Hledáte-li program na zálohu disků, pak jste na správném místě. AOMEI Backupper, který se nachází na Chip DVD, za vás udělá veškerou práci. Podporuje všechny existující formáty a typy disků, včetně velkokapacitních s kapacitou 2 TB a více. Data zkomprimuje dle vašeho nastavení, aby výsledný obraz byl, co nejmenší a postará se o celý proces od zálohy až po obnovu. Nabízí také několik dalších možností jako třeba šifrování obrazů disku, aby se k nim nedostali nepovolané osoby, zálohovaní jednotlivých částí disku či vytvoření bootovacího média.
Na Chip DVD se nachází plná verze programu AOMEI Backupper bez nutnosti registrace.
- Efektivní záloha disků
- Plná verze programu
- Info: www.aomeitech.com
- Jazyk: anglicky
- OS: Win XP/Vista/7/8 (32/64 bit)
- Bez registrace
V lidském životě se v nepravidelných intervalech vyskytuje potřeba uložit si veškerou vykonanou práci, dokumenty, fotky atd., aby o ně člověk v případě katastrofy nepřišel. Dříve to byly truhly, do kterých se zamykaly cennosti a různé tajné spisy, dnes už to jsou pevné disky a jiná média, která provází váš život. Vytvářením záloh těchto médií předejdete možné katastrofě.
Jak na zálohování?
Po spuštění AOMEI Backupperu se vám otevře naprosto přehledné okno jen s jednou možností »Create New Backup«. To je v zásadě vše, co vám stačí k zálohování. I kdyby program měl jenom tuto funkci, bude naprosto dostačující. Toto tlačítko vás přesune do nabídky s třemi dalšími možnostmi.
1. »Disk Backup« - díky tomuto můžete vytvořit obraz celého disku.
2. »Partition Backup« - slouží k záloze částí disků nebo dynamických svazků. Disk je nutné mít rozdělen na několik částí, záloha se pak vytvoří do image souboru.
3. »System Backup « - poslouží k záloze disku, na kterém je umístěn systém. Záloha se vytvoří včetně systémových souborů a nainstalovaných aplikací, aniž by byl ohrožen chod systému.
Po zvolení jedné z těchto možností se vám otevře další okno, kde v prvním kroku »Step1« určíte, co se má zálohovat a ve druhém kroku »Step2« definujete, kam se má záloha uložit.
Při vytváření celých obrazů disku je výstupní formát ADI, při zálohování částí ISO. Zálohu si můžete dle svého gusta v poli »Task Name« přejmenovat. Kliknutím na »Start Backup« poté spustíte vytváření obrazu.
Možnosti nastavení
Velikost výsledného souboru se odvíjí od velikosti zálohovaného objektu a nastavené úrovně komprese. Kompresi najdete buď při vytváření zálohy v »Backup Options«, záložka »Compression« nebo v »Setting«. Na výběr máte opět ze tří možností:
1. Platí, že při nastavení »None« se nevykonává žádná komprese a celý proces zálohování je rychlejší na úkor velikosti výsledného souboru.
2. Volba »Normal« je takovou zlatou střední cestou a všeobecně doporučenou. Dobrý poměr mezi kompresí a časem, potřebným k vytvoření obrazu.
3. »High« vaše data zkomprimuje na maximum, ale o to déle to potrvá.
V dalším panelu najdete položku »Splitting«. Ta slouží k rozdělování obrazu do částí po x MB nebo vybrání velikosti některého z předdefinovaných médií, popřípadě nechat program pracovat dle svého uvážení. Dále tu najdete okno »Intelligent Sector« se dvěmi možnostmi a to »Intelligent Sector Backup« nebo »Make an Exact Backup«. Rozdíl mezi nimi je ten, že v případě první možností se zálohuje jen to co, ve skutečnosti používáte (volné místo se ignoruje) a v případě druhé možnosti se zálohuje celý disk bez ohledu na to, jestli máte 5 GB místa volného nebo 500 GB. Tato volba se vám samozřejmě také projeví ve výsledku.
Poslední možností je okno »VSS« s volbami »Use VSS« a »Don’t use VSS«. VSS je technologie od Microsoftu sloužící k zálohování, aniž by byl narušen chod aplikací.
V případě, že do nastavení přistupujete skrz »Backup Options« naleznete zde další dvě možnosti: »Comments« slouží k okomentování záloh, aby se v nich dalo ve vyšším počtu vyznat. Pomocí »Encryption« můžete své zálohy zašifrovat, aby se jejich cenný obsah nedostal do cizích rukou.
Obnova záloh a další funkce
Za předpokladu, že už jste úspěšně vytvořili nějakou zálohu, tak jí pravděpodobně někdy plánujete použít. Pokud jste zálohovali pouze části, postačí připojit ISO soubor do některé z virtuálních mechanik a data jednoduše zkopírovat (Za předpokladu, že jste nepoužili kompresi. V případě, že ano, tak je třeba pokračovat přes »Restore«).
Jestli jste vytvářeli obrazy celých disků, tak vzniklý ADI soubor do virtuální mechaniky nepřipojíte a právě k tomu slouží funkce »Restore«. Jako první v pořadí vyberete ze seznamu zálohu, pokud tam není, tak jí zadejte manuálně kliknutím na tlačítko »Path«, poklepáním tlačítka »Next« pokračujte. Dále vyberte bod obnovení (datum a čas zálohy) – v případě, že jich máte více. Pak už jen vyberete název zálohy, kam se má záloha obnovit a celý proces začne. Pozor: Při obnově se přepisují/mažou data na cílovém disku.
V záložce »Clone« můžete najít dvě funkce - »Partition Clone« a »Disk Clone«, které fungují na podobném principu jako záloha, akorát s tím rozdílem, že kopírujete buď celý disk, nebo jeho části rovnou na jiné médium. Poslední možností ve výběru jsou »Utilities«. Nachází se v nich také tři volby. »Check Image« poslouží ke zkontrolování dat vytvořeného obrazu. Bootovací disk (CD/DVD/USB média) vytvoříte pomocí »Create Bootable Media« a nakonec »Explore Image« sloužící k procházení vašich vytvořených obrazů.

Koupit časopis Chip
Chip je možné číst v tištěné nebo v digitální podobě na mobilech, tabletech a počítačích.