Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Vážný problém: chybí nám biodiverzita emoji. Kam se poděli pavouci?

Josef Mika 19.12.2023
Zdroj: Midjoureny (vygenerováno pomocí AI)

Dnes už existují emotikony téměř všech druhů – včetně zvířat a rostlin. Vědci ale teď kritizují nevyvážený výběr emoji. Prý to může mít vliv na náš postoj k rozmanitosti života na Zemi.

Kapitoly článku

Pandy, lišky, žraloci, dokonce i medúzy a chobotnice – nejrůznější zvířata lze při psaní zpráv zobrazit pomocí emoji v mobilním telefonu. Pro vědce však biodiverzita těchto malých digitálních obrázků není dostatečná.

Jak píše italský výzkumný tým v časopisu iScience, biodiverzita přírody není v paletě všech dostupných emotikonů dostatečně přesně zastoupena a některé skupiny živočichů a rostlin se objevují velmi málo.

Podle biologů by prý větší rozmanitost přírodních emotikonů lidi upozornila na důležitost ochrany druhů. „I když se zdá, že krize biologické rozmanitosti je online světu vzdálená, v naší stále více digitalizované společnosti bychom neměli podceňovat potenciál emoji pro zvýšení povědomí a podporu uznání rozmanitosti života na Zemi,“ píší vědci pod vedením Gentile Francesca Ficetoly z Milánské univerzity.

Výsledek studie: členovci jsou zastoupeni nedostatečně

Emojis
Hmyz, korýši a pavoukovci jsou mezi emoji údajně zastoupeni nedostatečně.
Zdroj: WhatsApp emoji

Pro svou studii zkoumali takzvanou Emojipedii, online referenční dílo pro emoji, a katalogizovali všechny obrázky týkající se zvířat, rostlin a přírody. Jejich závěr: zvířat je mezi emoji poměrně dost, ale rostliny, houby a mikroorganismy jsou zastoupeny velmi slabě.

I mezi zvířaty jsou však některé skupiny zastoupeny nedostatečně nebo jen povrchně. Zatímco pro obratlovce existuje řada emotikonů, členovci, jako je hmyz, korýši a pavoukovci, zcela chybí. A to i přesto, že v přírodě existuje mnohem více druhů členovců než obratlovců.

Výzkumný tým napočítal mezi emotikony 92 zvířat, 16 rostlin, jednu hubu (pravděpodobně muchomůrka) a jeden mikroorganismu (pravděpodobně střevní bakterie Escherichia coli). V případě živočišné říše byla také zjištěna nerovnováha v přesnosti, s jakou jsou jednotlivá zvířata zobrazena.

Existují proto emotikony, které jasně zobrazují orla bělohlavého nebo pandu velkou. Jiné druhy zvířat jsou naopak zobrazeny jen velmi zjednodušeně, například mravenci, ryby a krokodýli.

Mohlo by vás zajímat

Rozmanitost emoji se rok od roku zlepšuje

Podle výzkumníků je toto zkreslení v souladu se současným nedostatečným společenským povědomím o biologické diverzitě. Aby se něco stalo emoji, musí vykázat obvykle určitý vysoký počet vyhledávání na Googlu. Teprve poté jsou zvířata nebo rostliny v nepravidelných intervalech přidávány do katalogu.

Podle biologů však v posledních sedmi letech došlo k mírné změně v rozmanitosti emoji. Analyzovali aktualizace Emojipedie za období 2015 až 2022. V roce 2015 existovalo pouze 45 emoji zvířat, zatímco v roce 2022 jich bylo už 92. Zvýšil se také počet emoji rostlin.

Ať už používáte jakoukoli aplikaci, dostupné emoji, jejich druhy a množství určuje podvýbor Unicode Emoji. Ten katalog pravidelně aktualizuje, například přidává další barvy lidské pleti a pohlaví. Poslední seznam emoji (16.0) byl vyhlášen letos v listopadu. A nutno říct, že biologové nejsou jediní, kteří s druhy a počtem emoji nejsou zcela spokojeni. Na emotikon větrných turbín třeba stále čekají nadšenci do obnovitelných zdrojů.

Zdroj: iScience, Emojipedia


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud