Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

WhatsApp se musí otevřít třetím službám: jaký dopad to bude mít pro uživatele a co novinka přinese?

Jiří Palyza 06.03.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Uživatelům nejrozšířenějšího komunikátoru se výrazně rozšíří možnosti. Ve svých konverzacích už nebudou omezeni pouze na okruh lidí, kteří také mají WhatsApp, ale konverzaci půjde vést i s kontakty v jiných platformách.

Meta se se svým komunikačním nástrojem WhatsApp musela podřídit novému nařízení Evropské komise, které je známo pod zkratkou DMA – Zákonu o digitálních trzích (Digital Market Act). Ale nejen ona. Změnám se musely podřídit i další technologické firmy. V branži novinka vyvolává spoustu otázek a reakce na ni nejsou vždy příznivé.

Nový legislativní rámec, který DMA stanovuje, si klade za cíl především omezit dominantní postavení velkých technologických platforem a umožnit novou konkurenci. Pracuje také s pojmem "gatekeepers", což by se dalo volně přeložit jako strážce brány. Označuje tak platformy, které mají velké množství uživatelů a umožňují je nejen ovlivňovat, ale především získat na svou stranu velkou konkurenční výhodu. Tím samozřejmě také získávají velký vliv na tržní rozložení a další tržní vývoj.

Právě dnes, 6. března 2024, je termín, do kterého měly společnosti označené jako "gatekeepers" čas na to, přizpůsobit své služby novým požadavkům, vyplývajícím z DMA.

Mohlo by vás zajímat

DMA – Zákon o digitálních trzích – si tak klade za cíl i vytvoření spravedlivějších podmínek pro ostatní poskytovatele obdobných služeb.

Označení "gatekeeper" už od Evropské komise získalo 22 služeb od společností, mezi kterými jsou Apple, Amazon, Google nebo Microsoft. Na seznamu nechybí ani čínský fenomén TikTok, který provozuje společnost ByteDance. Tyto mega firmy se nyní v regionu EU musejí přizpůsobit pravidlům Evropské komise a umožnit větší konkurenci.

Pro uživatele DMA přináší změny ve využívání jejich oblíbených služeb. Například WhatsApp, který provozuje koncern Meta, bude otevřen i dalším platformám. S novinou se setkají i uživatelé iPhonů od Apple. Do zařízení půjde instalovat aplikace i z jiných zdrojů, než je App Store od výrobce Apple.

Otevřenost aplikace WhatsApp: mnoho služeb DMA kritizuje

Logo komunikátoru Signal na displeji smartphonu
Konkurenti WhatsAppu, komunikátory Signal a Threema, z nových pravidel zrovna nehýkají nadšením. Jejich reakce je spíš vlažná.
Zdroj: Mika Baumeister/Unsplash

Přestože WhatsApp interoperabilitu s ostatními službami zlepšit chce, ze stran konkurenčního Signalu a Threemy je cítit spíš váhání.

Podobné to je i v případě Apple a otevření jeho aplikační platformy App Store, resp. možnosti pro uživatele stahovat aplikace i z jiných zdrojů. Zde se vše točí kolem bezpečnostních rizik, protože na příkladu Androidu, kde lze stahovat a instalovat i z alternativních stránek, je vidět, že to není s bezpečností zrovna na jedničku. I když buďme spravedliví, Google dělá co může.

Mohlo by vás zajímat

K velkým kritikům metod technologických koncernů, ale překvapivě i nových regulí DMA, patří Spotify a Epic Games. Jejich zástupci nová pravidla docela ostře kritizovali. Obávají se, že struktura poplatků a další požadavky DMA nebudou hospodářskou soutěž podporovat dostatečně, a dokonce by mohly i bránit inovacím.

S velkým odporem se setkal zejména poplatek za klíčové technologie, "core technology fee", který v návaznosti na DMA zavedl Apple. Jde o poplatek, který platí vývojáři za určité služby, spojené s klíčovými technologiemi. Souvisí s možností nabízet vyvíjené aplikace z alternativních tržišť.

Evropská komise bude dodržování DMA kontrolovat a v případě porušení hodlá ukládat sankce až do výše 10 % ročního obratu společnosti.

Zdroj: UserCentrics, European Commission

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud