Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Uživatelé Androidu, pozor na nový druh škodlivého kódu: krade bankovní data a sleduje vaše aktivity

Jiří Palyza 04.09.2023
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Nový nebezpečný malware pro Android se zaměřuje především na bankovní údaje. Jak se můžeme proti novému nebezpečí chránit?

Kapitoly článku

Nově objevený bankovní malware pro Android s názvem MMRat zneužívá okrajově používanou metodu komunikace, Protocol Buffers (Protobuf). Jde o open source multiplatformní formát dat, který se využívá při vývoji programů, které spolu komunikují v síťovém prostředí, nebo pro ukládání dat. Je podobný datovým strukturám XML a JSON, je ale menší a rychlejší.

Malware byl poprvé objeven v červnu 2023 bezpečnostní firmou Trend Micro. Primárně cílil na uživatele z jihovýchodní Asie. Antivirové skenovací agregátory, jako například Virus Total, jej nedokázaly detekovat. Šíří se především prostřednictvím webových stránek, které napodobují oficiální aplikační platformy.

Na cílové zařízení se škodlivý kód dostává instalací aplikace, která jej obsahuje. Zpravidla se maskuje jako oficiální administrativní nebo seznamovací aplikace. V průběhu instalace udělí riziková oprávnění, jako jsou přístupy ke službám systému Android.

Nový druh malwaru pro Android: jak se můžeme chránit

Schema napadaní malwarem MMRat
Malware MMRat byl poprvé detekován výzkumníky z Trend Micro. Zpočátku jej nedokázaly odhalit ani antivirové skenery.
Zdroj: Trend Micro

Po úspěšné instalaci do napadeného zařízení si aplikace vyžádá rozsáhlá oprávnění, včetně služby Android Accessibility Service, a naváže kontakt se vzdáleným řídícím serverem.

Přístupové služby se poté zneužívají pro provádění celé řady škodlivých akcí. K nim patří například shromažďování informací z obrazovky, o baterii, síťové komunikaci, zaznamenávání uživatelských vstupů, živé záběry z fotoaparátu a nahrávání obrazovky. 

Mohlo by vás zajímat

Kromě toho se aplikace dokáže sama vymazat, a to aby skryla jakékoliv známky a podezření o infekci androidového zařízení.

Uživatelé se mohou před tímto druhem malwaru nejlépe chránit tím, že budou aplikace stahovat pouze z důvěryhodných zdrojů. Vyhýbejte se pochybným odkazům, i když webové stránky, na které vedou, vypadají na první pohled důvěryhodně.

Zdroj: Trend Micro, Bleeping Computer


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud