Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Spotřeba TV: kolik nás stojí hodina sledování televize

Josef Mika 11.04.2023

Pokud chcete odhadnout hodinovou spotřebu energie televizoru, velmi záleží na technologii obrazovky. U jednotlivých typů se totiž výrazně liší jejich energetická náročnost. Není to však jediný faktor.

Kapitoly článku

Kromě mnoha nezbytných domácích spotřebičů se na celkové spotřebě elektřiny v domácnosti obvykle významně podílí i televize, alespoň pokud je hodně používaná.

  • Technologie televizoru je v podstatě klíčová. Pokud totiž máte ještě starý CRT televizor (takových už moc nebude) nebo dokonce plazmovou TV, které byly po určitou dobu obzvláště populární, máte doma jasného žrouta energie.
  • Televizory LED a LCD, které jsou dnes nejběžnější, mají mnohem menší spotřebu energie. Také OLED TV spotřebovávají mnohem méně elektřiny než staré technologie.
  • Dalším rozhodujícím faktorem je velikost obrazovky. Zejména u LCD modelů vyžadujících podsvícení to znamená, že při dvakrát větší úhlopříčce musí být osvětlena čtyřikrát větší plocha, což také vede k přibližně čtyřnásobné spotřebě energie.
  • Televizory OLED teoreticky spotřebovávají méně energie, protože nemají podsvícení; místo toho se jednotlivé pixely rozsvěcují podle potřeby. Výsledkem je také vyšší kontrast. V průměru je však obraz také tmavší, což znamená, že tento zisk musí být často kompenzován vyšším jasem.
  • U účinnějších LCD/LED televizorů, stejně jako u OLED TV, lze odhadnout potřebu energie v závislosti na velikosti. Pokud má televizor velikost přibližně 50 až 55 palců (1,4 m), spotřebuje v běžném provozu nejméně 60 wattů. To odpovídá energii 60 wattům za hodinu, což při (zastropované) kompletní ceně elektřiny přibližně 9 Kč/kWh znamená zhruba 54 haléřů v nákladech na elektřinu za hodinu.
  • Když se úhlopříčka zvětší na dnes poměrně běžných 65 palců (1,65 m), potřeba energie se zvýší na nejméně 80 wattů, což pak vede k hodinovým nákladům ve výši přibližně 72 haléřů.

 

netflix-g85c30407b-640

Chcete-li změřit spotřebu energie televizoru přesně, je možné v krajním případě zajít do prodejny s měřičem spotřeby a vyzkoušet spotřebu přímo na místě, pokud s tím prodejce souhlasí. Zdroj: Pixabay/Andres Rodriguez

Možná opatření na úsporu elektřiny u TV

Existuje několik způsobů, jak minimalizovat spotřebu elektrické energie televizoru.

  • Jednou z důležitých vlastností televizoru je jeho třída energetické účinnosti. Ta v konečném důsledku poskytuje přímou informaci o průměrné spotřebě elektrické energie domácího spotřebiče. Při nákupu je proto důležité porovnat ji s jinými spotřebiči.
  • Při nákupu byste měli porovnávat TV se stejnou úhlopříčkou obrazovky. Pokud si nejste jisti, jak velký by váš televizor měl být, existuje jednoduché pravidlo. Pokud víte, jak daleko od televizoru obvykle sedíte, můžete tuto vzdálenost vydělit třemi a získat tak optimální doporučovanou úhlopříčku.
  • Jednou z jednoduchých věcí, která šetří peníze, je vyhnout se funkci standby. To je situace, kdy je televizor sice vypnutý, ale je přitom stále připojený k elektrické síti. V tomto stavu však nadále spotřebovává elektrickou energii, což má v průběhu roku nemalý dopad na jeho celkovou spotřebu. Proto byste měli televizor vždy odpojit od elektrické sítě a zapojit jej pouze tehdy, když ho skutečně sledujete.
  • Pokud posloucháte prostřednictvím televizoru také rádio, je to z energetického hlediska špatný nápad, protože televizor spotřebuje podstatně více elektřiny než jakékoliv běžné rádio.
  • Pokud chcete opravdu velkou TV pro vlastní domácí kino, může se vyplatit koupit ještě druhý, mnohem menší televizor pro sledování programů, které velkou obrazovku nevyžadují. Protože, jak bylo popsáno výše, spotřeba energie s velikostí displeje masivně roste.

Upozornění: U některých modelů televizorů se tento trik na úsporu energie může vymstit!

Vytažení zástrčky ze zásuvky nebo použití vypínatelné napájecí lišty, aby se zabránilo zvýšené spotřebě v pohotovostním režimu, má u mnoha zařízení v zásadě smysl. Ne všechny spotřebiče však snášejí stejně dobře, pokud jsou odpojena od elektrické sítě ihned po ukončení jejich používání. Zejména displeje televizorů OLED by tím mohly utrpět. Více informací k tomuto tématu najdete v našem článku zde.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud