Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Návyky, kterými spolehlivě zničíte svůj mobil: děláte to také?

Jiří Palyza 05.05.2023
info ikonka
Zdroj:

Smartphone se stal naším každodenním průvodcem a život bez něj už si dokážeme jen těžko představit. Často se ale k telefonu chováme tak, jakoby měl vydržet úplně vše, a pak se divíme, že nefunguje. Podíváme se na pět klasických chyb při používání mobilu.

Kapitoly článku

Chytré mobily jsou dnes takovou samozřejmostí, jako televizor nebo počítač. Jsou to každodenní společníci, zprostředkovatelé informací, pohodlných aplikací, nástroje komunikace, zábavy, ale i zdroje závislostí.

Děti se smartphony začínají často už v předškolním věku a vůbec výjimečné nejsou případy, kdy jich vlastí i více. Délka času, stráveného s mobilem, se prodlužuje a v mnoha případech je až alarmující.

Mezi mnoha uživateli se ale stále najdou tací, kteří se svými smartphony stále zacházejí špatně. Vede to k jejich rychlému opotřebení a někdy i předčasnému zničení.

Přestože jsou chytré telefony už po generace upravovány tak, aby vydržely stále větší zátěž, uživatelé stále mají zlozvyky, které mohou špičkové zařízení trvale poškodit.

Jak tedy správně zacházet se smartphonem a vyvarovat se nejčastějších chyb, které mu příliš nesvědčí a zbytečně zkracují jeho životnost?

Vystavování přímému slunci a celkově vysokým teplotám

 

rechargeonsun

Samotné nabíjení smartphone a jeho akumulátor zahřívá. Pokud se k tomu ještě přičte sluneční záření, není to pro zařízení zrovna optimální kombinace. | Zdroj: Toa Heftiba/Unsplash

Jaro je v plném proudu a příjemné sluneční dny nás stále častěji budou lákat k pobytu venku. Smartphony často pokládáme na stoly v kavárnách, restauracích, anebo je držíme v rukou při sledování nejnovějších videí. A přitom mohou být vystaveny přímému slunci.

Přístroje ze své podstaty produkují vlastní teplo. Pokud se jejich teplota zvýší i kvůli žhnoucímu slunci, většina chytrých telefonů to může vzdát. V lepším případě zařízení ohlásí, že potřebuje ochladit a přejde do chráněného režimu, ve kterém lze používat pouze několik funkcí.

Pokud takové varování selže, nebo jej uživatelé dokonce ignorují, může se smartphone trvale poškodit. Vnitřní elektronika už vysokou teplotu jednoduše nevydrží. To by se sice stávat nemělo, ale delší vystavení zařízení přímému slunečnímu svitu k tomu vést může. Proto je dobré smartphone raději chránit a nechávat ve stínu.

To samé platí i pro odložená zařízení v autě. Pamatujte na to, že pokud ve chvíli, kdy vůz opouštíte, je chráněn stínem od větví stromu, za dvě hodiny to může být jinak. A teplota uvnitř na přímém slunci poroste velmi rychle.

Ochrana displeje a vnějšího krytu

repair

Oprava rozbité obrazovky není zrovna levná záležitost. Zvlášť u dražších zařízení se vyplatí utratit pár stovek za ochranné sklo. | Zdroj: Kilian Seiler/Unsplash

Spěcháme a potřebujete smartphone rychle odložit či přibalit do zavazadla. Často skončí v batohu, příruční tašce nebo kapse. A pokud je tam volně uložený bez krytu, který by chránil displej nebo tělo, například spolu s klíči, psacími potřebami nebo mincemi, může se zbytečně poškodit rýhami, škrábanci nebo v nejhorším případě i prasklinami.

Vyplatí se smartphone vybavit ochranou displeje a pouzdrem, které prodlouží jeho bezchybný vzhled a v případě nehod v podobě pádů na zem ochrání především obrazovku před jistým rozbitím.

Klasikou je také nošení smartphonu v zadní kapse kalhot. Nejenže lze takové zařízení rychle ukrást a uživatelé si toho často ani nevšimnou, ale také se na to snadno zapomene. Při dosednutí vás už jen zlověstné křupnutí informuje o tom, že to co následně uvidíte, jste určitě nechtěli.

Delší odkládání aktualizací

update

Pravidelné aktualizace zaručí, že operační systém bude mít ošetřené známé zranitelnosti. Navíc můžeme mít k dispozici i zajímavé nové funkce. | Zdroj: Azamat E/Unsplash

Výhodou chytrých telefonů je možnost připojení k internetu a přístup k pravidelným aktualizacím, které zlepšují funkce nebo odstraňují kritické bezpečnostní mezery.

V každodenním režimu však upozornění na dostupnost updatů často působí jako otravné vyrušení, které s radostí ignorujeme a instalace necháme na jindy. Není to ale dobré. Často se vás v našich příspěvcích snažíme upozorňovat na různá nebezpečí, která ohrožují smartphony, a instalace aktuálního softwaru je jednou z důležitých součástí ochrany.

Navíc pokud se jedná o oficiální vylepšení ze strany výrobce, měla by být aktualizace použita už jen proto, že vám zaručí optimální používání vašeho smartphonu.

Kromě bezpečnostních aspektů mohou updaty také nabízet zajímavé nové funkce, takže těch pár minut čekání za to ve většině případů stojí.

Zbytečně hluboké vybíjení akumulátoru

charging

Praxe ukazuje, že pro životnost moderních Li-Ion a Li-Pol akumulátorů je ideální udržovat jejich stav mezi 25 až 90 % kapacity. Resp. nevybíjet pod 25 % a odpojit při 90 % nabití. | Zdroj: Amanz/Unsplash

Dodnes přetrvává mnoho mýtů o akumulátorech smartphonů. Jedním z nich je, že za snížení výkonu – tedy kapacity – je zodpovědný takzvaný "paměťový efekt". Vzniká ve chvíli, kdy se baterie nabíjí ve stavu, kdy není zcela vybitá, a navíc se nenabije na maximum své kapacity. Předpokládá se, že si v určitém okamžiku "zapamatuje", že například úroveň 20 % zbytkové kapacity je výchozí stav a bude ji považovat za nový nulový bod.

To ale platilo v době, kdy se ještě v přenosných zařízeních používaly Ni-Cd nebo později Ni-MH články. U nich se skutečně "paměťový efekt", který zhoršoval jejich vlastnosti, projevoval.

To je ale minulost. V současných digitálních zařízeních včetně smartphonů se využívá modernější technologie Li-Ion akumulátorů, v některých případech Li-Pol.

U nich je jejich hloubkové vybíjení "na nulu" naopak škodlivé. Obecné doporučení je, že zařízení by se mělo připojit k nabíječce vždy ve chvíli, kdy si o to řekne.

Obvykle k tomu dochází ve stavu, kdy ještě zbývá přibližně 20 % kapacity akumulátoru a mobil nám oznámí, že přechází do úsporného režimu. A ideálně dobít na 90 až 95 % při pokojové teplotě. Není úplně vhodné dobíjet v případech, kdy akumulátor vykazuje 50 až 70 % své kapacity.

Nabíjecí cyklus a následnou výdrž akumulátoru mohou ovlivnit i teplotní extrémy oběma směry. Jistě znáte stavy, kdy máte v zimě na lyžích dostatečně nabitý mobil, pak si vyřídíte několik zpráv, prohlédnete e-mail a vyřídíte dva hovory, a už abyste znovu nabíjeli. Příliš nízké teploty vedou k rychlé ztráte kapacity.

Pokud zařízení nebudete delší dobu používat, je také dobré akumulátor vyjmout (pokud je to vůbec možné) a uskladnit mimo zařízení v suchém prostředí ideálně s teplotou 15 až 20 °C. Také pozor na mechanické poškození akumulátoru. Li-Ion, ale především Li-Pol technologie jsou na to velmi citlivé.

Spam, scam, malware, sideloading, phishing

security

Smartphone je pro kybernetické zločince lákavým cílem. Proto pozor na různé typy podvodů. | Zdroj: Lukenn Sabellano/Unsplash

Hantýrka moderní doby shrnuje další rizika, která útočí na vaše smartphony ze všech stran. Podvodníci se přizpůsobují a stále hledají nové možnosti, jak se dostat na zařízení obětí. Trojské koně, podvodné e-maily nebo pokusy o phishing jsou pro chytré telefony s přístupem k internetu a s připojením do e-mailu na denním pořádku. Častým cílem škodlivého softwaru je krádež osobních a přihlašovacích údajů, ovládnutí účtů, finanční trestná činnost.

Zvýšená opatrnost je tedy na místě i v případě otevírání e-mailu na mobilu. V některých případech stačí k instalaci škodlivého softwaru do zařízení otevření přílohy nebo kliknutí na zmanipulovaný odkaz.

Nikdy neklepejte na aktivní odkazy, jejichž původ neznáte. To platí i pro řetězové dopisy, které vám mohou přeposílat přátelé. Pokud chcete být v bezpečí, vyplatí se podívat se na antivirové programy pro chytré telefony se systémem Android, které vás před takovými útoky ochrání. Nebezpečí se šíří i v prostředí komunikátorů včetně WhatsApp.

Také pozor na tzv. sideloading, tedy stahování aplikací z neověřených a neoficiálních zdrojů. Hry, videa a hudba mohou být lákadly ke stahování ze stránek, které vám místo slibovaného obsahu zavšiví smartphone malwarem.

Zdroj: MakeUsOf


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme