Přejít k hlavnímu obsahu

Začíná boj s firemními e-maily

redakce 23.01.2012
info ikonka
Zdroj:

Brazílie má nový zákon, který zaměstnancům umožňuje požadovat zaplacení přesčasů, pokud odpovídají na pracovní e-maily mimo svoji pracovní dobu. S přívalem e-mailové komunikace po odchodu z práce se potýkají také zaměstnanci automobilky Volkswagen.

Obrázek odebrán. Začíná boj s firemními e-maily

Nový brazilský zákon staví na stejnou úroveň firemní e-maily určené zaměstnancům s osobně zadávanými pracovními úkoly. Proto je nyní ze zákona možné žádat o placení přesčasů při vyřizování pracovních e-mailů mimo pracovní dobu.

Není příliš pravděpodobné, že by podobný zákon začaly hromadně přijímat i další země, přestože se se stejnou situací musejí vypořádat i ostatní zaměstnanci firem po celém světě, pro které je služební telefon s připojením k internetu a firemnímu e-mailu samozřejmým pracovním nástrojem.

VW vypíná e-mail

Odbory zastupující zaměstnance německé automobily Volkswagen prosadily opatření, které má pracovníkům pomoci snížit stres a lépe oddělit zaměstnání od osobního života. Vedení automobilky souhlasilo, že firma přestane zasílat e-maily na telefony svých zaměstnanců 30 minut po skončení pracovní doby a nezačne dříve než 30 minut před jejím začátkem.

Opatření přijaté na konci loňského roku se týká přibližně 1 100 zaměstnanců šesti výrobních závodů automobilky a nevztahuje se na pracovníky v manažerských pozicích. Podobné pravidlo zavedl před časem také telekomunikační operátor Deutsche Telekom.

Podle loňského průzkumu asociace BITKOM, sdružující německé IT firmy, je až 88 % německých zaměstnanců k dispozici svým zákazníkům, kolegům či nadřízeným na e-mailu či mobilu i mimo svou pracovní dobu. V roce 2009 bylo takto dosažitelných jen 73 % zaměstnanců.  V této souvislosti je jistě zajímavý i údaj o 10 milionech dní pracovní neschopnosti německých zaměstnanců, ročně způsobených syndromem vyhoření.

Od roku 2014 žádné e-maily

Zcela zásadním způsobem se s problémem vnitrofiremní e-mailové komunikace vypořádal Thierry Breton, šéf francouzské IT firmy Atos, zaměstnávající přes 70 tisíc lidí.

Podle studie firmy Atos dostátá každý zaměstnanec od svých kolegů průměrně 100 e-mailů denně, z čehož je pouze 15 % zpráv užitečných pro práci. Celková ztráta času na vyřizování zbytečné korespondence pak činí asi 15 až 20 hodin týdně na každého zaměstnance.

Právě proto ředitel Atosu plánuje nahradit vnitrofiremní komunikaci sítí podobnou Facebooku a od roku 2014 i kompletní zákaz vnitrofiremních e-mailů.

Zdroj: Svět-hostingu.cz


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme