Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Víte, co vůbec stahujete? Malware v Česku útočí hlavně z mobilních her

Jakub Fišer 26.04.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Společnost Eset vydala své obligátní každoměsíční varování na nebezpečné aplikace a malware. Podle zjištění kyberbezpečnostního giganta největší hrozby představovaly v březnu falešné aplikace a mobilní hry. Ukrývali se v nich malware Cerberus a adware Andreed.

Kapitoly článku

Malware ve falešných hrách

Nejvíce aktivním škodlivým kódem na platformě Android byl v březnu opět adware Andreed, uvádí Eset v tiskové zprávě. Na předních místech statistiky se pravidelně objevuje již několikátým rokem a stal se tak dlouhodobou hrozbou pro uživatele v Česku.

Co vlastně dělá? Kromě zátěže pro operační systém zařízení a nepříjemného vyskakování agresivních reklamních oken mohou útočníci jeho prostřednictvím inzerovat webové stránky, které obsahují závažnější malware nebo podvodné nabídky.

Útočníci šíří Andreed prostřednictvím falešných verzí známých her, které každý měsíc mění. V březnu se adware nejčastěji skrýval ve falešné verzi hry Interstellar Pilot 2. Ta pravděpodobně nebyla k dispozici na Google Play, ale na jiných obchodech s .APK soubory.

Mohlo by vás zajímat

Bankovní trojan a adware

Dalším strašákem pro uživatele v České republice byl v březnu bankovní trojský kůň Cerberus. Ten se prý vyskytoval nejčastěji ve falešných závodních hrách. Jde o bankovní trojský kůň, který vás napadne na internetu, dostane se vám do počítače nebo smartphonu a kromě toho, že sleduje vaše počínání, umí také vysledovat přístupy do internetového a mobilního bankovnictví.

„Bankovní malware na platformě Android v Česku na delší dobu vystřídal především adware, nicméně březnová čísla nám ukázala, že malware Cerberus rozhodně není minulostí. Šíří se často prostřednictvím tzv. dropperů, škodlivého kódu, který napodobuje známé nástroje a služby. Rizikem je zejména pro internetové bankovnictví,“ vysvětluje Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti Eset.

Podobně, jako v případě trojského koně Cerberus, se v březnu jako dropper (malware určený k instalování dalších virů do vašeho zařízení) šířil i malware Agent.HQS. Vydával se za pirátské kopie aplikací MX Player anebo Ultimate USB. Podle posledních zjištění bezpečnostních specialistů existuje možnost, že se takové aplikace šíří i prostřednictvím sítě Telegram.

Zdroj: Eset


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud