Tip 1: Zlepšete ergonomií
Sedavá práce nemusí automaticky znamenat bolavá záda a ztuhlé svaly. Většina problémů nevzniká z práce jako takové, nýbrž z dlouhého sezení. Pomoci může lépe ergonomicky vybavení pracovní místo, díky němuž se budete cítit pohodlněji.
Nemusí jít o žádné drahé nebo složité úpravy. Hodně muziky nadělá gelová podložka, ergonomický tvarovaná myš nebo výškově nastavitelný stůl. Jedná se o cenově dostupné pomůcky, které vás vyjdou na několik stovek, maximálně tisíc korun.
Tip 2: Nezapomínejte na pohyb
To nejpřínosnější je ale zadarmo. Přirovnání sezení ke kouření (“sezení je nové kouření”) se v posledních letech opakuje čím dál častěji. Není daleko od pravdy. Lidské tělo není stavěno na to, aby v jedné poloze vydrželo celé hodiny. Bez pravidelného pohybu trpí svaly, zhoršuje se cirkulace krve a také koncentrace.
I když je vaše pracovní místo ergonomicky vyladěno do posledního detailu, bez pohybu se neobejdete. Do pracovního režimu zařaďte pravidelné pohybové svačiny. Každou půlhodinu vstaňte, projděte se, udělejte pár jednoduchých protahovacích cviků nebo si aspoň na pár minut stoupněte ke stolu.
Tip 3: Technologie pro monitorování zdraví
Moderní chytré náramky a hodinky zvládnou více než počítat kroky. Většina modelů umožňuje sledování srdečního tepu, úrovně stresu, kvality spánku nebo okysličení krve (SpO₂).
Pokročilejší zařízení vám mohou připomínat pravidelné přestávky a počítat, kolikrát jste se za den zvednuli od počítače. Některá zařízení vám mohou navrhnout vhodná protahovací a dechová cvičení, která vám pomohou s uvolněním.
Náramky nejsou levná záležitost, takže není od věci si je i pojistit. Podle článku na blogu Ušetřeno.cz kryje pojištění jak poškození, tak i zničení. Jedná se o případy, kdy si náramek omylem sami rozbijete pádem, poškodí ho živly, dojde k jejich krádeži nebo je necháte na nabíječce během přepětí nebo zkratu.
Tip 4: Ulevte svým očím
Unavené nebo suché oči jsou běžným problémem při práci na počítači nebo notebooku. Čím déle sedíte u obrazovky, tím více péče budete muset vašim očím věnovat. Jednoduchým, ale účinným řešením je používat software pro automatické přizpůsobení jasu a teploty barev – například oblíbený f.lux nebo noční režim integrovaný v systému.
Nezapomeňte na pravidlo 20-20-20 a každých 20 minut se na 20 sekund zadívejte do dálky, 20 stop neboli 6 metrů. V neposlední řadě se zaměřte na správné nastavení výšky monitoru. Horní okraj by měl být v úrovni očí, abyste zbytečně neskláněli hlavu.
Tip 5: Myslete na budoucnost
Prevence nemusí vždy na 100 % fungovat. I když se to tak nezdá, sedavá práce může mít na vaše zdraví stejné negativní vlivy jako těžké manuální zaměstnání. Jednou z možných ochran je životní pojištění, které kryje nejen smrt, ale i úrazy a nemoci.
Pokud vás začne trápit zánět v zápěstí kvůli přetížení, pojišťovna uhradí část vašeho výdělku. Například pojišťovna Simplea.cz nabízí pojistné plnění do 2 dnů, přičemž vše vyřešíte online z pohodlí svého domova. Nemusíte se tedy bát, že byste po úraze byli zcela bez příjmů.
Tip 6: Naordinujte si pravidelný digitální detox
Nejde jen o fyzickou únavu, ale i o vaše duševní zdraví. Neustále pípání notifikací, přepínání mezi okny, multitasking a modré světlo ze zařízení udržuje mozek v trvalém napětí a činnosti. Každý den si vědomě vyhraďte čas bez obrazovek a oznámení, alespoň 30 minut, ale ideálně déle.
Můžete se vydat na procházku, přečíst si knihu nebo jen tak koukat do prázdna. Ideální je pauzu praktikovat alespoň hodinu před spaním, kdy odložíte telefon, vypnete počítač a dáte mozku i očím čas se uklidnit. Naučte se chytrá zařízení nebrat do ložnice, bude se vám bez jejich přítomnosti mnohem lépe spát.