Zálohovat můžete nejen konkrétní soubory či složky, ale také kompletní obsah disků a oddílů pro případ havárie nebo pro případ upgradu na nový hardware. Potřebujte jen silný nástroj. Zálohovací aplikace AOMEI Backupper Professional 2.5 má velmi přehledné uživatelské prostředí a naprosto jednoduché ovládání. I díky těmto vlastnostem programu si může pravidelné zálohování dat nastavit opravdu každý uživatel počítače. Zálohovací úlohy mohou probíhat zcela automaticky v nastavených intervalech, takže po úvodním nastavení již nemusíte zálohování dat dále řešit. Na výběr přitom dostanete z nastavení filtrů zálohovaných dat a vytváření plných, přírůstkových či rozdílových záloh. Prostor na záložním disku pomůže ušetřit komprese dat s volitelnou úrovní a nechybí ani možnost ochrany zálohovaných dat šifrová- ním. Pomocí nástroje »System Clone« můžete přenést kompletní obsah systémového disku svého počítače na jiný disk a snadno tak třeba nainstalovat do svého počítače nový disk typu SSD, aniž byste museli přeinstalovat Windows a všechny další aplikace. Nejnovější verze přináší i zajímavou funkci »Universal Restore«, umožňující obnovu záložních dat do počítače s odlišnou hardwarovou konfigurací. Plná verze programu AOMEI Backupper Professional 2.5 pro čtenáře Chipu obsahuje stejnou funkční výbavu jako stejnojmenná komerční edice aplikace s cenou licence kolem 1 000 korun. Oproti freewarové verzi programu nabízí edice Professional především lepší správu přírůstkových záloh a například i automatické mazání starých a nepotřebných záložních archivů.
|
|
Zálohovací funkce: AOMEI Backupper umí zálohovat vybrané soubory či složky, ale také celé disky a diskové oddíly.
Nastavení nové zálohovací úlohy v programu AOMEI Backupper je velmi snadné. Průvodce zálohováním vyvoláte kliknutím na volbu »Create New Backup« v hlavním okně programu. Tím se přesunete k výběru typu vytvořené zálohy, kde můžete volit mezi zálohováním jednotlivých souborů a složek, nebo vytvořením zálohy systémového disku, libovolné další diskové jednotky či vybraného diskového oddílu.
Předvolby zálohování: Mezi předvolbami automatického zálohování najdete rovněž i výběr typu zálohy.
Zálohování souborů a složek
Pro zálohování jednotlivých souborů a složek je určena funkce »Backup | File Backup«. Její nastavení je velmi prosté. Nejdříve si zvolíte název zálohovací úlohy (»Task Name«) a následně vyberete soubory (»Add File«) a složky (»Add Folder«) k zálohování. V okně pro výběr dat k zálohování lze nastavit i filtry zálohovaných souborů podle jejich typu. Volba »File Inclusion Mask« určuje, které typy souborů budou zálohovány, výjimky nastavíte naopak v nabídce »File Exclusion Mask«. Snadno si tak například zvolíte, že z určité složky budou zálohovány třeba jen textové dokumenty (soubory s koncovkou DOC a DOCX). V případě výběru celé složky lze volbou »Include subfolders« ovlivnit zahrnutí podsložek.
Pod volbou »Step2« zvolíte umístění zálohy, například na externím či síťovém disku. V žádném případě přitom nepoužívejte při ukládání zálohy stejný fyzický disk, na kterém se nacházejí zálohovaná data – ani jeho samostatný oddíl. Takto vytvořená záloha by totiž vaše data neochránila před havárií pevného disku.
Obnova dat: AOMEI Backupper zobrazuje přehled naposledy provedených záloh, ze kterých můžete snadno vybrat soubory či celé složky k obnově.
Předvolby zálohování
Pod volbou »Backup Options« se nacházejí podrobné předvolby zálohovací úlohy. Důležité jsou především karty »Compression« a »Encryption«. Na první z nich lze určit úroveň komprese zálohovaných dat, přičemž je třeba počítat s tím, že vyšší stupeň komprese sice šetří prostor na záložním disku, ale zároveň prodlužuje dobu potřebnou k vytvoření zálohy. Na kartě »Encryption« si můžete zvolit heslo pro zašifrování záložního archívu.
Záložka »Splitting« obsahuje předvolby na rozdělení záložního archívu na více částí o zvolené velikosti a na záložce »Notifications« můžete aktivovat e-mailové notifikace o průběhu zálohování. Jejich podrobnější nastavení pak najdete v nabídce »Settings | Notifications«.
Po návratu do nabídky »Backup« věnujte pozornost ještě volbě »Schedule«, která slouží k nastavení intervalu automatického zálohování vybraných dat. AOMEI Backupper může zálohovat data každý den, jednou týdně či každý měsíc. Velmi důležitá jsou ovšem pokročilá nastavení (»Advanced settings«), kde najdete výběr mezi vytvořením plné zálohy všech dat (»Full Backup«), zálohováním souborů nově vytvořených od poslední plné zálohy (»Incremental Backup«) a zálohováním nových či změněných souborů (»Differential Backup«). Ve výchozím nastavení provádí AOMEI Backupper inkrementální (přírůstkové) zálohování. Po nastavení všech parametrů spustíte zálohování tlačítkem »Start Backup«.
Záchranný disk: Rozhodně si nezapomeňte vytvořit záchranný DVD či USB flash disk. Při havárii disku by vám jinak byla záloha dat k ničemu.
Zálohování disků a oddílů
Další tři funkce v nabídce »Backup« slouží pro zálohování celých disků či diskových oddílů. Nejdůležitější z nich je funkce »System Backup«, která vytvoří kompletní zálohu disku s instalací operačního systému, všech aplikací i ovladačů a samozřejmě také se všemi uživatelskými daty. Stačí jen zvolit disk, na který bude záloha uložena.
Dostupné jsou i předvolby komprese či šifrování pod »Backup Options« a samozřejmě i nastavení časového plánu zálohování pod volbou »Schedule«. Také při zálohování celých disků a oddílů lze volit mezi kompletním, přírůstkovým nebo diferenciálním zálohováním.
Obnova ze zálohy
Jestliže potřebujete obnovit data z vytvořené zálohy, například proto, že jste si nechtěně smazali nějaký důležitý soubor, použijte funkce z nabídky »Restore«. Zde najdete přehled provedených záloh a rovněž i tlačítko »Path«, otevírající výběr cesty k záložním datům, pokud je na seznamu výše nenajdete. Po otevření příslušného záložního archívu si pak už jen zvolíte data k obnově a jejich nové umístění na disku.
Klonování: Funkce na klonování systémového oddílu disku vám usnadní instalaci nového SSD.
Příprava na havárii
Dojde-li k havárii pevného disku a váš počítač nejde nastartovat, program AOMEI Backupper k obnově dat ze zálohy samozřejmě použít nemůžete. Proto je třeba se na takovou situaci předem připravit.
V nabídce »Utilities« najdete funkci »Create Bootable Media«, která vás provede vytvořením záchranného DVD nebo USB flash disku, ze kterého v případě havárie nastartujete počítač a obnovíte data ze zálohy. Dostanete na výběr mezi záchranným diskem založeným na Linuxu, který lze vytvořit ihned, a bootovacím diskem s prostředím Windows PE, vybaveným bohatší nabídkou nástrojů. Před vytvořením záchranného disku s Windows PE je třeba stáhnout a instalovat nástroj Windows AIK/ADK. Odkaz ke stažení najdete přímo v programu AOMEI Backupper. V nabídce »Utilities« najdete ještě další zajímavé nástroje, například »Check Image« na kontrolu dříve vytvořených záložních archívů, nebo »Explore Image« na připojení archívu v podobě virtuálního disku. Pak můžete snadno procházet a prohledávat záložní data.
Klonování disků
Z výbavy plné verze programu AOMEI Backupper stojí za pozornost i funkce v nabídce »Clone«. Pomocí nástroje »System Clone« můžete přenést kompletní obsah systémového disku vašeho počítače na jiný disk a snadno tak třeba nainstalovat do svého počítače nový disk typu SSD, aniž byste museli přeinstalovat Windows a všechny další aplikace. Funkce »Partition Clone« a »Disk Clone« slouží k přesnému zkopírování obsahu diskových oddílů či celých disků. Využít je lze k zálohování, při instalaci nových disků nebo třeba k urychlení instalace počítačů se stejnou hardwarovou výbavou.