Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Konec TikToku: sněmovna v USA schválila úplný zákaz TikToku, s jedinou výjimkou

Jakub Fišer 14.03.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Sociální síť TikTok čelí za mořem největší anti-kampani od chvíle, kdy se v roce 2017 do úřadu prezidenta dostal Donald Trump a začal svůj hon na čínské služby a aplikace. Administrativa prezidenta Bidena v honbě pokračuje a aktuálně přichází zlom v celé kauze – ultimátům čínským vlastníkům TikToku.

Kapitoly článku

Zákaz TikToku? Ne hned

Ve středu se ve Sněmovně reprezentantů Spojených států amerických hlasovalo o dalším osudu aplikace TikTok, kterou vlastní a provozuje čínská společnost ByteDance. USA již v tuto chvíli zavedly zákaz TikToku na přístrojích státních zaměstnanců snad ve všech oborech.

Poslední hlasování o úplném zákazu sítě dopadlo totální výhrou odpůrců čínské sociální sítě. Z 435členné sněmovný hlasovalo 352 členů pro striktní ultimátum.

To v praxi znamená, že společnost ByteDance má 6 měsíců na to, aby se zbavila amerických aktiv  sociální sítě TikTok a předala je jinému subjektu, který vláda Spojených států prověří a určí jej za vhodného provozovatele TikToku. V opačném případě bude na TikTok uvalen zákaz napříč všemi státy Severní Ameriky.

Zákon v tuto chvíli nebyl ještě podepsán, nyní bude putovat do senátu, kde bude dále projednáván a následně bude předán k podpisu úřadujícímu prezidentovi. Až v tu chvíli začne platit.

Mohlo by vás zajímat

TikTok je v USA populární

K situaci se vyjádřil i šéf TikToku, čínský podnikatel Šou C' Čche, který apeloval na to, že pokud diskuze povede k zákazu TikToku, bude to mít dopad na tvůrce a malé firmy, které díky TikToku vydělávají miliardy dolarů.

Dle informací Reuters používá TikTok zhruba 170 milionů Američanů. Podle průzkumu Sensor Tower zveřejněného 12. března 2024 dokonce uživatelé v USA tráví na TikToku téměř jednou tolik času co na ostatních sociálních sítích.

V průměru za celý den tráví lidé 78 minut na TikToku. Na Instagramu je to však v porovnání pouze 48 minut, na Facebooku 38 minut a na Snapchatu jen 23 minut.

Před TikTokem opakovaně varovaly i naše evropské autority, ať už je to Evropská komise, která zavedla zákaz na telefonech úředníků a zaměstnanců, tak třeba český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Zdroj: Reuters


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud