatele představuje pokrokovou společnost, která jim zpřístupnila internet. Je pro ně synonymem otevřenosti, užitečných internetových služeb zdarma a rovného přístupu. V redakci Chipu jsme ale bohužel poznali Google i z druhé strany.

android První mírné rozčarování přišlo hned v době, kdy jsme začali vydávat Chip pro tablety. Na jaře 2011 vyšlo zkušební vydání zdarma a od září téhož roku jsme tabletový Chip začali vydávat pravidelně, paralelně s papírovým magazínem. Vše pouze na platformě iOS pro tablety Apple iPad. Společnost Google ještě několik měsíců nebrala některé trhy (včetně českého) vážně a prodeje z aplikace (in-app purchases) lokálním vývojářům neumožňovala. Spustila je až v dubnu 2012 a my jsme se ihned s Chipem připojili – zaregistrovali naše vydavatelství jako vývojáře na Google Play a představili aplikaci Chip CZ, z které bylo možné nakupovat jednotlivá čísla Chipu.

Pozastavení účtu

Google nám však letos v květnu znenadání bez upozornění pozastavil náš vývojářský účet – prodávat jsme mohli dál, ale Google nám zadržoval peníze, které z prodejů Chipu v aplikaci Chip CZ utržil. A zkuste na vývojářské konzoli Google Play najít nějaký konkrétní kontakt, kde se můžete zeptat, co jste provedli, že vám Google pozastavil účet. Nakonec jsme přeci jen obdrželi odpověď, že musíme ověřit svou totožnost a doplnit info o naší společnosti. Škoda, že jsme takové upozornění nemohli dostat ještě před tím, než nám byl účet pozastaven. Doplnili jsme tedy všechny údaje jako adresu firmy, IČ, jméno a adresu jednatele atd. Následně nám Google sdělil, že na základě těchto údajů není schopen identifkovat naší společnost a že požaduje:
 – kopii řidičského průkazu nebo pasu jednatele vydavatelství Burda Praha
 – výpis z obchodního rejstříku společnosti Burda Praha
 – výpis z firemního rejstříku našeho zahraničního majitele (Burda Verlag Osteuropa GmbH)

Argument, že není možné ověřit zavedenou firmu pomocí IČ a následné požadavky už trochu hraničí s metodami tajné policie, ale budiž. Google požadoval všechny údaje zaslat mailem nebo faxem. Nebyl ale uveden žádný konkrétní e-mail a proto jsme museli poslat požadované dokumenty na uvedené faxové číslo kamsi do Anglie, společně s průvodním dopisem a jasným uvedením našeho interního „Merchant ID“ u Googlu. To jsme provedli 10. října, nedostali jsme žádnou odpověď, náš účet zůstával pozastaven. To horší ale mělo ještě přijít: 23. 10. nám Google bez jakéhokoliv upozornění nebo oznámení celou naši aplikaci vyřadil z provozu – od tohoto dne nebylo už ani možné nakupovat jednotlivá čísla časopisu – zájemcům se v aplikaci objevila hláška, že „Uvedená platební metoda není podporovaná“. Přišli jsme tím nejen o tržby, ale hlavně o důvěru našich čtenářů.

Na podobný problém není na vývojářských stránkách Googlu formulář a tudíž je v podstatě nemožné zeptat se Googlu, proč vám vaši aplikaci zastavil. Ze zoufalství jsme se obrátili na lokální zastoupení Googlu a na jeho PR agenturu. Až poté nám přišla od Google Checkout týmu  zpráva, že náš účet je kontrolován zvláštním týmem a že stále požadují zaslání výše uvedených dokumentů – tentokrát přímo odpovědí na jejich e-mail. Takže jsme dokumenty naskenovali a (už podruhé) poslali. A sláva, po několika dalších dnech nám byla 7. 11. naše aplikace Chip CZ odblokována, čtenáři po dvou týdnech mohou opět kupovat náš časopis.

Odpověď Googlu

Chtěli jsme vědět, co Google k takovému chování vedlo a zda je to běžný postup. Proto jsme mu a jeho PR agentuře poslali následující otázky:

  • Jak je možné, že týmy Googlu nejsou schopné identifikovat firmu-vývojáře na Google Play na základě IČ případně DIČ, a to ani v případě, kdy se jedná o poměrně velkou firmu, která na českém trhu existuje už více než 10 let?
  • Je běžné, že Google dodatečně požaduje od vývojářů na Google Play takové doklady jako je kopie pasu nebo řidičského průkazu jednatele, výpis z obchodního rejstříku, výpis z obchodního rejstříku zahraničních majitelů?
  • Co může být důvodem k tomu, aby Google jednostranně bez předchozího upozornění znemožnil prodeje z aplikace (in-app purchases) na Google Play? Uvědomuje si Google, že taková opatření mohou vážně poškodit pověst a obchod daného developera?
  • Proč Google před tak závažným krokem, jako je zkoumání účtu developera a zastavení prodejů z aplikace, neprovede alespoň základní komunikaci a neinformuje developera alespoň e-mailem?  

A jeho odpověď?

Děkujeme za Váš email. K celé této situaci bychom chtěli říct, že nás velmi mrzí, k jakým komplikacím došlo, můžeme Vás však ujistit, že vývojářská komunita je pro Android velmi důležitá a moc si ceníme jejich práce a nadšení.
S pozdravem Tiskové centrum Google ČR

Většina běžných uživatelů určitě nemá ponětí o tom, čím si občas musí projít členové důležité vývojářské komunity, kterých si Google tak cení. Doufám, že ostatní vývojáři mají lepší zkušenosti, mě však tahle věhlasná firma hodně zklamala.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud