Sledovat filmy na počítači už dávno není zábavné. Univerzální přehrávače vedle televizoru stojí pár korun, novější televizory dokážou filmy v „počítačových“ formátech přehrát samy. Sledování na tabletech, případně na displeji mobilního telefonu není na cestách k zahození. Tato kapesní zařízení jsou dnes dostatečně výkonná na to, aby dokázala bez potíží přehrávat filmy i v plném rozlišení – a mají také HD displeje. Jenže pokud mají zařízení sloužit jako zdroj zábavy, musí vše fungovat na jedno kliknutí.
Videa pocházejí z různých zdrojů, proto jsou v různých rozlišeních, různých formátech a jsou zakódována různými kodeky. Pokud chcete video přehrát na jiném zařízení, je třeba připravit takový formát, se kterým si zařízení poradí a který je pro ně vhodný. Nevýhodou je, že vám žádné zařízení nesdělí, který formát je pro něj nejlepší. Pokud si s videem neporadí, dostanete jen chybovou hlášku. Pak je třeba připravit video ve správném formátu. Metodu pokus – omyl ale rozhodně nezkoušejte. Překódování filmu trvá dlouho, a pokud nezvolíte správné parametry, utrpí i kvalita filmu. Konverzi je navíc třeba provádět vždy z originálního souboru. Každou konverzí totiž film přichází o část kvality.
Na Chip DVD jsme pro vás přichystali balík nástrojů, které vám pomohou s konverzí pro jakékoliv zařízení. V přehledné tabulce najdete všechny informace, které potřebujete vědět o jednotlivých zařízeních. Uvidíte, jaké kontejnery zařízení podporuje, jaké formáty zvuku a obrazu je třeba přichystat.
Článek najdete v Chipu 7/2011, který vychází 24. června 2011.

Koupit časopis Chip
Chip je možné číst v tištěné nebo v digitální podobě na mobilech, tabletech a počítačích.