Přejít k hlavnímu obsahu

Test všech ultrabooků na našem trhu

redakce 06.02.2012
info ikonka
Zdroj:

Musí být štíhlé, musí být lehké a měly by být i pohledné. Musí se umět rychle probudit, vydržet dlouho pracovat a měly by být i dostatečně výkonné. Je toho hodně, co od ultrabooků očekáváme, ale jak jsou na tom doopravdy?

Obrázek odebrán. Test ultrabooků v Chipu 3/2012

Supertenký počítač, který byste mohli přenášet stejně snadno jako tablet, ale který by disponoval stejným výkonem a výbavou jako běžný notebook. To se snadno řekne, ale hůř udělá. Intel se rozhodl, že se vší svou vahou zasadí o vznik přesně takové kategorie mobilních počítačů, které samozřejmě budou využívat jeho procesory. Aby produkty jednotlivých výrobců splnily požadavky pro označení UltrabookTM, musí splňovat řadu kritérií.

Záměr Intelu je jednoduchý. Kromě toho, že chce prodávat co nejvíc procesorů, snaží se najít způsob, jak oživit stagnující zájem o nákup notebooků, způsobený příchodem Applu iPad a tabletů s operačním systémem Android. Zatímco disponuje skvělými mobilními procesory určenými pro notebooky, v kategorii tabletových procesorů zatím opravdu konkurenceschopný produkt nemá, zato disponuje dostatkem peněz, které může věnovat na podporu vývoje ultrabooků. Aby si výrobci mohli do kapsy Intelu sáhnout, musí při vývoji ultrabooků splňovat řadu přísných požadavků. Podrobnější seznam těchto parametrů najdete v tabulce vpravo.

Už v minulém testu prvních ultrabooků jsme zaznamenali velkou podobu ultrabooků s ultrapřenosným notebookem MacBook Air, se kterým přišel Apple na trh už před několika lety. Nově uvedené modely už naštěstí nevypadají všechny jako Air a nabízejí řadu funkcí, které první ultrabooky neměly. V nabídce výrobců navíc většinou bývají dvě konfigurace s rozdílně výkonným procesorem a s odlišnou kapacitou (ideálně) SSD disku. Vzhledem k tomu, že dražší varianty vyjdou skoro na stejné peníze jako MacBook Air, bude u movitějších a převážně profesionálních (nebo korporátních) uživatelů záležet hlavně na tom, zda budou chtít pracovat s operačním systémem MacOS, nebo zda dají přednost Windows a ultrabookům. V tomto srovnávacím testu jsme se rozhodli porovnat všechny v současné době dostupné ultrabooky nejen mezi sebou, ale i s MacBookem Air, jehož výkonnostní výsledky jsme naměřili pod přeinstalovaným systémem Windows.

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme