Přejít k hlavnímu obsahu

Fotografické techniky - pěkné snímky díky výběru správného režimu zaostřování

Pavel Trousil 16.01.2014
info ikonka
Zdroj:

Správně zaostřit na stojící objekt není zpravidla žádný problém. Ne každý fotografovaný objekt ale vydrží trpělivě čekat, než na něj zamíříte, zazoomujete, zaostříte a stisknete spoušť. Musíte se tedy naučit správně zaostřit i na pohybující se objekt zájmu.

K tomu, abyste správně zaostřili na poybující se objekt, je u digitální zrcadlovky potřeba změnit režim automatického zaostřování z One-shot (Canon), případně AF-S (Nikon) na Continuous Focusing Modem nebo AI Servo AF.

img-0262-nahled

Po změně režimu bude fotoaparát po namáčknutí spouště do poloviny automaticky ostřit na pohybující se objekt do té doby, dokud nedomáčknete spoušť a nezachytíte snímek. Při této metodě mohou být využity všechny zaostřovací body. Počítejte ale s tím, že v závislosti na situaci, tedy na objektu a světelných podmínkách, může zvláště při použití vnějších ostřicích bodů docházet k chybám. Pokud se vypořádáte se zaostřením, myslete také na to, že snímek může být rozostřený i z jiných důvodů. Příčinou může být například efekt zvaný Motion Blur.

Je-li váš snímek rozostřený, pokuste se přijít na to, proč k tomu došlo. To, že fotoaparát špatně zaostřil na zvolený hlavní objekt, poznáte podle toho, že za ním nebo před ním jsou části snímku ostré. Pokud je celý snímek rozostřený, znamená to, že se zaostření vůbec nepodařilo. Zkontrolujte, zda nemáte na objektivu zapnutý manuální režim ostření, a lépe při fotografování držte aparát. Patrně jste s ním při snímání provedli nežádoucí pohyb.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme