Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Znáte pravidlo 3-2-1? Není dobré ho ignorovat, zvlášť v dnešní době neustálých online hrozeb – co znamená?

Jiří Palyza 25.03.2024
Zdroj: Samsung Memory/Unsplash

O různých formách kybernetických útoků a online hrozeb vás na našich stránkách informujeme často. Jednou z účinných metod ochrany je pravidelné zálohování, které, ruku na srdce, provádí asi jen malá část uživatelů. Profesionálové v IT mají v této souvislosti jedno pevné pravidlo, jehož dodržování by se jistě vyplatilo každému z nás.

Kapitoly článku

Poškozený pevný disk, chybně provedená aktualizace Windows anebo ještě hůř – úspěšný útok hackerů: ztráta dat anebo narušení bezchybné funkce systému může mít celou řadu příčin a bez předchozí zálohy jsou následky obzvlášť bolestivé.

Pro mnoho uživatelů se může zdát pravidelné vytváření záloh příliš časově náročné nebo komplikované. Jednoduché pravidlo 3-2-1 vám ale poradí, na co je potřeba dbát a jak bezpečného zálohování dosáhnout bez zbytečného úsilí.

3-2-1: osvědčená metoda zálohování
 

Zálohování z notebooku na externí disk
Pomocí správných nástrojů provedete zálohy snadno a rychle. Pravidlo 3-2-1 vám poskytne orientaci, na co je dobré se zaměřit a co neopomenout.
Zdroj: Samsung Memory/Unsplash

Strategie zálohování, která se skrývá za pravidlem 3-2-1, se používá už téměř dvacet let a patří k osvědčeným metodám v mnoha firmách. Je ale užitečná i pro soukromé uživatele a dá se aplikovat velmi snadno.

Čísla nám napovídají, co je třeba mít při zálohování na paměti:

  • udržujte tři kopie dat,
     
  • využijte dvě různá paměťová úložiště,
     
  • jednu kopii zálohy uložte na jiné místo, než se běžně vyskytujete.

Jak zálohovat data pomocí pravidla 3-2-1
 

Okno Windows Zálohování
Nástroje pro zálohování dat jsou i součástí Windows ve výchozí instalaci. Alternativní programy toho ale umí mnohem víc.
Zdroj: Windows Zálohování

Podle pravidla 3-2-1 byste měli mít alespoň tři kopie svých dat. Kromě originálních dat v primárním zařízení ještě tedy dvě zálohy.

Tyto zálohy byste si měli uložit na dvě různá paměťová média či úložiště, například externí disk a USB flash disk. Snížíte tak riziko ztráty dat pro případ, kdyby některý z datových nosičů selhal.

Jedna záloha by měla být umístěna na externím místě. Tím se zajistí, že v případě neočekávané události, například odcizení, poškození vodou či ohněm, či mechanického poškození datového nosiče z jakéhokoliv jiného důvodu, nedojde k nevratné ztrátě kopií.
 

Mohlo by vás zajímat

Pevný disk s jednou sadou záloh si například můžete uložit u některého z členů rodiny. Externím místem ale může být i cloudové úložiště. Systém Windows nyní takové řešení nabízí už v základní výbavě, nicméně bez placeného předplatného je jeho kapacita omezena na 5 GB.

U zálohování do cloudu ještě pozor na jednu věc. Z hlediska ochrany soukromí je nanejvýš vhodné u dat, která obsahují osobní či citlivé informace, provést před jejich zálohování do cloudu šifrování. Jen tak budete mít jistotu, že vaše informace se nedostanou do nepovolaných rukou.

Zdroj: Veeam, TechTarget
 

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud