Přejít k hlavnímu obsahu

Kingsoft PC Doctor 3.0

redakce 22.11.2011
info ikonka
Zdroj:

I na počítač by šel vztáhnout obecně známý termodynamický zákon, který říká, že s časem roste neuspořádanost. Občas je tedy potřeba ho pořádně pročistit a uklidit.

Obrázek odebrán. Kingsoft PC Doctor 3.0

Kingsoft PC Doctor 3.0 je aplikace, která diagnostikuje a opravuje spoustu problémů spojených s počítačem. Ať už jde o hledání a ničení trojských koní, opravu systémových registrů, optimalizaci systému probráním automaticky spouštěných programů a úkonů nebo třeba hledání a odstraňování nepotřebných souborů. Viry rozpoznává díky propojení s cloud enginem na serverech vývojáře. Mimo tyto čistící funkce nabízí také monitorovací zařízení, které vás bude zpravovat o aktuálním zatížení sítě, paměti a procesoru nebo také stopky měřící čas spouštění počítače.

Na Chip DVD najdete plnou verzi Kinfsoft PC Doctor 3.0, kterou na konci října výrobce uvolnil pro nekomerční účely zdarma. 

 
  • Jazyk: anglicky
  • OS: Win XP/Vista/7 (32/64 bit)
  • Bez registrace
Obrázek odebrán.
Přehlednost: Nahoře je pás karet, pod nimi pak další nabídka, nebo rovnou aktivní prostor používaného nástroje.

Diagnóza a opravy

Po spuštění programu se hned na úvodní záložce »Home« nabízí diagnóza systému a jeho součástí, můžete ji tedy spustit kliknutím na Diagnose. Po chvíli se objeví výsledky seřazené podle barvy a celkové procentuální hodnocení bezpečnosti. Červená představuje potenciální hrozby nebo problémy, modrá pouze problémy, které by po vyřešení mohly zrychlit stroj, nepředstavují však žádné riziko a zelená pak reprezentuje vše, co je v pořádku.

Pokud tedy narazíte na červený problém, podívejte se na něj pořádně a pokud nejste 100% přesvědčeni o tom, že PC Doctor hrozbu identifikoval neoprávněně, raději jej odstraňte nebo opravte. Vedle názvu problému se vždy zobrazí klikací tlačítka, která by měla problém vyřešit. Pokud se například zobrazilo, že jste ještě nikdy nespustili vyhledávání trojských koní („You have never completed trojans scanning“), klikněte vedle na »Scan«, pokud se jedná o nějakou opravu, bude tam »Repair«, apod. Po prvním vyhledávání problému je pravděpodobné, že se nějaké problémy najdou, a proto je možná lepší ze začátku spustit všechny dílčí vyhledávací testy, vyřešit problémy tam a nakonec se jen ujistit kompletním vyhledáváním, že je vše v pořádku.

Obrázek odebrán.
Bezpečnost: Podle nástroje na opravu systému byly nalezeny 4 „abnormality“, které je potřeba ihned odstranit.

Přepněte se tedy do záložky »Security« a postupně spusťte pod položkami Trojan Scanner, Plugin Cleaner, Systém Repair a Vul Fix tlačítko »Scan«. Výsledky budou opět seřazeny a můžete si je všechny projít a případně zaškrtnout, nebo zrušit zaškrtnutí u jednotlivých položek. Pokud si s tím nechcete hrát, je zde také možnost nechat zaškrtnuté všechny položky, tak jak určil sám program. U vyhledávače trojanů pak stiskněte vpravo dole »Remove« a u všech ostatních vyhledávačů v záložce »Secuirty« tlačítko »Clean« nebo »Repair« vpravo nahoře.

Optimizer

Třetí záložka v pořadí slouží k optimalizování výkonu. V podmenu »One-Click« se toho dosahuje pomocí vypnutí nepotřebných automatických operací spouštějících se při startu nebo uzpůsobení systémových nastavení. Každý systém je jiný, disponující unikátními aplikacemi, proto se nedá napsat univerzální návod na to, co se má odstranit a co nechat. Nicméně pokud jste trochu méně konzervativní, zakažte klidně všechno tak, jak to PC Doctor doporučuje.

Položka Startup Booster skrývá vše, co se spouští při startu. Ať už jde o programy, naplánované úlohy nebo služby údržby. Ve sloupci „Suggestion“ najdete doporučení od výrobce, „Current Status“ pak obsahuje aktuální stav, tedy „Disabled“, nebo „AutoStart“ (první z možností znamená, že má program zakázáno se spouštět, druhá indikuje povolení automatické spuštění se startem systému). Sloupec „Operation“ můžete ovlivnit po kliknutí na některou jeho položku a zakázat (Forbid), nebo povolit (Permit) automatické spouštění.

Cleaner a Utility

Obrázek odebrán.
Trojské koně: Při vyhledávání trojských koní se využívá databáze vývojáře umístěné v cloudu na jeho serverech.

Kingsoft svého „doktora“ vybavil také nástroji pro uklízení a čištění. Vyčistit tak během chviličky můžete Koš, dočasné soubory, Registry, nebo také internetové stopy (Trace) vedoucí k vám. Ovládání je téměř na vlas u všech těchto nástrojů stejné, stačí dát »Scan«, poté zvolit položky, které chcete odstranit, nebo si můžete nechat vlevo dole doporučit kliknutím na »Recomended«. Následně jen »Clean« u „Junk Cleanera“, nebo »Clean now« u „Trace“ a „Registry Cleanera“.

V záložce »Utilities« stojí za zmínku dva nástroje. Jedním z nich je Traffic Monitor, který zmapuje síťové zatížení, jež produkují aktuálně spuštěné programy. Je zde vidět aktuální rychlost stahování a nahrávání a můžete si každému programu nastavit limit, abyste měli co nejvíc konektivity např. pro webový prohlížeč, nebo on-line hru. Další nástroj se hodí po delším provozu PC, kdy se mohou usadit nějaké už nepotřebné aplikace v RAM paměti. Spustíte-li »Systém Booster | Boost | Accelerate now«, dojde k vyčištění RAMky od zde usídlených nyní už nepoužívaných programů.

Plovoucí okno a realtimová ochrana

Obrázek odebrán.
Systém Booster: Uvolnit pár set megabajtů RAM zaplněné už nepotřebnými daty vám pomůže tlačítko Boost.

Možná jste si všimli malinkého pásku, který se objeví po kliknutí na »Traffic Monitor« v záložce »Utilties«. Jedná se o monitorovací panel, na kterém je sledován aktuální síťový Download a Upload a procentuální zatížení procesoru. Po přejetí myší přes tento pásek se objeví podrobnosti s celkovým Downloadem a Uploadem od zapnutí programu, zaplnění RAMek a vytížení procesoru. Také jsou zde vždy tři TOP programy, které využívají nejvíce prostředků, co se síťového zatížení týče, procesoru a RAM pamětí. Další zajímavou věcí, kterou Doctor od Kingsoftu nabízí, je měřič délky startu PC. Měří se až po nastartování Kingsoft PC Doctora, takže je v tomto čase započítáno i nalogovaní a jiné nezbytnosti. Výsledek se vždy po startu objeví vpravo dole. Pokud by vás obtěžoval, dá se vypnout v nastavení: »Settings | Optimize | Do not show system boot time«.

Mimo ručně spouštěných diagnóz a oprav, umí Kingsoft PC Doctor také chránit v reálném čase. Pokud se přepnete do záložky »Home« a kliknete vpravo na štít s názvem »Protection fully enabled«, můžete se podívat, o co vše se stará a případně upravit nastavení. Jsou zde webové filtry na trojské koně a USB disky, ochrana registrů atd. Nutno podotknout, že tyto štíty jsou hodně citlivé a často obtěžují uživatele, pokud se vám budou zdát přespříliš

Obrázek odebrán.
PC Doctor Monitor: Upload, Dwonload, zatížení CPU a zaplnění RAM se dozvíte díky Traffic Monitoru.

otravné, vypněte je přesunutím tlačítka do pozice Disabled a spolehněte se v tomto ohledu na nějaký konkurenční nástroj.

Zdařilý program s jednoduchým ovládáním

PC Doctor zaujme především jednoduchostí, s jakou se ovládá, což už se ukázalo při instalaci, kdy stačila pouhá dvě kliknutí myši. Jedinou výtku zaslouží za nemožnost zálohovat nastavení a následně potom obnovit v případě problémů starší. Proto je potřeba dbát velké obezřetnosti při používání tohoto programu.

Uveřejněno na Chip DVD 12/11.

 

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme