WidgetCast SE 2.1 je uživatelsky přívětivý program pro tvorbu webové prezentace. Zajímavé na něm je to, že má předdefinované komponenty různých webových aplikací, čímž velice usnadňuje jejich import. Mapku pro zákazníka máte na webu přidanou během několika sekund. Fotogalerie, videokanál, RSS novinky a e-mailový formulář jsou na tom podobně. Snadné je dokonce i přidat Power Pointovou prezentaci, nebo hudební přehrávač s vlastními skladbami. Pro pohodlný export vývojář nabízí 10 MB zdarma na vlastních serverech, a protože WidgetCast primárně pracuje s komponenty, které jsou z jiných webů, bude vám to stačit klidně na 5 prezentací.
Na Chip DVD 1/11 je speciální edice starší verze programu WidgetCast 2.1. Tato verze má jedno omezení oproti komerční verzi PRO - nemožnost exportu do tzv. Air aplikací (např. miniaplikace na ploše Windows). Vyzkoušet můžete i nejnovější zkušební verzi WidgetCast 2.5.
- Elegantní web snadno
- Plná verze programu
- Info: www.reallusion.com
- Jazyk: anglicky
- OS: Win XP/Vista/7 (32/64b)
- Bez registrace
Tvorba projektu: Můžete si vybrat šablonu a tu pak upravit, nebo začít vytvořením prázdného plátna.
Vysvětlíme si pouze základní principy tvorby webu v WidgetCast, jeho přednosti a možnosti propojení s webovými fotogaleriemi, sociálními sítěmi apod. Pokud vás to zaujme, určitě si najdete čas k prostudování videotutoriálů a jiných materiálů, které najdete pod odkazem v závěru článku.
Tvorba plátna a menu
Ze všeho nejdříve je potřeba vytvořit pracovní plochu. Buď můžete otevřít nějakou šablonu a tu pak upravit, nebo začít takříkajíc od podlahy. V záložce »Project« zvolte Template a dvojklikem vyberte některou položku např. „_new 640×480“. Budete přesunuti do záložky »Edit«, kde se odehrává všechna práce. Plátno můžete libovolně
Mapa: Změnou adresy se mapa okamžitě přesune do příslušné polohy.
upravit, zvolit rozlišení až 1920×1080, barvy, název, popis, … Až budete hotovi, vytvoříme si několik stránek a menu. Vlevo uprostřed je úvodní stránka s názvem »Tile1«, kliknete-li na ni, dole vlevo se zpřístupní ikonkové menu, kde několikrát klikněte na ikonku obrazovky se znaménkem plus. Tím přidáte stránky do vaší prezentace. Menu budeme vytvářet v »Background« (vlevo dole, hned nad ikonkou nové stránky). V nabídce nad plátnem klikněte na »Insert Button«, na plátno se vloží tlačítko, kterému dejte dole v menu název třeba „Home“ a vpravo nadefinujte funkci tlačítka, zvolte třeba »Select Page | Tile1«. Stejným způsobem vytvořte další tlačítka a přesuňte je tak, aby utvořili pěkné menu. Každému potom přiřaďte odkaz na jednu stránku.
Twitter, Picasa, Google Maps, …
Video kanál: Při vkládání videopřehrávače máte na výběr z několika stylů.
Základní menu už je hotové, nyní se pustíme do tvorby dalších stránek. Pro lepší orientaci je dobré si je pojmenovat. Vyberte postupně všechny stránky (Tile1-TileX) a dole v panelu „Property“ zvolte nějaké rozumné „Page Name“. Třeba Home, Fotky, Videa, Twitter a Kontakt (nejlépe stejné jako tlačítka, které jste jim přiřadili). Přepněte do stránky „Fotky“, v horním menu zvolte »Insert Photo Gallery« a vyberte si styl galerie, který se vám líbí. Ještě bude možná potřeba upravit velikost galerie, aby nepřekrývala menu. Pokud máte fotky nahrané na Picase nebo Flickru, přidáte je do galerie velice jednoduše. Stačí v rolovací nabídce zvolit Flicker, nebo Picasa a zadat vaše uživatelské jméno („User Name“), popřípadě „Tag“, chcete-li zde zobrazovat pouze fotky s nějakým štítkem a na
Fotogalerie: Prohlížeč fotografií vypadá pěkně a jeho vložení je snadné.
všechny. Vytvoření galerie z fotek, které máte jinde na webu nebo na disku, je trošku složitější. V rolovací nabídce vyberte »Custom Images« a o kousek níž ikonku u popisku „Custom“. Zde zvolte »URL« nebo »File«, podle toho, budete-li přidávat fotky z internetu nebo z disku a postupně je přidávejte pomocí ikonky »Add«. Přípustné jsou pouze .JPG soubory a musí se přidávat po jednom.
Vytvoření videokanálu je stejné jako galerie. Pouze zde máte na výběr YouTube nebo vlastní videa a podporovány jsou formáty .FLV. Mapu do své prezentace dostanete velice jednoduše, vyberte ikonku »Insert Map« a určete její polohu a velikost tažením při stisknutém levém tlačítku myši. Dále si zvolte buď »GoogleMap« nebo »YahooMap« a zadejte požadovanou adresu.
Vložení Twitter boxu by měla být už rutina. Klikněte na »Insert Twitter Component«, vyberte styl a dole v menu si vše nastavte podle chuti. Podobným způsobem lze vložit i .PPT prezentaci, nebo hudební přehrávač. Kdykoliv si můžete zkontrolovat, jestli vše funguje tak jak má, stisknutím »Preview«.
Exportování na servery vývojářů
Export: WidgetCast SE 2.1 podporuje export přímo na web Reallusion nebo na uživatelský hosting.
Ve speciální edici tohoto programu jsou přístupné pouze dvě možnosti exportu. Buď na váš účet u Rallusion nebo na libovolnou webovou stránku. Pro využití první možnosti musíte mít WidgetCast propojený s účtem na Reallusion. Získáte tím 10 MB na serverech výrobce zdarma a zpřístupní se vám komfortní export. Vy pouze vyexportujete výtvor a program ho sám zpracuje, nahraje na účet u Reallusionu a vytvoří vám HTML kód, který stačí zkopírovat třeba na vaši webovou stránku nebo blog. Je to podobné jako při vkládání YouTube videí. Pokud už účet u Reallusion máte, klikněte ve WidgetCast vpravo nahoře na »Login« a přihlaste se pomocí e-mailové adresy a hesla. A pokud účet ještě nemáte, vytvoříte ho na této stránce https://www.reallusion.com/member/program/memberreg.asp. Vpravo klikněte na »Create Accout«, otevře se stránka s formulářem, ve kterém je nezbytné vyplnit všechny položky označené hvězdičkou. Do prvního pole zadejte e-mailovou adresu, pak dvakrát heslo, přezdívku, jméno, příjmení a datum narození. Zkontrolujte ještě, jestli je zaškrtnutá položka "I am an individual" a potvrďte dole stisknutím »Complete Now«. Proběhlo-li vše v pořádku, můžete se nyní přihlásit pomocí e-mailu a hesla přímo v programu WidgetCast a vesele exportovat.
V záložce »Edit« klikněte na »Export«, zvolte první možnost »Reallusion.com« a znovu »Export«. Až se všechny data nahrají na server, budete dotázáni, jestli chcete jít rovnou na záložku »Manage«. Pro získání HTML kódu je to nezbytné, proto klikněte na »Yes«. Zde zvolte u svého výtvoru »Publish and share« a zascroolujte až na konec, kde najdete kód pro vložení na webovou stránku.
Export na uživatelský hosting
Druhá možnost exportu je složitější v tom, že se obsah nikam nenahraje, ale zůstane na vašem disku. Na webový server ho budete muset nahrát sami. Postup je následující. V záložce »Edit« zvolte »Export«, vyberte druhou možnost »Self Hosting«. Dále si vyberte adresář, kde chcete data uložit, a zadejte URL adresu stánky, kam budete obsah nahrávat a klikněte na »Export«. V zadané složce se vytvořilo několik souborů a adresář s názvem „_SourceFile“. Tento adresář musíte nahrát na webový hosting domény, kterou jste zvolili při exportu a musí být ve stromu složek na stejné úrovni jako je „index.html“. Ještě budeme potřebovat vytvořený soubor „online.html“. Ten jakkoliv zeditujte (např. F4 v Total Commanderu) a zkopírujte z kódu tu část, která je mezi texty a . Tento kód už jen stačí vložit kamkoliv na web a je hotovo.
Dobrá podpora do začátků
Během chvilky vytvoříte webovou prezentaci, jednoduše naimplementujete obrázek z Google maps, Twitter box, webové fotoalbum z Picasy, video kanálu na YouTube a spoustu dalších vychytávek. A jak bývá u Reallsuion zvykem, k dispozici jsou výborné videotutoriály, tipy a triky a on-line help. Vše potřebné najdete na této stránce http://www.reallusion.com/widgetcast/widgetcast_training.asp.
Uveřejněno na Chip DVD 01/11.

Koupit časopis Chip
Chip je možné číst v tištěné nebo v digitální podobě na mobilech, tabletech a počítačích.