Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Black Friday: Jak se chovat, aby se z výhodného nákupu nestala noční můra

Pavel Trousil 23.11.2023
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

V rámci slevové akce Black Friday můžete při nakupování skutečně ušetřit. Využívají ji ale také podvodníci, kteří pro vás žádnou slevu nechystají, ale chtějí vás připravit o vaše peníze. Jak se chovat, abyste o ně nepřišli? Přečtěte si naše užitečné tipy.

Kapitoly článku

Black Friday je časově omezená slevová akce, která se koná každý rok po americkém svátku Díkůvzdání. V tento den nabízejí obchodníci po celém světě výrazné slevy na různé druhy zboží a služeb. Black Friday je považován za začátek předvánoční nákupní sezóny. Termín Black Friday pravděpodobně vznikl ve Filadelfii v 60. letech 20. století, kde byl používán pro označení hustého silničního provozu. Později se začal používat pro označení dne, kdy se obchodníci dostávají z červených čísel do zisku.
I tento rok se na internetu i jinde můžete setkat s množstvím slevových akcí, při kterých můžete skutečně výrazně ušetřit. Nákupní horečky ale využívají i podvodníci, kteří se vás snaží různými triky připravit o peníze a data. Jak postupovat, aby se jim to nepovedlo?

1. Držte se důvěryhodných webových stránek

Jedním ze základních pravidel online nakupování je držet se webových stránek, které znáte a kterým důvěřujete. Nakupování u zavedených prodejců snižuje riziko, že se stanete obětí podvodných webových stránek. Buďte obezřetní vůči webovým stránkám s pravopisnými chybami nebo odlišnými doménami nejvyšší úrovně, které napodobují oblíbené stránky. Pokud je to možné, používejte platební možnosti třetích stran, jako je PayPal, pro další úroveň zabezpečení.
 

Browser
Na některé podvodné weby upozorní internetový prohlížeč.
Zdroj: Screenshot Google Chrome, redakce

2. Prověřte si obchod

Pokud přeci jen chcete využít nabídku obchodu, který ještě neznáte, máte více možností, jak si zkontrolovat jeho důvěryhodnost. S trochou štěstí už stránky navštívili jiní potenciální zákazníci, kteří pak na internetu zveřejnili své varování. Proto vždy, když se chystáte nakoupit v internetovém obchodě, ze kterého jste ještě nikdy neobjednávali, měli byste nejprve zkusit Google nebo jiný vyhledávač. Zadejte název obchodu a výrazy jako "podvod" nebo "falešný" a poté zkontrolujte vyhledané odkazy.
 

Dtest
Obchod si můžete nechat prověřit na stránkách dTestu.
Zdroj: Screenshot webu dTest, redakce

Vyhledejte také adresu URL obchodu ve tvaru "site:url.cz". Pokud pak vyhledávač zobrazí pouze několik výsledků nebo žádný, jedná se o relativně nový obchod. Nemusí to být problém, ale je to varovné znamení. Pokud má obchod jen desítky odkazů, je to přinejmenším zvláštní.

Google
Jen 156 odkazů? To nezní příliš důvěryhodně.
Zdroj: Screenshot vyhledávače Google, redakce

3. Kde zkontrolovat důvěryhodnost

Použít můžete například server heureka.cz, kde si můžete nechat porovnat ceny zboží, ale také vyhledat informace o obchodech. Stačí na obchody.heureka.cz zadat jméno obchodu – Heuréka jich má v seznamu 38 100. V případě, že se jedná o obchod prověřený zákazníky, dozvíte se, jaké má hodnocení, jaké jsou na něj kontakty a můžete si přečíst recenze. Nenašla Heuréka obchod? Nemusí jít nutné o podvodný obchod, ale měli byste zpozornět. Podobnou službu nabízí i server zboží.cz.
 

Heureka
Internetový obchod si můžete prověřit na stránkách Heuréky. Eviduje jich 38 000.
Zdroj: Screenshot webu Heureka, redakce

Dále si můžete nechat e-shop ověřit na stránce dTestu dtest.cz/eshopy. Dozvíte se informace o doméně, o subjektu i o spokojenosti zákazníků. Stránku Rizikové e-shopy pak provozuje Česká obchodní inspekce. Dozvíte se zde to, které obchody jsou rizikové i to, proč na tomto seznamu jsou. Jejich seznam je neustále aktualizován. Častým důvodem je to, že „Jako provozovatel webu není uveden nikdo, stránky jsou tedy zcela anonymní a spotřebitel neví, s kým uzavírá kupní smlouvu a vůči komu může nárokovat svá práva.“

ČOI
Na stránkách České obchodní inspekce najdete seznam rizikových webů. Častým důvodem je to, že „Jako provozovatel webu není uveden nikdo, stránky jsou tedy zcela anonymní a spotřebitel neví, s kým uzavírá kupní smlouvu a vůči komu může nárokovat svá práva.“
Zdroj: Screenshot stránky ČOI, redakce

4. Používejte bezpečnou síť

Veřejné Wi-Fi sítě mohou být při nakupování na cestách lákavé, ale jsou také hlavním cílem kyberzločinců. Vyhněte se používání veřejných Wi-Fi sítí, i když jsou chráněny heslem. Pokud přeci jen musíte nakupovat ve veřejných sítích, aktivujte si virtuální privátní síť (VPN), která vaše data zašifruje a ochrání je před zvědavýma očima.  Sítě VPN neslouží jen k zajištění bezpečnosti; mohou vám také pomoci odemknout geograficky omezené obchody. Díky maskování své polohy můžete získat přístup k lepším cenám a nabídkám z různých regionů. Ujistěte se, že máte spolehlivou VPN službu, která ochrání vaše osobní údaje při nakupování online.

5. Neposkytujte zbytečně moc údajů a neukládejte platební údaje

Kyberzločinci mají zájem nejen o peníze, ale i o vaše data. Buďte opatrní při poskytování nadměrného množství osobních údajů na nákupních stránkách. Legitimní online prodejci obvykle vyžadují pouze základní informace, jako je vaše jméno, fakturační adresa, e-mailová adresa. 
 

Platba
Při vyplňování platebních údajů buďte obezřetní. Může jít o falešnou stránku. To, že má "zámeček" a certifikát vůbec nic neznamená.
Zdroj: Screenshot webu youcanwin, redakce

I když může být kvůli většímu pohodlí ukládání platebních údajů lákavé, je bezpečnější se tomu vyhnout. Neukládáním údajů o platební kartě na webových stránkách maloobchodních prodejců snižujete riziko neoprávněného přístupu k vašim financím.

Mohlo by vás zajímat

6. Sledujte své účty

Pozorně sledujte výpisy z účtu a karty, zejména v období svátků. Pravidelná kontrola účtů, zda na nich nejsou podezřelé transakce, vám pomůže odhalit a včas nahlásit podvodnou činnost. Pokud si všimnete něčeho nekalého, neprodleně kontaktujte svou banku nebo vydavatele karty.

7. Pozor na příliš výhodné nabídky

Pokud se vám zdá, že je nabídka příliš výhodná, než aby byla pravdivá, pravděpodobně tomu tak je. Podvodníci často lákají zákazníky na až neuvěřitelné slevy. Vždy si dvakrát ověřte legitimitu nabídek a prodejců. Porovnejte ceny na různých webových stránkách, abyste se ujistili, že dostáváte férovou nabídku. Nenechte se zlákat neodolatelnými nabídkami, které mohou vést ke zklamání. 
 

Pošta
Možná ztratíte přehled o tom, co všechno jste objednali a jakou cestou to přijde. Pozor na podvodné zprávy od České pošty a přepravních společností. Neklikejte na odkazy. Mohou vést na falešné stránky.
Zdroj: Screenshot podvodné SMS zprávy, redakce

8. Chraňte se před phishingem 

V období chaotických předvánočních nákupů snadno ztratíte přehled o tom, co všechno jste objednali a jakou formu dodání jste zvolili. Snadněji tak naletíte na phishingové podvody. Zvláště podvodné SMS zprávy od údajných dopravců nebo České pošty jsou teď velice „populární“.  Buďte tedy obezřetní vůči nevyžádaným e-mailům a SMS zprávám, zejména těm, které obsahují odkazy. Místo klikání na odkazy raději zadejte URL adresu prodejce nebo dopravce do webového prohlížeče ručně, abyste se ujistili, že jste na oficiálních stránkách.

9. Použijte virtuální kreditní kartu

Pro další úroveň ochrany zvažte používání virtuálních kreditních karet s omezeným limitem pro platby. Platební služby třetích stran, jako jsou PayPal, Apple Pay a Google Pay, také nabízejí při online nákupech vyšší bezpečnost. Tyto služby mohou pomoci ochránit údaje o vaší kreditní kartě.

10. Používejte nástroje na blokování reklam

Blokovače reklam vás nejen zbaví různých vyskakovacích oken a obtěžujících reklam, ale také zvyšují bezpečnost. Některé reklamy mohou sloužit jako prostředek pro malware nebo pokusy o phishing. 

Zdroj: redakce
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud