Sedmé vydání Firefoxu bylo jako stabilní vypuštěno minulý týden, a zdá se, že vyřešilo palčivou potíž s verzemi předešlými: zacházení s pamětí. Nenáročný uživatel tolik nepozná. Uživatel náročný, který mívá otevřeno mnoho stránek zároveň a s Firefoxem pracuje po spoustu hodin, si však může nyní oddechnout. Již nemusí Firefox úplně zavřít a znovu spustit, aby uvolnil vzrůstající obsazenou paměť, nebo aby dokonce předešel jeho zhroucení ve chvíli nejméně vhodné.
Někdo dodnes nedá dopustit na Firefox řady 3.6, který je stále dostupný a udržován; jenže již nedostačuje jeho nízký výkon javascriptu a podpora nových technologií…
S Firefoxem 4 přišla honba za výkonem i novými funkcemi, které nebyly vždy nejlépe odladěny, a z Firefoxu se stalo nenasytné „prase“ (pod větší zátěží i nestabilní). V Mozille si uvědomili, že s tím musí něco udělat, a tak se zrodil projekt MemShrink — s cílem dát zacházení s pamětí zase do pořádku, snížit náročnost i zlepšit stabilitu.
S výsledky projektu se uživatel poprvé setkává právě ve Firefoxu 7, ačkoli další drobná vyladění se chystají i pro vydání osmé.
Značně sníženo bylo především „rozdrobování“ (fragmentace) paměti obsazované otvíranými stránkami. Celková obsazovaná paměť se sice smrskla jen o procenta, budete‑li však pracovat s Firefoxem dlouho a stránky opakovaně otevírat a zavírat, pak na konci takové práce může Firefox 7 zabírat i méně než polovinu paměti, než kolik by za stejných podmínek stále držel Firefox 6.
Může jít o stovky megabajtů, ale po několika dnech užití bez restartování prohlížeče třeba i o gigabajt. Myslíte si, že to dnes nic není? Že paměti máte dost? Jenže obvykle neprovozujete jen Firefox. A sama Windows mají sklon ztrácet na svižnosti, už když jste obsadili více než polovinu fyzické paměti počítače.
Kromě toho je Firefox pro Windows podnes aplikací 32bitovou. Můžete mít 64bitová Windows a kolik paměti chcete, ale Firefox je omezen dvěma gigabajty. Šestka se při dosažení tohoto omezení prý obvykle zhroutila.
Nejenže se Firefox 7 chová mnohem lépe — zátěžové zkoušky ukazují, že pod velkou zátěží je nyní prohlížečem zdaleka nejpoužitelnějším. Ačkoli Opera nezůstává o mnoho pozadu. Špatně použitelným pod zátěží je kupodivu Google Chrome. Zkušený uživatel všech zmíněných prohlížečů ostatně sám tuší, že v Google Chrome není dobré otvírat příliš mnoho záložek najednou.
Kromě toho to vyšlo Gregoru Wagnerovi, jenž si na to připravil MemBench — skript, který postupně otevře 150 nejnavštěvovanějších webů Internetu. (Dílem si ho vypůjčil od Nicholase Nethercota).
Firefox 7 těch 150 otevřených záložek zvládne, třebaže se o trochu zpomalí. Potřebuje na ně kolem dvou GB paměti. Opera 11.50 si vedla dobře zhruba do 120 záložek, pak se trochu zpomalila. Při 140 záložkách se napoprvé zhroutila, ale opakovanou zkoušku ustála. Na otevření 150 stránek spotřebovala 2,5 GB RAM. A Chrome? Zhruba po 70 záložkách přestává být použitelným — na Gregorově počítači — a paměť roste závratně; při 150 otevřených stránkách se Gregor dopočítal pěti gigabajtů celkem obsazené paměti. (Pro správné posouzení je nutno v Google Chrome spustit skript upravený, který zajistí, že se stránky i skriptem otevrou v samostatných procesech — jak se děje, když je otvírá uživatel.)
Mimochodem, podle ohlasů uživatelů se zdá, že zlepšení zacházení s pamětí se zatím povedlo spíše ve Windows, ale už méně na Mac OS X. A pamatujte, že za mnohou potíží může být i nějaké nehodné rozšíření, které možná ani tak nutně nepotřebujete.

Koupit časopis Chip
Chip je možné číst v tištěné nebo v digitální podobě na mobilech, tabletech a počítačích.