Prohlížeč Mozilla Firefox 1.0 debutoval v roce 2004 a zavedl nové standardy. Byl rychlejší, méně komplikovaný a nabízel více funkčnosti než ostatní prohlížeče.
11. 12. 2008 je v historii prohlížeče velmi důležité datum. V té době debutoval Google Chrome ve verzi 1.0. Chrome byl rychlejší než Firefox, měl jednodušší rozhraní, ale postrádal funkčnost – včetně podpory rozšíření. Nové funkce jsou však přidávány pravidelně s každou verzí a ty se objevují se vzrůstající frekvencí.
V této době jsem Google Chrome začal používat jako druhý prohlížeč pro rychlou práci s webem. Chrome už nebylo možné dále ignorovat. Schopnost synchronizovat záložky mezi počítači byla něčím neuvěřitelným. V dalších verzích to pak bylo „autocomplete“; nastavení, témata, a dokonce i hesla. To znamená, že na každém počítači může mít uživatel přístup k vlastní verzi prohlížeče. Stačí zadat své přihlašovací jméno a heslo.
V tomto období stál vývoj Firefoxu na místě. Zatímco Google přinášel nové funkce každý měsíc, Mozilla se zaměřila na vývoj Firefoxu 4.0. Potíž je v tom, že stabilní verze 3.6 debutovala v lednu 2010 a do té doby nedošlo v prohlížeči k žádné významné změně. Ani Google nebyl v režimu spánku – vydal osm nových verzí svého prohlížeče Google Chrome. Každá z nich byl ještě lepší a rychlejší než verze předchozí, a tak se Google Chrome začal šířit světem jako „mor“.
Na konci loňského roku si nadace Mozilla Foundation uvědomila, že vydat Firefox 4.0 v plánovaném termínu může způsobit tragický konec prohlížeče. Proto bylo rozhodnuto odložit premiéru o několik měsíců a prohlížeč vylepšit, aby měl v konfrontaci s Chrome nějakou šanci. Ve stejné době začala popularita Firefoxu klesat – poprvé v historii! I Internet Explorer ztrácel na popularitě. Všichni využívali Google Chrome! Prohlížeč si získal své místo u 12 % uživatelů internetu.
Mozilla Firefox 4.0
Mozilla ve svém dokumentu pro recenzenty popisuje nádherné změny, které nastaly v rozhraní. Je zde spousta vět se slovem „inteligentní“. Většina lidí, kteří vidí novou verzi prohlížeče, si však řekne, že vypadá jako Chrome. Ona podoba by ale neměla být brána jako nevýhoda! A to je v podstatě to nejdůležitější, co potřebujete vědět o rozhraní.
S výraznými změnami ve Firefoxu 4.0 by měl být zmíněn pohodlný přístup k vašim oblíbeným stránkám spolu se záložkou v horní části obrazovky. Zajímavým řešením je možnost „Přepnout na panel“. Když začnete psát adresu stránky, která je otevřena v jiné záložce, prohlížeč navrhne přejít na danou záložku. Jednoduché, ale geniální.
Pokud se má slova zdají nejasná, stačí se podívat na následující obrázek, který jasně ukazuje, co se změnilo v rozhraní samotného prohlížeče.
Seskupování záložek
Seskupování je funkce zaměřená na lidi, kteří chtějí mít přehled o tuctu spuštěných záložek. Můžete je řadit do kategorií a mít tak zmíněné záložky pod kontrolou. Chcete-li zahájit seskupování, stačí kliknout na příslušnou ikonu (Ctrl + Shift + E) v pravém horním rohu prohlížeče.
Firefox 4: Seskupování záložek v praxi!
Synchronizace dat
Internetový prohlížeč používáte na mnoha různých počítačích. Já osobně na dvou. V práci a doma (desktop a notebook). Všude mám stejné záložky, hesla, nastavení, historii a otevřené záložky. A právě proto byl vytvořen FirefoxSync.
Samozřejmě že předtím se tato funkce objevila v Google Chrome a Opeře. V těchto prohlížečích můžete také synchronizovat rozšíření, což ve Firefoxu chybí.
Spousta neviditelných novinek
Firefox 4.0 doznal celé řady změn „pod kapotou“, které nejsou pro běžného uživatele patrné. Mozilla opět rozšířila možnosti HTML5 a díky tomu nabízí lepší podporu videa, audia nebo drag & drop funkcí.
Důležité je, že prohlížeč podporuje GPU akceleraci stejně jako Internet Explorer 9. Ve Windows je podporována technologie Direct2D a Direct3D a na Macu OpenGL. Na rozdíl od aplikací Microsoftu podporuje Firefox WebGL, který výrazně zvýší možnosti pro vývojáře vytvořením trojdimenzionálních internetových aplikací.
Výkon JavaScriptu ve Firefoxu 3.6 byl velký problém. Proč? Na scéně se objevil Chrome a nastavil nové standardy v této oblasti. Mozilla musela rychle reagovat a vytvořit zcela nový engine nazvaný JägerMonkey JS.
To nejsou všechny novinky. Mozilla také podporuje nový videoformát – webme. Opravám se nevyhnulo ani CSS3, které významně ovlivňuje schopnost vytvářet animace bez použití Flashe. K dispozici je podpora písma OpenType, což umožňuje větší kontrolu nad fonty (včetně ligatury a kerningu neboli úprav mezer mezi určitými dvojicemi písmen). Zajímavé je, že nový Firefox také podporuje multitouch, ale pouze ve Windows.
### Page Break ###Internet Explorer, pravdivý příběh
Smůla Microsoftu začala v roce 2001 s vydáním operačního systému Windows XP. Zároveň s tímto systémem „debutoval“ i Internet Explorer 6. Všechno vypadalo velmi dobře, 95 % uživatelů internetu používalo tento prohlížeč, což je impozantní výsledek. Zdá se, že někdo ve společnosti Microsoft řekl: „Jsme tak rozšíření, že máme celý trh v oblasti prohlížečů. Zastavme rozvoj sítě, buďme zlí!“
Osobně mám dojem, že jediným důvodem, proč Microsoft přišel s IE7, byla změna vzhledu prohlížeče Firefox v roce 2004. Společnost Microsoft se rozhodla, že nebude moc spěchat, takže finální verze IE 7 se objevila až v říjnu 2006. Který z prohlížečů je lepší? Ačkoli v této verzi už jsou k dispozici záložky a zoom webových stránek, odešlo hodně uživatelů ke konkurenci. Pokud jde o jádro prohlížeče, něco se samozřejmě zlepšilo, přesto byl IE v té době ještě velmi daleko za možnostmi Firefoxu.
Na vydání IE7 jasně vydělala konkurence, a to hlavně Firefox. Odpovědí na růst popularity Firefoxu byl Internet Explorer 8, který debutoval v březnu 2009. Přiznejme si, že Microsoft se ze svých chyb aspoň trochu poučil a na nové verzi svého prohlížeče pořádně zapracoval. To však příliš nepomohlo, protože i Google Chrome a Firefox neustálé zlepšovaly své funkce a možnosti. Microsoft se snažil IE8 co nejvíce přiblížit konkurenci, IE8 byl ale pomalý, a proto zůstal někde vzadu. Až do teď!
Internet Explorer 9
Protože předchozí taktika nepřinesla očekávané výsledky, Microsoft se rozhodl změnit svůj prohlížeč od samého základu! Již první uvedení beta verze nového prohlížeče s označením „9“ naznačilo, že změny jsou obrovské.
Rychlost je něco, co bylo v předchozích verzích prohlížeče opomenuto. Nyní se však v tomto ohledu může Internet Explorer srovnávat s konkurencí. Je to díky kompletně přepracovanému jádru a velký vliv má i hardwarová akcelerace, která využívá výkonu grafické karty. A výsledek? Jak vidíte nejen v našich testech, Internet Explorer se vrací do hry. Velkých změn doznalo i uživatelské rozhraní. V současné době máme pouze adresní řádek, který se stal zároveň vyhledávací lištou.
Zcela přepracována byla nová záložka. Po jejím otevření nyní uvidíte seznam často navštěvovaných webů s ikonou stránky. Musím přiznat, že myšlenka je dobrá a vypadá to pěkně. Ani zde se však nezapře inspirace konkurencí, přesněji řečeno velmi to připomíná „Operu“, kde se podobné funkce objevily již dávno.
Microsoft se konečně zbavil vyskakovacích oznámení, která nebyla nejvhodnějším řešením. Okna byla nahrazena útulným proužkem, který se objeví v dolní části obrazovky. V tomto místě si můžete číst všechny zprávy nebo informace o stažených souborech. Na umístění tohoto informačního pole si však uživatel musí zvyknout.
Výsledky testů
Samozřejmě jsme se rozhodli ověřit, jak si jednotlivé verze prohlížečů vedou v testech. Pro začátek se podívejme, jak funguje JavaScript. K tomuto účelu jsme použili test vyvinutý společností BenchmarkKraken ... Mozilla. Základem tohoto testu je populární, mírně vylepšený SunSpider test.
Výsledek Firefoxu by neměl nikoho překvapit. Chrome je na tom trochu hůře a nový Internet Explorer jasně vyčnívá. Pro srovnání je v testu zahrnut i Firefox 3.6!
V testu SunSpider dopadl prohlížeč od Microsoftu překvapivě dobře. Firefox a Chrome si jdou evidentně po krku. Všimněte si výsledku, kterého dosáhl Internet Explorer 8 – rozdíl je ohromující.
IE8 se však již objeví pouze v této zkoušce a v následujícím testu – Peacekeeper. Důvod? Je tak pomalý, že většina testů se dříve zastaví. Kromě toho prohlížeč nepodporuje mnoho nových technologií.
Peacekeeper benchmark vytvořil tým, který je zodpovědný za známý benchmark 3DMark. Chrome zde Internet Exploreru a Firefoxu vůbec nedává šanci. Opera 11 se jako jediný prohlížeč drží v těsném závěsu.
FishIE tank je test vyvinutý společností Microsoft a je kompatibilní se standardy W3C. To znamená, že je vynikajícím nástrojem pro měření výkonu GPU akcelerace. Jak můžete vidět, výkon grafické karty nejlépe využívá Firefox 4.0, IE a Chrome mnoho neztrácejí. Firefox 3.6 podává chabý výsledek vzhledem k nedostatku podpory pro GPU, stejně jako Opera 11.
Další test pro testování hardwarové akcelerace ukazuje v dobré kondici Firefox 4.0, i když tentokrát se Internet Explorer 9 ukázal o něco lepší. Google Chrome poněkud ztrácí. Opera je na tom i přes nedostatek podpory pro GPU „docela“ dobře.
Na konci testu zkontrolujme WebGL (nesmí být zaměňován s hardwarovou akcelerací). Test byl vyvinut společností Gogole, i přesto však vyhrává Firefox 4.0. Výsledky IE9, Firefoxu 3.6 a Opery nejsou a ani nebudou, protože prohlížeče nepodporují WebGL.
Kde je pravda
Zdá se, že po téměř roční technologické dominanci Googlu se situace v oblasti prohlížečů začíná stabilizovat. Mozilla Firefox 4.0 ukazuje, že je opět v čele. Rozhraní je velmi jednoduché a proti výkonu nemůžeme mít žádné námitky. Po pár dnech používání Internet Exploreru 9 mám podobný dojem i u tohoto prohlížeče.
Internet Explorer dříve sloužil pouze ke stažení Opery, Firefoxu nebo Chrome. V současné době se situace mění a používání IE9 je uživatelsky přívětivější a nabízí při práci s internetem více pohodlí. Podle mého názoru to však není aplikace pro pokročilé uživatele. Ti raději zůstanou u svých prohlížečů Mozilla, Google nebo Opera.

Koupit časopis Chip
Chip je možné číst v tištěné nebo v digitální podobě na mobilech, tabletech a počítačích.