Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Zákaz TikToku je na spadnutí: proč se toho nejvíc bojí učitelé?

Jakub Fišer 22.03.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Spojené státy amerického jsou jen pár krůčků od plošného zákazu aplikace TikTok. Jako důvod uvádí administrativa prezidenta Bidena obavy o vnitřní bezpečnost samotných Spojených států amerických. Proti jsou z pochopitelných důvodů tvůrci, kteří mimo jiné provolávají, že zákaz bude mít neblahé účinky na vzdělanost těch nejmladších.

Kapitoly článku

Zákaz TikToku v USA

Americkou sněmovnou reprezentantů minulý týden prošel zákon, který si bere pravomoc zcela zakázat sociální síť TikTok vlastněnou v tuto chvíli čínskou společností ByteDance. Stát se tak může v případě, že společnost nebude respektovat pravidla, která byla načrtnuta americkou vládou.

Ta v jednoduchosti říkají, že ByteDance se musí na americkém trhu vzdát všech náležitostí TikToku a předat je americké firmě posvěcené právě vládou. V opačném případě bude následovat odchod z amerického trhu, kde má aplikace přes 170 milionů uživatelů.

Stěžují si mimo jiné i učitelé

V USA se proti zákazu vzedmula obrovská vlna nevole, a to především z řad fanoušků platformy a samotných tvůrců. Někteří uživatelé, kteří se podílí na obsahu na platformě – a mají na tom částečně postavené i své živobytí – dokonce kritizují zákon za to, že povede k „hloupnutí“ občanů, respektive dětí.

Mohlo by vás zajímat

Na platformě totiž působí velká spousta naučných profilů, které svými příspěvky edukují sledující ohledně matematiky, gramatiky, přírodních věd a dalších de facto školních předmětů. Část z těchto profilů zaměřených na vzdělávání provozují i skuteční či bývalí učitelé a profesoři ze škol. Nezřídkakdy mají dokonce i několik milionů sledujících.

Je TikTok škodlivý?

Faktem zůstává, že celá řada mladších uživatelů využívá vyhledávací engine aplikace TikTok ke sběru informací ohledně učiva ve škole. Zástupci ByteDance již dříve apelovali na to, že mladí uživatelé skutečně používají sociální sítě k vyhledávání informací, protože audiovizuální forma je pro ně přijatelnější než klasické vyhledávání na Googlu nebo snad v knihách.

Krom toho ale TikTok, jako i jiné sociální sítě, obsahuje hodně obsahu, který pro mladé uživatele není vhodný. Jde například o neregulovaný pornografický obsah a podobně. USA vnímají TikTok jako hrozbu zejména s ohledem na netransparentní zpracovávání osobních dat uživatelů. ByteDance se brání, že práce s uživatelskými daty je zcela v pořádku.

Zdroj: Reuters, Android Headlines


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud