Přejít k hlavnímu obsahu

Boj proti vesmírnému odpadu – zácpa na orbitu

Michal Bareš 19.05.2023
info ikonka
Zdroj:

Rychle rostoucí počet družic na oběžné dráze vyvolává nebezpečí nárůstu kolizí. Nebezpečné zbytky může odklánět laser.

Chip 06/2023: Nad našimi hlavami začíná být těsno. Počet satelitů, které zaplňují oblohu a umožňují nám komunikaci a navigaci, se rychle zvyšuje. Především v poslední době vypuštěné megasatelity způsobily, že se počet družic během posledních několika let znásobil. Jen Starlink nyní provozuje přibližně polovinu z přibližně 7 000 aktivních satelitů na oběžné dráze. Kromě toho existuje projekt Kuiper společnosti Amazon a konsorcium OneWeb. A v příštích několika letech plánuje jen Starlink vyslat do vesmíru další desítky tisíc satelitů.

Nejen astronomové z toho mají noční můru. Obávají se, že značná část jejich pozorovacích dat by se mohla stát nepoužitelnou, pokud by jejich zorným polem neustále prolétávala nebeská tělesa vytvořená člověkem.

Provozovatelé družic mají také enormní zájem na tom, aby měli situaci pod kontrolou. Hrozí jim totiž takzvaný Kesslerův syndrom. Při enormně vysokých rychlostech několika kilometrů za sekundu totiž každá srážka znamená, že se z kolizních partnerů vymrští desítky úlomků. Mračna úlomků mohou následně vyvolat další srážky. Vzniká tak začarovaný kruh, který může na dlouhou dobu uzavřít provoz na určité oběžné dráze. A riziko se s přibývajícími satelity dále zvyšuje.

Obsah: Všechna témata Chipu 06/2023

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme