Zmenšení výrobní technologie procesorů o 10 až 12 nm, kterého se dočkáme v roce 2012, bude pro počítačový průmysl znamenat vekou revoluci. Tak malé rozměry si lépe představíme při srovnání s tloušťkou lidského vlasu, která činí 100 000 nanometrů, nebo s nechvalně známou bakterií Escherichia coli (6 000 nm). Svou velikostí se tranzistory zase o něco víc přiblíží atomu křemíku, který má průměr 0,3 nm. Příští rok se tak tranzistory zmenší přibližně o třetinu: místo současných 32nm procesorů začne Intel vyrábět procesory 22nm. Procesory založené na technologii ARM, které se dnes skládají ze 40nm tranzistorů, budou sestavovány z tranzistorů 28nm. Důsledkem zmenšení výrobní technologie procesorů o 10 až 12 nm bude zdvojnásobení výkonu počítačů, tabletů a inteligentních telefonů.
Miniaturizace přinese snížení spotřeby procesorů, ze kterého budou profitovat především mobilní zařízení. Zvláště těm totiž výrazné prodloužení provozu na akumulátor umožní mnohem delší sledování filmů a hraní mobilních her.
Před nedávnem navíc Intel představil zcela novou kategorii zařízení – takzvané ultrabooky slibují extrémně nízkou energetickou náročnost a miniaturní rozměry. Podle Intelu vydrží ultrabooky pracovat na baterii několik dní a bude je možné napájet z miniaturních solárních panelů, takže budou moci i bez přístupu k elektrické zásuvce pracovat prakticky nepřetržitě. Pokud je to pravda, čekají nás opravdu zajímavé časy.
Celý článek si budete moci přečíst v papírovém vydání Chipu 11/2011.

Koupit časopis Chip
Chip je možné číst v tištěné nebo v digitální podobě na mobilech, tabletech a počítačích.