Přejít k hlavnímu obsahu

CES 2012

redakce 16.01.2012
info ikonka
Zdroj:

Kromě očekávaného přílivu ultratenkých notebooků představil veletrh spotřební elektroniky v americkém Las Vegas i mnoho dalších technologických novinek, se kterými bychom se měli už v letošním roce setkat i na evropském trhu.

Obrázek odebrán. CES 2012 - Ve znamení ultrabooků

Letošního ročníku veletrhu CES se zúčastnilo 2 700 vystavovatelů (z toho dva z České republiky), kteří předvedli své produktové novinky přibližně 150 tisícům návštěvníků.

Microsoft bez překvapení

Společnost Microsoft již předem ohlásila, že letošní CES bude posledním, kterého se plánuje zúčastnit. Navíc se předpokládalo, že Microsoft na veletrhu nepředstaví žádnou zásadní produktovou novinku. Přesto byl o prezentaci Stevea Ballmera, zahajující celý veletrh, mezi novináři obrovský zájem.

Šéf Microsoftu oznámil především dostupnost další testovací verze Windows 8 v průběhu února, společně s Windows Marketplace, z čehož by bylo možné usuzovat, že se distribuce finální verze dočkáme ještě letos. Prezentace se točila především kolem nového rozhraní Metro a s ním spojené změny způsobu ovládání produktů Microsoftu, jako je Windows Phone a nejnověji i herní konzole Xbox. S tím souvisí také uvedení ovladače Kinect ve verzi pro Windows pro pohybové a hlasové ovládání počítačů, které bylo oznámeno na 1. února letošního roku.

Obrázek odebrán.
Nokia Lumia 900

Nokia se nevzdává

Přestože Nokia nezažívá na americkém trhu nejlepší časy, neváhala finská společnost představit svůj nejnovější smartphone Lumia 900 právě zde. Bezpochyby i proto, že se jedná o zařízení nejvyšší třídy, pocházející ze spolupráce s Microsoftem. Operačním systémem konkurenta nejvyšších modelů HTC, Apple či Samsungu je samozřejmě Windows Phone 7.5, jeho hlavními zbraněmi pak 4,3palcový AMOLED displej, 8MPx fotoaparát, rychlé internetové připojení prostřednictvím LTE a 1,4GHz procesor. Nokii Lumia 900 bude na americkém trhu exklusivně nabízet operátor AT&T, o případném uvedení telefonu v Evropě nejsou známy žádné informace.

 


Obrázek odebrán.
Intel NIKISKI Intel proti tabletům

Zatímco v loňském roce nemohlo snad na žádném stánku výrobce hardwaru chybět jeho vlastní pojetí tabletu, letos do ostrého souboje s počítači bez klávesnice vyrazil Intel, prosazující platformu ultrabooků – tedy lehkých, tenkých a výkonných notebooků s dlouhou výdrží na baterii.

Intel představil ultrabooky konkurující tabletům vybavené dotykovými displeji, pohybovými senzory a GPS. V zásobě má i různé vysouvací či otočné modely, všechny již dnes připravené na Windows 8 a jeho Metro aplikace, využitelné i při zavřeném stavu ultrabooku. Výkon přitom obstarávají nové procesory Ivy Bridge. Počítá se i s hlasovým ovládáním, které pro Intel vyvíjí společnost Nuance, tvůrce hlasové technologie Siri, využité v operačním systému pro iPhone. Čeština mezi podporovanými jazyky chybí. Všechny novinky chce Intel dostat na trh ještě v letošním roce.

Obrázek odebrán.
Lenovo IdeaPad S2

Lenovo se pouští do smartphonů

Hned několik překvapení čekalo na návštěvníky stánku firmy Lenovo. K vidění zde byl například první prototyp smartphonu K800 s procesorem Intel Atom (1,6 GHz), se kterým se Intel pochlubil právě na tomto veletrhu, nebo televize s operačním systémem Android 4.0, ve které lze teoreticky spustit jakoukoli Android aplikaci, u které si vystačíte se speciálním ovladačem s dotykovou plochou.

Nechyběly ani tablety – v tomto případě především kombinace tabletu a ultrabooku Lenovo IdeaPad Yoga se speciálním uchycením displeje, umožňujícím jeho otáčení o 360 stupňů. Operační systém Android 4.0 pohání novou generaci tabletu IdeaPad S2 s odnímatelnou klávesnicí, která zároveň rozšíří kapacitu akumulátoru až na 20 hodin práce. Klasické počítače (s koncepcí all-in-one) zastupoval Lenovo IdeaCentre A720 s dotykovým displejem, schopným zároveň rozlišit dotyky všech deseti prstů.

Lenovo také představilo koncept propojení mobilu, notebooku, tabletu a televize prostřednictvím cloudu. Pro koncové uživatele má jít o bezplatně řešení, nezávislé na použitém hardwaru a operačním systému. Cílem je zprostředkovat uživateli data na všech jeho zařízeních.

Chytré televize od Samsungu

Desítky nových produktů představil v Las Vegas jihokorejský Samsung. Na konkurenci zaútočil například Super OLED 3D televizí s uhlopříčkou 55 palců s pohybovým a hlasovým ovládáním. Představen byl i model ES800, LED LCD televize s dvoujádrovým procesorem a kamerou pro videohovory a ovládání funkcí hlasem či pohybem. Mnoho energie a peněz investuje Samsung také do vývoje aplikací pro chytré televize, kterých si uživatelé už stáhli více než 20 milionů.
Oproti loňskému roku neklade Samsung tak velký důraz na tablety, ovšem představil inovované notebooky řady Series 5 i nejvyšší Series 9. Přestože ultratenký (12,7 mm) notebook Series 9 s váhou 1,14 Kg a výdrží až 10 hodin splňuje parametry ultrabooku, Samsung toto označení nepoužívá.

Samsung dnes svými produkty pokrývá kompletní vybavení moderní domácnosti, proto se zaměřil i na cloudové služby, prostřednictvím kterých může všechna zařízení propojit – ať už jde o fotoaparáty a videokamery s Wi-Fi, s možností zálohování a sdílení obsahu, nebo inteligentní televize, pračky či ledničky.

Obrázek odebrán.
 

Vyzrazené tajemství LG

LG, další výrobce elektroniky z Korejského poloostrova, si už tolik novinek na CES nenachystal. Například OLED 3D televize s uhlopříčkou 140 cm se na internetu objevila již několik dní před zahájením veletrhu. Z dalších produktů pak jistě stála za pozornost 84palcová LCD televize s rozlišením 3480 x 2106 bodů nebo lehké pasivní 3D brýle pro 3D televize s vysokým rozlišením.

Bezesporu zajímavé využití virtualizace v mobilních telefonech předvedla firma LG ve smartphonu Revolution, který je možné stisknutím jediného tlačítka přepínat mezi pracovním a soukromým režimem. Virtualizační technologie od VMware přitom odděluje nejen data, ale i operační systémy.

Sony už bez Ericssonu

Pozadu nezůstala ani společnost Sony, která na veletrhu CES představila první smartphone pod samostatnou značkou (tedy již ne jako Sony Ericsson). Xperia Ion má displej s uhlopříčkou 4,6 palce a HD rozlišením (1280 x 720 bodů), 12MPx fotoaparát, dvoujádrový procesor s taktem 1,5 GHz a 1 GB operační paměti. Nový smartphone by se měl v Evropě prodávat jako Xperia S, zahrajete si na něm i hry pro Playstation.

Jako konkurenci OLED televizorů představila Sony Full HD televizi s uhlopříčkou 55 palců, jejíž obraz je tvořen barevnými diodami. Jedná se o první skutečnou LED televizi – oproti LED televizím, ve kterých mají diody pouze funkci podsvícení LCD panelu. Představen byl také nový set-top box pro příjem Gogole TV na běžných televizích.

Češi v Las Vegas

Do Las Vegas se vypravila i česká firma Zoner Software, která zde prezentovala svůj nástroj na správu digitálních fotografií Zoner Photo Studio 14, přímého konkurenta aplikace Photoshop Elements od Adobe. Zoner Software aktuálně vyvíjí i aplikaci pro smartphony s operačním systémem Android, která bude synchronizovat fotografie s webovým úložištěm Zonerama.

Další českou firmou vystavující na veletrhu CES je Jablotron, výrobce zabezpečovací techniky, který se proslavil především obřím mobilem pro seniory. Zástupci Jablotronu ve světové premiéře prezentovali modulární bezpečnostní systém JA-100 a GSM bezpečnostní kameru Eye-02.

Obrázek odebrán.
PowerTrekk

3D tisk a další hračky

Výčet novinek a zajímavostí předvedených na veletrhu CES by mohl trvat ještě velmi dlouhou. A tak už jen krátce zmíníme 3D tisk poskytovaný společností Sculpteo v podobě služby včetně aplikace pro iPhone, zavírací nůž Victorinox s USB diskem o kapacitě 1 TB (a s cenou 3 000 dolarů) nebo koncept voděodolného tabletu s bezdrátovým nabíjením značky Toshiba.

Potřebnou energii všem elektronickým hračkám dodají na cestách batohy Powerbag s akumulátory různých kapacit nebo palivové kapsle PowerPukk, které vytvoří elektrickou energii reakcí silicidu sodíku a vody. Na cestách vám přijdou vhod určitě i hodinky Casio G-Shock GB-6900 s Bluetooth LE (nová verze technologie Bluetooth s minimální spotřebou energie), informující o příchozích hovorech, SMS nebo e-mailech. Hodinky umí třeba i odemknout počítač, jakmile se k němu přiblížíte.

Pro extravagantní (a velmi majetné) vlastníky iPodu je určen dock Behringer s výkonem 10 kW, rozměry větší skříně a s cenou přes půl milionu.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme