Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Velké překvapení: mnoho PC není připraveno na hardwarově náročná Windows 11

Jiří Palyza 14.10.2022

Očekával to Microsoft? Komplexní studie potvrzuje, že ani rok po uvedení systému Windows 11 mnoho počítačů nesplňuje zvýšené hardwarové požadavky.

Kapitoly článku

Když byl zhruba před rokem uveden systém Windows 11, vzbudilo to velký rozruch. Důvodem ani nebyly inovace v systému, jako spíš jeho výrazně navýšené hardwarové požadavky, na což uživatelé nebyli zvyklí. Jaká je situace v současnosti?

Společnost Lansweeper analyzovala, zda už je současné počítačové vybavení vhodné pro Windows 11, a to s ohledem na podnikatele a firmy.

Výsledky jsou ale velmi střízlivé: jen o něco více než polovina počítačů a notebooků je upgradovatelná a celých 42 % stále není s Windows 11 kompatibilních. Průzkum vychází z celkového počtu 30 milionů počítačů a 60 000 společností a organizací.

Proč aktualizace Windows 11 selhávají

lansweeper

Většina počítačů je nedostatečná pro aktualizaci na Windows 11 z důvodu nepodporovaného typu procesoru. | Zdroj: Lansweeper

Je nutné dodat, že nové instalace Windows 11 jde s malými triky provádět i na oficiálně nepodporovaném hardwaru. Uživatelé, kteří na jedenáctky chtějí přejí, tak učinit mohou. Stále je tady ale určité riziko: Microsoft může ukončit podporu neschválených zařízení už v počáteční fázi.

Pro automatickou aktualizaci je potřeba překonat tři hlavní překážky: požadavky na procesor, existenci čipu TPM a dostatečnou kapacitu paměti RAM. Většina systémů není pro Windows 11 vhodná z důvodu odpovídajícího procesoru. Ten má přibližně 57 % současných zařízení.

V případě TPM čipů existuje poměrně velká šedá zóna: ve dvou třetinách počítačů jsou TPM čipy instalovány a aktivovány, v jedné třetině počítačů pravděpodobně jen nejsou aktivní, ale jsou přítomny. V 15 % zařízení úplně chybí. Na druhou stranu to vypadá, že oblast operační paměti nepředstavuje zásadní problém. Pouze 7 % ze zkoumaných počítačů má pro systém Windows 11 příliš málo operační paměti.

Podle zjištění společnosti Lansweeper se firmy stále velmi zdráhají hromadného přechodu na systém Windows 11. Doposud na něj údajně přešlo pouze 2,61 % uživatelů. To je tak málo, že rozšířenějším je stále i letitý Windows 7, který už nedostává podporu bezpečnostními aktualizacemi. Stále běží na 3,38 procentech PC. Z druhého pohledu dominuje Windows 10, který je zastoupen přibližně 82 procenty.

Pokud bychom odhlédli od situace v kancelářích podniků a firem, je situace odlišná. Windows 11 v současnosti představuje přibližně čtvrtinu celkového trhu s Windows.

Windows 10 budou podporovány pouze do října 2025

w10onlaptop

S přechodem na Windows 11 není potřeba spěchat. Windows 10 budou podporovány ještě tři roky. | Zdroj: Dell/Unsplash

Uživatelé, kteří prozatím nepřešli na Windows 11, k tomu zatím nejsou nijak tlačeni. Systém Windows 10 má být podporován aktualizacemi až do října 2025. Teprve poté budou jeho uživatelé nuceni sáhnout po alternativě, tedy pokud budou chtít i nadále používat systém pravidelně ošetřovaný bezpečnostními aktualizacemi. Přestože je teoreticky možné provést neoficiální upgrade na systém Windows 11, tento krok se nedoporučuje.

Ti, kdo nechtějí kupovat nový hardware, si mohou vybrat z mnoha alternativ. Minimálně pro soukromé použití jich celou řadu nabízí především svět Linuxu. Pro firmy to není tak snadné, ty budou muset téma migrace na Windows 11 na svůj seznam v několika příštích letech přidat. A to ať už chtějí, či nikoliv.

Rozdíly na hardwarové požadavky u jednotlivých verzí systému Windows

Typ hardwaru Windows 11 Windows 10
CPU 64bit dual core 1 GHz 1 GHz
RAM 4 GB 1 GB (32bit), 2 GB (64bit)
Kapacita úložiště 64 GB 16 GB (32bit), 32 GB (64bit)
Firmware UEFI UEFI nebo BIOS
TPM TPM 2.0 N/A
Grafická karta podporující DirectX-12 podporující DirectX-9
Rozlišení obrazovky 720p, velikost min. 9" 800 x 600
Microsoft účet ano pro verzi Home ne
Internetové připojení ano ano

Zdroj: Lansweeper


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud