Telefonování bez operátora a jeho sítě? Dobíjení baterek rádiovým smogem? To jsou vize Scotta Redmonda, jenž vede (mimo jiné) malou firmičku o dvanácti lidech, jež má jméno Peep Wireless Technology a smělé plány.
Scott Redmond dorazil na letošní mezinárodní CES v Las Vegas, aby tam představil PeepApp pro iPhone — aplikaci, která se v iPhonu bude chovat jako miniserver pro bezdrátovou síť rovný‑s‑rovným (peer‑to‑peer). Využije prý všech dostupných kanálů (WiFi, Bluetooth, IP, …) k tomu, aby s jinými nalezenými miniservery vytvořila Peep Halo Mesh — p2p síť, která nepotřebuje infrastrukturu operátora, ale využije i ji, pokud se ta ukáže jako nejrychlejší cesta k cíli.
Podstata takové sítě není nepodobná tomu, jak se chová Skype na běžných počítačích zapojených do internetu; princip sdílení je pak znám i z torrentů.
Uživatel Peep Halo Mesh bude dosažitelný pod svým uživatelským jménem, a je na inteligenci sítě, aby k němu našla nejrychlejší cestu přes zařízení do sítě zapojená. Vysílající zařízení pošle duplicitní pakety mnoha kanály, pakety budou zařízení v síti předávat mezi sebou, a použijí se ty pakety, které k cíli dorazí nejdříve; ostatní se zahodí. Nejde jen o telefonní hovory, ale i o zprávy, přenos souborů, a dokonce prý videí… Jde v podstatě o implementaci peer‑to‑peer SIP.
Aplikace pro iPhone je první (zatím není známo, co na ni Apple). Následovat bude aplikace pro Android, a časem prý pro cokoli, co má RAM, lze do toho nahrát aplikaci a má nějaké komunikační kanály s okolím — ať už bezdrátové, nebo po drátě.
Scott Douglas Redmond
Peep Wireless Technology se netváří, že jde proti operátorům, nýbrž ty chce oslovit jako první: nabídnout jim technologii k tomu, aby ušetřili na síťové infrastruktuře — ne jako úplnou náhradu stávající infrastruktury, nýbrž jako její doplněk a odlehčení, řekněme při komunikaci na krátkou vzdálenost. Také jako řešení pro případy nouze, kdyby infrastruktura vypadla.
Když odmítnou, plán B je nabídnout technologii velkým internetovým společnostem, jež by s ní proti operátorům jít mohly: Facebooku, Googlu, velkým kabelovkám a podobně. Nám se však nezdá, že by Google nebo Facebook chtěl riskovat znepřátelit si mobilní operátory.
Když odmítnou i oni, PWT prostě poskytne technologii lidu, ať svou síť p2p vybudují sami a živelně. I proto má prý obchodní model. V aplikaci totiž mohou být reklamy… Zatím to vypadá, že uživatel si bude moci nastavit, zda je chce nebo nechce vidět, a když je povolí, dokonce by prý za jejich zhlédání mohl dostávat trochu zaplaceno. To zní bláznivě, ale komu jinému by se mělo platit, když sítí budou uživatelé sami?
Vypadá to, jakože malá firmička pokládá nůž na krk velkému byznysu se slovy: S vámi, nebo bez vás, nám je to fuk.
Je v tom alespoň jeden háček. Potíž sice prý není s bezpečností, ježto pakety jsou zašifrovány od odesílatele až k příjemci. Potíž je s výdrží na baterie. Současné chytrofouny už jsou beztak žíznivé až běda, a mesh se spoléhá na to, že její uživatelé dobrovolně nasdílí nějakou přenosovou kapacitu — to jim však bude upíjet z baterky ještě více.
Společnost chce uvést malý PeepPod velikosti klíčenky, který by byl branou do zmíněné p2p sítě, a buďto byste k němu měli Bluetooth sluchátko s mikrofonem (headset), anebo by se mohl přes Bluetooth propojit s vaším telefonem. PeepPod by neměl být náročný na spotřebu, a kromě toho by měl být schopen dobíjet se i z rádiových vln.
To je způsob nikoli neznámý, a okrajově se už využívá. Všechno rádiové vysílání je svou podstatou vyzařování energie. Jen její nepatrnou část pohltí antény, pro něž je určeno. Zbytek postupně pohltí veškerá hmota, která se vlnám dostane do cesty. Stačí tedy nevelká širokopásmová anténa, a můžete získávat miliwatty z všudypřítomného rádiového „odpadu“. Zatím se takto dobíjejí jen některá zařízení drobná a nenáročná: sensory a snímací čipy.
Scott Redmond se na CES pokusí přesvědčit operátory, a firma také hledá investory. Její záměry zní mnohým fantasticky, jiní pochybují, zda na ně malá firmička vůbec může stačit. Opravdu si netroufáme odhadnout, zda Scott Redmond a jeho Peep Wireless Technology upadnou v zapomnění co podnik šíleného snílka, anebo zda získá silné partnery a bude jednou znám jako průkopník nových cest komunikace.

Koupit časopis Chip
Chip je možné číst v tištěné nebo v digitální podobě na mobilech, tabletech a počítačích.