Aktualizované verze systému Windows jsou již poměrně dobře chráněny. Jejich součástí je totiž antivirový skener Defender, který se Microsoftu poměrně vydařil. Pokud chcete mít více možností zabezpečení a nastavení, můžete si pořídit antivirový skener i od jiného výrobce. Naše doporučení ohledně antivirových programů najdete v článku „Nejlepší ochrana je zdarma“, který najdete v Chipu 3/2024.
Naše testy však odhalily, že žádný antivirový program není dokonalý ve všech směrech. Proto se vyplatí si čas od času nechat udělat i druhý názor na zabezpečení vašeho systému. S tím pomohou speciální antivirové skenery, které nepřekážejí již nainstalované antivirové ochraně.
Specializované antivirové skenery
Staré pravidlo říká, že byste nikdy neměli používat několik antivirových skenerů současně. To v podstatě platí i dnes, ale toto pravidlo už není tak přísné jako dříve. Pro vysvětlení: antivirové skenery se zavrtávají hluboko do systému a analyzují chování ostatních programů. Pokud se přidá druhý antivirový skener, mohou si ochranné programy vzájemně překážet. Místo většího zabezpečení se pak objevují chybová hlášení a systém může být pomalý a nestabilní.
Antivirové skenery se však v posledních letech také hodně naučily. Pokud nainstalujete druhý antivirový skener, často rozpozná, že je spuštěn jiný bezpečnostní program, a ukončí jej. Některé antivirové skenery, včetně programu Microsoft Defender, lze také výslovně nastavit jako druhý antivirový skener. V každodenní činnosti se pak drží při zemi a do skenování zasahují jen sporadicky.
Druhý názor můžete snadno získat pomocí speciálních antivirových skenerů, které běží vedle již nainstalované antivirové ochrany. Nejoblíbenějším z těchto skenerů druhého názoru je Malwarebytes Anti-Malware. Nejedná se o placenou ochranu, ale o omezenou bezplatnou verzi. Můžete ji jednoduše spustit pro ruční skenování, například v případě nouze. Hlavním antivirovým skenerem s touto metodou zůstává Defender.
ESET: Antivirová ochrana s online požadavkem
Pokud chcete pouze jednorázově zkontrolovat systém pomocí druhého antivirového skeneru, můžete v podstatě použít jakýkoli bezpečnostní program. Lze je používat stejným způsobem jako jakýkoli jiný antivirový skener. Dobrou volbou je například ESET Online Scanner.
Důležité: ESET potřebuje ke kontrole systému na přítomnost malwaru funkční online připojení, protože nástroj musí být při detekci malwaru nejprve vybaven nejnovějšími detekčními moduly. Pokud v daném systému není internetové připojení, budete muset použít jiné nástroje.
Trellix Stinger a Emsisoft Emergency Kit: výkonné offline alternativy
Pokud nemá váš počítač přistup k internetu nebo pokud jste si jisti, že jste nakaženi, měli byste systém vyřadit z provozu. S odstraněním škodlivého softwaru vám pomohou nástroje, jako je Trellix Stinger nebo Emsisoft Emergency Kit. Nahrajte tento software do funkčního počítače a uložte jej na paměťové zařízení USB. Přeneste antivirový skener do infikovaného počítače na paměťovém zařízení.
Offline skener nevyžaduje pro antivirovou kontrolu aktivní připojení k internetu. Upozorňujeme, že v případě nástroje Emergency Kit musíte nejprve spustit antivirový skener na počítači s připojením k internetu, aby se načetly aktuální signatury. Poté zkopírujte kompletní adresář programu včetně signatur na USB flash disk. U programu Stinger to není nutné, protože soubor ke stažení již obsahuje nejnovější signatury.
Druhý názor z webu
Klasický druhý antivirový skener je vhodnou volbou pro kontrolu celého systému Windows. Pokud se jedná pouze o podezřelý soubor, na který chcete získat druhý názor, existují elegantnější způsoby - například kontrola virů na serveru VirusTotal. Stačí tam nahrát soubor a spustí se přibližně 60 antivirových skenerů, které soubor analyzují.
Zdroj: VirusTotal, ESET, MalwareBytes,Trellix Stinger, Emsisoft Emergency Kit