Přejít k hlavnímu obsahu

Leawo Music Recorder

Martin Kučera 21.04.2015
info ikonka
Zdroj:

Díky tomuto nástroji lze velmi snadno nahrávat internetová rádia, včetně hudebních služeb jako je Spotify, Last.fm nebo YouRadio a vytvářet si vlastní sbírku hudby pro smartphony. * PLNÁ VERZE Uveřejněno v časopisu Chip 05/15 a v jeho digitální verzi, která umožňuje on-line distribuci softwaru – stažené programy je možné využít i u počítače bez DVD mechaniky.

box Nahrávat hudbu na počítači šlo vždy, avšak jen do té doby, dokud zvukové karty nebyly zjednodušeny tak, že ztratily možnost souběžného přehrávání a nahrávání hudby. Tento nedostatek lze ale obejít vytvořením virtuální zvukové karty, která potřebné obousměrné funkce doplní. Díky tomu je možné na jakémkoliv notebooku nahrávat hudbu z YouTube a dalších videoserverů nebo třeba zvuk ze Skypu nebo z on-line televizního vysílání. To samé lze realizovat u populárních hudebních služeb Spotify, Last.fm a YouRadio, které zdarma nabízejí přehrávání největších hitů jen za poslech reklamy. Plná verze Leawo Music Recorder je přesně ten nástroj, který k nahrávání potřebujete. Po instalaci se v počítači objeví nová virtuální zvuková karta, pomocí které dokáže program v reálném čase nahrávat jakýkoliv zvuk, který je z počítače slyšet. Program obsahuje i funkce pro plánované nahrávání, automatické oddělení nahrávaných skladeb a automatizované vytvoření ID3 tagů. Pro Chip je připravena plná verze programu Leawo Music Recorder v ceně 450 Kč, kterou můžete po jednoduché registraci na internetu používat bez jakýchkoli omezení.

  • Plná verze
  • Uveřejněno na Chip DVD 05/15
  • Info: www.leawo.org
  • Jazyk: anglicky
  • OS: Win XP/Vista/7/8/10 (32/64 bit)
  • Registrace online
obr-01

Rychlé nahrávání: Záznam zvuku z vybraného zdroje zahájíte kliknutím na červené tlačítko nahrávání.

Hlavní okno programu Leawo Music Recorder, které se zobrazí po jeho prvním spuštění, poskytuje i jednoduchý návod na práci s aplikací. Prvním krokem je výběr zdroje zvuku k nahrávání, pomocí tlačítka s obrázkem mikrofonu, umístěného vlevo dole. Další krok je jasný – kliknete na červené tlačítko nahrávání.

obr-02

Výběr zdroje: Nahrávat můžete jak přímo z počítače, tak i z libovolného zdroje připojeného ke zvukovému vstupu.

Volba zdroje

Po kliknutí na tlačítko s mikrofonem se zobrazí okno s nastavením aplikace, ve kterém je otevřena karta »Audio Source« s volbou zdroje zvuku pro nahrávání. Ve výchozím nastavení nahrává Leawo Music Recorder zvuk přímo z počítače, resp. z aktuálně spuštěných aplikací. To znamená, že můžete snadno pořídit zvukový záznam z videí na YouTube, pořadů na webu iVysílání České televize nebo třeba z internetových rádií. Nahrávat lze v podstatě z kterékoli aplikace, vydávající nějaký zvuk. Další důležitou předvolbou na kartě »Audio Source« je nabídka »Record Audio Input«. Zde si můžete zvolit typicky nahrávání z mikrofonu, ovšem například také z externího zvukového vstupu, ke kterému můžete připojit třeba i starý magnetofon nebo gramofon (ideálně s použitím předzesilovače). Nabízí se tedy snadná možnost digitalizovat archivní nahrávky nebo vinylové desky. Právě s tím vám pomohou i další funkce programu.

Máme na mysli především automatické rozdělování nahrávek s využitím detekce tichých míst. Pokud tedy nahráváte třeba ze Spotify, z desky nebo magnetofonové kazety, zvládne Leawo Music Recorder automaticky rozdělit jednotlivé skladby do samostatných souborů. Nastavení detekce ticha najdete na kartě »Control« pod volbou »Automatically split when silence is more than „X“ seconds«, kde „X“ znamená dobu ticha, po které bude nahrávání přerušeno. Předvolba »Automatically filter, only save tracks longer than „X“ seconds« pak určuje minimální délku záznamu (v sekundách), kterou bude Leawo Music Recorder ukládat. 
Na kartě »Control« se ještě na chvilku zastavme. Zajímavá je hlavně předvolba »Automatically get music info while recording«, kterou se aktivuje funkce vyhledávání informací o nahrávané skladbě na internetu (autor, interpret, album atd.). Leawo Music Recorder vám díky tomu zaznamenávané skladby rovnou automaticky popíše.

obr-03

Časovač: Nahrávání lze automaticky spustit v určitý čas a po uplynutí nastavené doby jej zastavit.

Ostatní nastavení

Nabídka nastavení, vyvolaná kliknutím na tlačítko s mikrofonem, obsahuje i další užitečné předvolby. Například na kartě »General« je klíčové nastavení »Output«, které určuje složku na disku vašeho počítače, kam se budou nahrávky ukládat. Karta »Scheduler« obsahuje nastavení automatického nahrávání, spuštěného v zadaný čas a ukončeného po uplynutí zvolené doby. Formát, ve kterém se budou nahrávky ukládat, si zvolíte na kartě »Format«, kde lze vybírat mezi formáty MP3 a WAV, včetně nastavení datového toku a vzorkovací frekvence.

obr-04

Doplnění informací: Již během nahrávání začne Leawo Music Recorder hledat na internetu doplňující informace ke skladbě.

Nahrávání

Proces nahrávání z vybraného zdroje zahájíte kliknutím na červené tlačítko vlevo nahoře v hlavním okně programu Leawo Music Recorder. Nahrávání využívá detekci zvuku, takže nezačne dříve, než je rozpoznán nějaký zvuk. Současně s nahráváním se spustí také funkce pro identifikaci skladeb a vyhledávání doplňujících informací na internetu. Pořízená nahrávka je pak automaticky zařazena do knihovny programu Leawo Music Recorder a samozřejmě také uložena jako soubor do předem zvolené složky. Nahrávání můžete kdykoli přerušit opětovným kliknutím na červené tlačítko a nahrávku si také ihned přehrát. K tomu slouží výběr nahrávek ve spodní části okna programu Leawo Music Recorder a ovladače v levé horní části.

obr-05

Knihovna skladeb: Nahrávky jsou automaticky zařazeny do přehledné knihovny, odkud je můžete odeslat třeba i do iTunes.

Hudební knihovna

Všechny nahrávky pořízené v programu Leawo Music Recorder jsou automaticky zařazeny do knihovny, dostupné pod nabídkou »Media«. Zde si je můžete přehrávat, tvořit z nich seznamy skladeb a také s nimi dále pracovat.
Jestliže se například k nahrávce nepodaří programu Leawo Music Recorder najít doplňující informace na internetu, stačí na ni v knihovně kliknout pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolit »Edit Music Tags«. Pak můžete název, interpreta, album, rok vydání a žánr doplnit sami, stejně jako obrázek alba. Uživatelům iPhonů, iPadů a přehrávačů iPod se pak bude hodit i funkce »Add to iTunes«, která přidá skladbu do knihovny iTunes. Pak si ji už snadno synchronizujete s vaším zařízením.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme