Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Zakáže Rusko VPN služby?

Pavel Trousil 01.03.2024
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

V Rusku jsou VPN služby velice populární, ale jsou také trnem v oknu ruských úřadů a cenzorů. Další jejich omezení se chystá na 1. března, kdy vstoupí v platnost zákaz reklamy na VPN služby. Patrně ale dojde i k dalším omezením, nebo úplnému zákazu těchto služeb. Co by to mohlo pro uživatele znamenat?

Kapitoly článku

VPN služby (Virtual Private Network) jsou v Rusku populární z mnoha důvodů. Mohou totiž chránit soukromí obyvatel Ruska a potenciálně jim umožnit přístup k necenzurovaným informacím. Poptávka se zvýšila i vzhledem k rostoucímu počtu kybernetických útoků. Například jen v březnu roku 2022 došlo k nárůstu používání VPN v Rusku o více než 1 200%.

To, co se libí uživatelům, se ale nelíbí ruskému režimu a v minulosti došlo k několika pokusím VPN služby omezit, případně úplně zakázat. Již v únoru 2020 Rusko zakázalo provozování prostředků, které umožňují obejít blokování přístupu k nelegálnímu obsahu, a mezi takové prostředky patří i služby VPN. Stále častěji se ale mluví právě o úplném zákazu a jako o možném termínu se mluví právě o 1. březnu 2024. Co by zablokování VPN pro Rusko znamenalo?

Jak k omezení může dojít

Zda Rusko od 1. března zakáže přístup k VPN, trápí odborníky i běžné uživatele již několik měsíců, přičemž zákonodárci i šéf Ligy bezpečného internetu napojené na Kreml naznačují, že by k tomu mohlo skutečně dojít. A to i přes to, že mluvčí prezidenta Dmitrij Peskov ještě začátkem února tvrdil, že ruské úřady zatím nerozhodly o úplném zákazu služeb VPN. "Mohu jen říci, že v této věci zatím nejsou žádná rozhodnutí. Z toho musíme vycházet," poznamenal. To ale neznamená vůbec nic.
 

Rusko
Od 1. března bude patrně pro ruské obyvatele opět problematičtější dostat se k necenzurovaným informacím a k zahraničním sociálním sítím.
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Ruské orgány zatím většinou jednaly pomalu. Jejich kroky tak byly dostatečně předvídatelné, což dalo účastníkům trhu čas na přípravu a přizpůsobení. Výsledkem je, že věčná hra na kočku a myš mezi cenzory a těmi, kdo usilují o svobodný internet, zatím pokračuje. Zda bude pokračovat i po 1. březnu a ruské úřady nasadí opravdu účinné opatření, je ale otázka.

Kreml strávil poslední tři roky testováním různých způsobů, jak potlačit a blokovat VPN služby. Nejprve se objevily výzvy, aby provozovatelé VPN služeb dobrovolně přidaly svá jména na bílou listinu, která je zavazovala k dodržování ruských zákonů. Pak přišlo blokování VPN podle IP adresy, což je známý a osvědčený mechanismus boje proti "nežádoucím" informacím. Poté Rusko aktivovalo systém TSPU (Technické prostředky proti hrozbám). A proběhla také „osvětová“ kampaň, která varovala běžné uživatele před VPN, protože jsou pak snadným cílem hackerů. 
 

Mohlo by vás zajímat

K omezením už došlo

V roce 2023 se z Ruska ozývaly informace, že několik VPN služeb bylo částečně nebo zcela zablokováno v některých částech Ruska a někdy i v celé zemi. Jednalo se o blokování na základě protokolů a podpisů, které v podstatě blokují celou technologii a všechny služby, které na jejím základě fungují. Úřady si tak testují, jak lze služby blokovat a zároveň minimalizují rizika pro podnikovou infrastrukturu, kde často selhávají podnikové sítě a interní VPN tunely.

Novinkou loňského roku je také nařízení Roskomnadzoru (národní úřad pro sledování médií) č. 168. To dává cenzorům právo zařadit stránku nebo celý web do registru zakázaných zdrojů (s následným povinným zablokováním), pokud obsahuje informace o tom, jak získat přístup k zakázaným zdrojům. Tedy pokud někdo píše o tom, jak fungují VPN sítě, může být jeho web zablokován. Toto opatření vstupuje v platnost právě 1. března.
 

Mohlo by vás zajímat

Koho se problém týká

Problémům by samozřejmě jako první čelila média, nevládní organizace a další platformy, které šíří informace o VPN. Budou se muset rozhodnout: buď z webů vymažou informace o VPN, aby se vyhnuly blokování, nebo budou pokračovat v psaní o VPN, ale budou muset fungovat jen přes VPN, protože běžná cesta k jejich serverům bude zablokovaná. 

Patrně by se zákaz týkal i uživatelů, kteří ztratí možnost VPN nástroje stáhnout. Jak oficiální webové stránky, tak agregátory, přes které je možné k nim získat přístup, mohou být zablokované. Poskytovatelé VPN již nyní hledají jiné způsoby, jak oslovit zákazníky. 

To vše změní chování uživatelů a způsob, jakým se lidé o VPN dozvídají a jak je nakupují, což si vynutí změnu marketingových přístupů. S největší pravděpodobností se informace o prodeji VPN nástrojů a dalších nástrojů pro obcházení blokád přesunou z webu na Telegram.

Je ale možné, že ruské úřady použijí stávající, nebo nové zákony, které budou moct být použity k trestnímu stíhání jakéhokoli správce VPN, a to až do úrovně domácí sítě pro příbuzné a přátele, nebo dokonce pro vlastní potřebu. Něco takového už funguje v Turkmenistánu, kde lidem usvědčeným z instalace a konfigurace VPN pro třetí strany hrozí zatčení až na 15 dní a pokuta přes 8 600 dolarů. Je také možné, že si Kreml vyměňuje názory a taktiku s Čínou a Íránem, kde mají bohaté zkušenosti s cenzurou.

Různé VPN služby mají různé vlastnosti. Ruské úřady už patrně dokážou blokovat OpenVPN, WireGuard, IKEv2 a další protokoly včetně Shadowsocks. V současné době se s blokováním vyrovnávají například služby AmneziaWG, VLESS + Reality, VLESS přes WS a CDN, Shadowsocks-2022. Budou fungovat i v budoucnu? Uvidíme.

Zdroj: TASS, TASS, SafetyDetectives, The Moscow Times, The Moscow Times, Radio Free Europe
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud