Menu

Údajně šetří elektřinu, ale televizím škodí: Existuje úsporný tip, kterým byste se neměli řídit

09.01.2023 15:51 | Josef Mika + Přidat komentář
Údajně šetří elektřinu, ale televizím škodí: Existuje úsporný tip, kterým byste se neměli řídit

Údajně šetří elektřinu, ale televizím škodí: Existuje úsporný tip, kterým byste se neměli řídit | foto: obr: Unsplash/Marques Kaspbrak

Ceny elektřiny jsou extrémně vysoké - a mohou se ještě zvýšit. Každá rada na úsporu elektřiny je tedy vítaná. Pokud však u některých TV použijete nesprávný tip na úsporu energie, riskujete jejich poškození.

V současné době uslyšíte mnoho rad na úsporu elektrické energie a dříve či později se jistě objeví následující: odpojujte všechna zařízení od elektrické sítě. Obecně je to dobrý nápad, například pomocí dálkově ovládané zásuvkové lišty, která zabrání přístrojům odebírat proud v době, kdy jsou v pohotovostním režimu. Existují však zařízení, která odpojení od napájení nesnášejí dobře - a drahé televizory OLED patří mezi ně. Pokud totiž OLED TV po skončení sledování jednoduše odpojíte od napájení, riskujete trvalé poškození zařízení. Konkrétně to znamená, že se obraz může časem vypálit.

Proč zrovna OLED TV?

Má následující pozadí: Televizory OLED spouštějí v určitých intervalech různé obnovovací programy, aby se zabránilo efektu vypalování obrazovky. Mimo jiné se po každých zhruba čtyřech až šesti hodinách provozu spustí asi 15 minut po vypnutí cyklus údržby, který trvá přibližně stejně dlouhou dobu. V testovací laboratoři jsme to vyzkoušeli na dvou televizorech OLED od společností LG a Philips: Program údržby trval u obou modelů 12 až 15 minut. Televizory při něm odebíraly 36 až 47 wattů. Než OLED TV skutečně odpojíte od elektrické sítě, měli byste určitě chvíli počkat. Pokud na to nebudete pamatovat, hrozí, že se panel časem poškodí.

Proč se u některých TV nespustí program údržby okamžitě po vypnutí, se dá lehce vysvětlit: televizor jednoduše čeká, zda se v krátké době znovu nezapne, tj. zda vypnutí neproběhlo náhodně.

Vytahovat zástrčku: stojí to vůbec za to?

Na modelu Philips 55OLED935 jsme otestovali, zda se skutečně vyplatí OLED televizi odpojit od napájení. V testu jsme přes noc naměřili spotřebu 19 Wh za cca 8 a půl hodiny, během kterých proběh cyklus údržby a TV byla neustále připojena na internet.

To odpovídá průměrné spotřebě 2,3 Wh. Pokud tuto hodnotu extrapolujeme na 18 hodin pohotovostního režimu denně, vychází nám spotřeba energie necelých 42 Wh denně. Po přepočtu na jeden rok to dělá 15 kilowatthodin. Při (zastropovaném) tarifu necelých 9 Kč/kWh by to bylo asi 130 Kč ročně, které byste mohli ušetřit na nákladech za energii. Pokud byste televizor přepnuli do pohotovostního režimu bez připojení k internetu, byly by náklady ještě nižší, protože bez připojení k síti spotřebovává televizor OLED v pohotovostním režimu obvykle méně než 0,5 wattu.

Náš závěr: Příliš se to nevyplatí

Z finančních důvodů se příliš nevyplatí odpojovat televizor od elektrické sítě. Pokud máte stále lepší pocit, že něco ušetříte, měli byste to udělat v případě OLED TV nejdříve po hodině od vypnutí. A pak v každém případě, pokud je provoz přerušen na delší dobu, například proto, že jedete na dovolenou, není na škodu televizor odpojit od elektrické sítě.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Pravda

  Máš pravdu, je mnoho takových rádoby odborníků, kteří si jen chtějí vydělat, jedno co napíši.

  Reagovat na komentář

  Je to vidět

  Reakce na Vladimír:
  Tak nevím zda máš OLED TV ale vzhledem k tomu co píšeš tak asi ne.
  Autor to ale myslel tak že přerušením procesu obnovy pixelů si zakládáte na problém s vypalováním.
  Já mám na OLED LG vypálený i kurzor který tam není více než 6s, dále logo (žlutý obdelník) a spousty dalších, ale musím doplnit že se to stalo až po záruce do té doby bez problémů a žádný statický obraz tam dlouho nebyl viz.ten vypálený kurzor uprostřed obrazovky a šetřič obrazovky naskakuje po cca 2 minutách např.YouTube nebo web browser.
  Teď stojím před problémem zda jít znovu do OLED když to na mé TV za 70000Kč udělá po pár letech viditelné poškození než u 10 let starého LCD pravdou ale je že dnešní OLED už jsou za polovic.

  Reagovat na komentář

  Lidské tělo se také samo opravuje

  a to cca od 01–02hod. do 05–06hod. by měla probíhat samoůdržba. To jsem vyčetl tak mne nekamenujte

  Reagovat na komentář

  Vysoká spotřeba v pohotovostním stavu

  Mám naopak novou televizi LG OLED42C21 a v pohotovostním stavu odebírá trvale kolem 14W (i po 10hodinách). Podle specifikace to má být 0,5W. Měl jsem možnost vidět druhý kus a chová se úplně stejně, bere rovněž 14–15W v pohotovostním stavu. To je za rok přes 120 kWh!
  Pochopitelně vždy počkám na dokončení čištění pixelů, wifi je vypnuté, režimy Quick Start a Always ready deaktivované, Airplay vypnuté, zapnutí mobilem vypnuté. A nakonec vyjádření technické podpory LG – televizor nelze v domácích podmínkách vypnout do pohotovostního stavu se spotřebou 0,5W. Tato situace se ostatně diskutuje na AV fórech i pro jiné výrobce OLED TV, nejen LG.

  Reagovat na komentář

  mam trochu starsi televizi a na prodluzce vypinac ze site, jehoz vypnutim uplne odpojim televizi, settobox a i antenni predzesilovac.

  Reagovat na komentář

  souhlas

  plne souhlasim s autorem clanku.TV Sony 55 jsem vypinal cas.spinacem jen 14 dnu a pak sel pro novou Tv, protoze zacal kostickovat obraz protoze zrejme odesel obrazovy procesom.

  Reagovat na komentář

  To jsem blázen. Jak se může obraz při vypnutém televizoru vypálit? Proboha, co se vlastně děje při té údržbě? Mám takový dojem, že se autorovi něco vytratilo během překladu a zkracování článku.
  Co je mi známo, tak některé přístroje už před mnoha lety (při přechodu na DVBT první generace) uměly takzvanou OTA aktualizaci. Takže po vypnutí ještě nějakou chvíli prohledávaly naladěné programy a hledaly, zda někde není přítomna aktualizace vysílaná na pozadí. Jenže to vyžadovalo, aby si výrobce přenos této aktualizace u provozovatelů přenosu TV vysílání zadal a samozřejmě i zaplatil. Zkoušelo to tehdy pokud vím SONY pro své televizory a brzo s tím přestalo. Běžnější to bylo u satelitních přijímačů jiných firem, ale o tom tento článek není. Dnes se to dělá prakticky výhradně přes internet. Je to pro výrobce TV jednodušší a bez poplatků pro lokální distributory TV signálu. Pokud měl autor na mysli poškození přístroje vypnutím při aktualizaci, proč to proboha nenapíše? Takové tajemné naznačování bez uvedení důvodu spíš naznačuje, že sám neví o co se jedná.
  A obraz se může vypalovat pouze při provozu a statickém zobrazení (například logo vysílače na stále stejném místě). Důvod je jasný, pixely, nebo tedy v případě OLED LED diody v tomto místě jsou namáhány specificky a neměnným způsobem a proto není RGB zatížení prostřídáno jako v jiných částech obrazu a to při dlouhodobém provozu může způsobit nerovnoměrné bodové opotřebení RGB ve tvaru zobrazovaného loga. Nevím, zda to podávám dostatečně srozumitelně, ale kdo ví, co mám na mysli tak pochopí. Tomu se výrobci snaží celkem úspěšně zabránit pomocí takzvaných šetřičů. Ovšem není to to, co by si někdo pod tímto názvem představoval, protože se to provádí malým pravidelným posunem obrazu v horizontální i vertikálním směru, Tím se eliminuje jednostranné zatížení těchto míst a zabrání trvalému „vypalování“. Pokud přístroj vypnu, tak nic takového nehrozí.
  Smíchat tyto dva problémy dohromady a přidat trochu vzorečků na výpočet spotřeby elektřiny bohužel vytvoří velmi nepřehlednou a matoucí směs. Která dokáže nejednomu čtenáři zamotat hlavu o čem že se to vlastně píše a jaké si z toho vlastně vzít ponaučení.

  Reagovat na komentář

  NEUMÍŠ ČÍST

  Reakce na Dalibor: čtěte pořádné – v článku je to popsáno!

  Reagovat na komentář

  Živí

  Reakce na Dalibor: to dodavatele elektriky.

  Reagovat na komentář

  Nejvíc se dá ušetřit vypnutím alarmu a požárních hlásičů. Žere to pořád a přece tady nikdy nehořelo ani se nekradlo.

  Reagovat na komentář

  vypínám vše

  Jsem zvyklý vypínat vše od elektriky když to nepoužívám, pokud s tím má nějaký spotřebič problém tak děkuji, nechci ;-)

  Reagovat na komentář

  údržba

  Tuší nekdo, co se při tí „údržbě“ děje?
  Chápu výměnu nějakého opotřebeného dílu ale u televize?

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení