Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Více dat znamená i více problémů se zpracováním a ochranou

redakce 21.04.2014

Stále přibývá informací, které společnosti vytváří, uchovávají a se kterými pracují. Dle dostupných studií má za dva roky vzrůst objem dat třikrát, do roku 2020 pak až 13x. 

Z celosvětového hlediska 90 % dat bylo vytvořeno za poslední dva roky. Aby v rámci konkurence společnosti obstály, musí se přizpůsobit a naučit se tyto informace správně a efektivně využívat. V současné době je celosvětově pravidelně analyzováno pouze 1 %. Co se týká zabezpečení dat, pak většina není vůbec chráněna.

Každá firma disponuje daty, která potřebuje pro své každodenní fungování. Speciální ochranu vyžadují především citlivé a pro společnost zásadní informace, které tvoří zhruba 20% všech jejích dat. Často jsou firmy chráněny před útokem z vnějšku, ale ne proti vnitřním hrozbám. Přitom příčinou úniku citlivých dat může být nedbalost nebo chyba zaměstnance, stejně tak i úmyslná krádež. „Trendem letošního roku jsou data jako taková. Vedle schopnosti jejich využití je důležitá i jejich bezpečnost. Při jejím nastavení je potřeba mít na mysli i lidský faktor, který může chybovat,“ komentuje Jakub Mahdal, ředitel společnosti Safetica Technologies.

Úniky dat se nevyhýbají žádnému z odvětví. Nejčastěji se týkají finančních institucí (37 %), následuje maloobchod a restaurace (24 %). Zbývající procenta si rovným dílem rozdělily výroba, doprava a veřejné služby a informatika spolu profesionálními poskytovateli služeb. Informace, které se takto dostanou ven, jsou jak data o klientech, jejich kreditních kartách, ale i například plány či návrhy nových služeb či produktů. To samozřejmě snižuje kredibilitu dané firmy a její konkurenční výhodu.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud