Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Elektronické doplňky na kolo

Pavel Trousil 18.07.2015

Ať už elektrické, nebo klasické jízdní kolo si můžete vybavit řadou zajímavých elektronických doplňků. Máme pro vás několik zajímavých tipů. Většina z nich už je v prodeji, některé zatím ve fázi vývoje.

 

Hudba na rám

Kdo se neobejde bez hudby nebo mluveného slova, může si pořídit bezdrátový reproduktor – sluchátka jsou totiž stejně jako v autě při řízení nebezpečná, protože neslyšíte okolí. Jedním ze zajímavých reproduktrů je voděodolný a funkcemi nabitý Bluetooth model Sound Blaster FRee. Je vybaven dvěma neodymovými měniči a duálními pasivními radiátory. Má kompaktní válcovité tělo malé velikosti, takže se vejde do ruky, batohu nebo třeba do nosiče na láhev.

Reproduktor je odolný proti prskající vodě, má rozsáhlé možnosti připojení a navíc zabudovaný MP3 přehrávač pro samostatné přehrávání hudby z paměťové microSD karty. Reproduktor také funguje jako hands-free přes Bluetooth nebo i na hlasitý odposlech, když je spárován se smartphonem. Na akumulátor vydrží pracovat až 10 hodin a stojí okolo 2 800 Kč. Podobným způsobem funguje i přenosný reproduktor boomBOTTLE za 130 USD.

Abyste se neztratili

Pokud máte rádi přehled o tom, kde právě jste, kam jedete a jak daleko ještě pojedete, pořiďte si mapovou cyklistickou navigaci. Oproti klasické automobilové má výhodu v tom, že v ceně dostanete držák na kolo, vydrží mnohem delší dobu pracovat na baterie (až 20 hodin) a je odolná proti vodě, takže nevadí, když na kole zmoknete. Citlivý GPS přijímač by měl získat signál z družic, i když jedete lesem. Navigace mívá také další doplňkové funkce, fitness aplikace, tréninkové funkce, počítá spálené kalorie a podobně. Dokáže také zaznamenávat trasu a vyhodnotit ji. Oblíbené jsou například cyklonavigace Garmin Edge řady 810, použít ale můžete i turistické verze Montana 650 nebo Dakota 20.

Velice zajímavou navigaci nabízí firma Hammerhead. Jde o zařízení, které si nainstalujete na kolo a které vám ukazuje, kam máte zahnout. Pokyny přitom dostává z GPS navigace a aplikace Hammerhead One (pro iOS i Android) vašeho smartphonu. Spolupracuje také s navigacemi Strava a MapMyRide. Společnost zatím přijímá jen předobjednávky za 85 USD.

Pedály s wattmetrem

Pro ty, kteří to myslí s tréninkem opravdu vážně, se prodávají speciální pedály. Trendem moderní cyklistiky je totiž vedení tréninků podle výkonové zátěže. Oproti vedení tréninků podle tepové frekvence není v tomto případě výkon ovlivněn momentálním fyzickým nebo psychickým stavem sportovce.

Zátěž nastavená na určitý výkon (měřený ve wattech) je při každém tréninku stejná. Speciální pedály jsou schopné měřit, jakou silou šlape cyklista do pedálů. Měří výkon přímo v místě, kde působí síla, dochází k minimu ztrát a zkreslení naměřených dat. Wattmetry Garmin Vector měří výkon pomocí výchylky osy pedálu při šlapání. Výchylka se měří po celou dobu šlapání a po vyhodnocení je hodnota výkonu a dalších veličin bezdrátově odesílána z pedálů do cyklopočítače.

 

Kamera na cestách

Své cyklistické zážitky si můžete zaznamenávat na video. Nejlepší pro tyto účely jsou akční outdoorové kamerky, které dokážou zaznamenávat v rozlišení Full HD, případně i 4K. Výhoda outdoorových kamerek spočívá v tom, že jsou velmi malé, a tak vám na těle nebo na řidítkách nepřekáží. Držák na kolo je přitom často součástí standardní dodávky, případně ho lze dokoupit. Jsou také mnohem odolnější než klasické kamery a při jízdě praktičtější než třeba smartphone.

Podle našeho srovnávacího testu, který vyšel v Chipu 7/2015 a který najdete i na našem webu, je nejlepší kamerkou Panasonic HX-A500. Hned na dalších místech se umístily populární kamerky GoPro. Cena kvalitních kamer se však pohybuje kolem 10 000 Kč. Pokud hledáte zajímavý poměr mezi cenou a kvalitou, vyzkoušejte Xiaomi Yi Sports, která stojí cca 2 600 Kč.

 

Záznam trasy

Na to, abyste si zaznamenali svojí jízdu na kole a pak ji mohli analyzovat nebo se s výsledky mohli pochlubit někomu jinému, nepotřebujete specializovanou navigaci. Stačí vám k tomu smartphone s Androidem nebo iOS a nainstalovaná aplikace. Přímo od Googlu si můžete stáhnout jednoduchou, ale praktickou aplikaci Moje trasy. Zaznamená vzdálenosti, rychlost, dobu pohybu, nadmořskou výšku a další zajímavé parametry vaší cyklistické trasy.

Kromě této aplikace jsou oblíbené i další, jako Runtastic Road Bike Tracker, Strava Running and Cycling GPS, Endomondo Běh Cyklistika Chůze nebo Jízda na kole iMapMyRIDE GPS. Ty nabízejí i zajímavé funkce, jako překonávání vlastních nebo cizích rekordů, používání off-line map, sledování aktivit přátel, hlasového trenéra nebo spolupráci s monitory tepu a měření tepové frekvence. Pokud chcete sledovat on-line informace, můžete si zakoupit držák na kolo pro váš smartphone.

 

USB nabíječka

Elektronické hračky, tedy kamerky, navigace, přehrávače a podobně, kterými jsou dnes někteří cyklisté obklopeni, se samozřejmě neobejdou bez elektrické energie. A tu můžete za jízdy na kole vyrábět a ukládat. Umožňuje to například zařízení nazvané The Atom od společnosti Syva Cycle. Při jízdě se část kinetické energie převádí na elektrický proud a ukládá do akumulátoru s kapacitou 1 650 mAh. Akumulátor je vybaven USB portem, ze kterého pak můžete nabíjet mobilní zařízení.

 

Elektronické zabezpečení

Velkým problémem, a to nejen u nás, jsou krádeže kol. Ve vývoji je tak několik zajímavých zařízení, která dokážou kolo zamknout a pohlídat před zloději. Například zámek Skylock se nabíjí ze solárních panelů nebo USB a využívá připojení přes Bluetooth. Když se přiblížíte, automaticky se odemkne, a automaticky se zamkne, když ho zacvaknete. Má v sobě pohybový senzor, takže když se s kolem někdo snaží manipulovat, zašle upozornění.

Pokud se váš mobil vybije, můžete zámek otevřít pomocí číselné kombinace. Zámek si můžete předobjednat za 159 USD. Dostupný bude v létě 2015. Podobným způsobem funguje i zámek Bitlock, který už je v prodeji za 119 USD. Ten má i zajímavou funkci, která si pamatuje, kde jste kolo nechali, a ukáže vám to na mapě.

Zvýšení bezpečnosti

Ve specializovaných obchodech nebo na internetu také najdete řadu doplňků, které zvýší vaši bezpečnost na cestě, především v noci nebo ve večerních hodinách. Založeny jsou většinou na úsporných LED diodách. Zakoupit si můžete například blikající ventilky, které svítí jen za jízdy, nebo batoh, který je vybaven LED směrovkami a pomocí kterého můžete ostatní upozornit, jak budete odbočovat. Velmi zajímavé je speciální světlo nazvané BikeLane Lazer Shark. To pomocí výkonných LED diod podobných laseru na vozovce vytváří svítící pruhy, které pomáhají udržovat bezpečnou vzdálenost mezi kolem a vozidly. Baterie se nabíjí pomocí USB. Světa zakoupíte už i u nás cca za 370 Kč. 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud