Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Windows 11: největší vychytávky a průšvihy

Jiří Palyza 04.08.2021

Nový systém Windows 11 má být uveden až na podzim, ale zájemci si už nyní mohou udělat rámcovou představu o tom, jak bude vypadat. Microsoft už také stanovil základní hardwarové podmínky pro systém Windows 11. Bude ale ve Windows 11 vše ozářeno sluncem? Už nyní je vidět, že rozhodně nikoliv.

Systém Windows je už natolik rozšířený, že se rozhodně nemůže zavděčit všem. Někteří chtějí zpět Windows 7, jiní konečně jednotný vzhled, lepší ochranu dat, méně aktualizací, karty v Průzkumníku nebo jiné změny. Stručně řečeno: ať se Microsoft vydá jakýmkoli směrem vývoje svého operačního systému, vždy se setká s kritikou.

Jako firma velikosti a zásahu Microsoftu se s tím musíte smířit. Přestože do uvolnění finální verze Windows 11 to bude ještě nějakou dobu trvat, už nyní je docela patrné, v čem jsou skvělé, ale také kde propadají.

Povedlo se: nová pracovní plocha

win11topflop-1

Dobrá práce: ač je otázka designu velmi individuální, jedno se musí Microsoftu nechat. Systém Windows 11 přichází se svěžím a moderním vzhledem. | Zdroj: Windows 11

Vkus se liší, ale Windows 11 lze považovat za vizuálně velmi zdařilý. To platí alespoň pro pracovní plochu s nabídkou Start, Hlavním panelem, Vyhledáváním, Informačním centrem a Nastavením. Ke svěžímu dojmu z designu přispívají také zaoblené rohy.

Příjemnou změnou je také nabídka Start uprostřed. Pokud se vám to tak nelíbí, můžete ji opět zarovnat k levému okraji. Chybějící dlaždice opravdu nevzbuzují žádnou lítost, spíš naopak. Škoda, že je Hlavní panel ponechán opět ve spodní části obrazovky. Trochu větší flexibilita by byla dobrá.

Propadák: některé další detaily vzhledu

win11topflop-2

Tmavý režim působí elegantně pouze na první pohled, staré nástroje ho ignorují. | Zdroj: Windows 11

Samozřejmě je patrné, že nový vzhled ještě nedorazil do všech součástí. Konzistence celkově není silnou stránkou Microsoftu. Stále existuje spousta nedodělků, například u klasických nástrojů nebo tmavého režimu. Zbývá jen doufat, že se Microsoft opět nezastaví a bude nadále pokračovat ve sjednocování designu.

Samozřejmě nedává smysl složitě předělávat staré nářadí, které stejně chceme nahradit novým. Proč na ně ale nelze jednoduše aplikovat tmavý režim, zůstane nejspíš tajemstvím Microsoftu.

Povedlo se: rychlost reakcí

win11topflop-3

Oprava updatu: Systém Windows 11 funguje svižněji, než Windows 10. | Zdroj: Windows 11

Už v prvních sestaveních Windows 11 si lze všimnout, že systém reaguje rychleji než Windows 10 – samozřejmě na stejném hardwaru. Nabídka Start se zobrazuje rychleji, programy se spouštějí za kratší dobu a přepínání úloh je plynulejší. Microsoft zde zkrátka odvedl dobrou práci při ladění a v každodenním životě to bude pro mnoho činností užitečné.

Systém Windows 11 se proto používá velmi příjemně a díky těmto malým výkonnostním vylepšením by měl během dne ušetřit spoustu času, protože i maličkosti pod Windows dokáží nadělat neplechu.

Propadák: hardwarové požadavky

win11topflop-4

Microsoft zvyšuje hardwarové požadavky systému Windows 11. | Zdroj: Windows 11

Společnost Microsoft doposud vždy tvrdila, že nové verze systému Windows dokáží udržet hardwarové nároky nízko. Koneckonců, chtějí si vždy udržet co nejvíce uživatelů. Systém Windows 11 je jiný, hardwarové požadavky jsou vysoké a mnoha zájemcům způsobí problémy. Možná existují triky, jak obejít testy hardwaru, ale to asi nebude pro každého.

Kupovat nový počítač jen proto, že je k dispozici nový systém Windows, není pro uživatele dobrý signál. Jde o to, že Windows 11 by běžel i na starších systémech, ale Microsoft tomu záměrně brání. Microsoft minimálně stále testuje požadavky na procesor a to, zda jsou dostatečně podporovány procesory Intel sedmé generace a platforma Zen 1. O Secure Boot a TPM 2.0 se však zřejmě vyjednávat nedá. Zvyšují se také nároky na velikost paměti RAM a kapacitu úložiště.

Může se tedy snadno přihodit, že minimalistické počítače s Windows, což mohou být i systémy staré pouhé tři roky, už Windows 11 nedostanou.

Povedlo se: lepší podpora externích monitorů

win11topflop-5

Windows 11 zjednodušují správu oken a lépe pracují s externími monitory. | Zdroj: Windows 11

V neposlední řadě jsme si i díky zvýšenému množství činností v domácí kanceláři všimli, jak důležité jsou externí monitory. K pracovnímu notebooku si připojíte velký monitor a hned získáte lepší přehled i při mnoha otevřených oknech. Je hezké, že Windows 11 v této oblasti přináší vylepšení. Seskupení oken se snadněji nastavuje a především si systém konečně pamatuje, kde bylo které okno umístěno.

A to nyní funguje i s externími monitory. Doufejme, že už jsou pryč časy, kdy jste museli okna znovu a znovu třídit a přesouvat. Moderní operační systém by to měl spolehlivě zvládnout sám.

Propadák: nutný Microsoft účet pro Windows 11 Home

win11topflop-6

Systém Windows11 Home budete moci používat pouze s účtem Microsoft. | Zdroj: Windows 11

Doposud byla práce s účty tak napůl, každopádně stále jste se obešli s lokálním účtem. To se ve Windows 11 změní a Microsoft to také výslovně uvedl ve svých požadavcích. Opět se to bude týkat uživatelů verze Home. V případě verze Windows 11 Home bude k dokončení instalace nutné mít účet Microsoft.

Přitom není jediný rozumný důvod, proč je to nutné. Kdo se tedy bude chtít i v budoucnu spoléhat na místní uživatelský účet, bude muset sáhnout po systému Windows 11 Pro.

Aktualizace s překážkami

V systému Windows 11 Microsoft myslel na některé dobré věci a implementoval je atraktivním způsobem. Patří k nim nová pracovní plocha nebo zaměření na nástroje produktivity. Nelze však předpokládat, že Windows 11 bude dokonalý systém. V uživatelském rozhraní stále narážíme na nesrovnalosti, hardwarové požadavky rozčilují některé uživatele Windows 10 a je nepochopitelné, proč jsou z domácí verze vyřazeny místní uživatelské účty.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud