Moderní monitory mají velkou úhlopříčku, vysoké rozlišení a ostrý obraz. V módě jsou obrazovky se širokoúhlým poměrem stran a špičkovými panely s úhlopříčkou nad 27 palců. Specializované herní monitory navíc v poslední době prošly významným technologickým vývojem. Ne všechny jsou ale dokonalé. Proto jsme otestovali 20 kancelářských a 20 herních monitorů a máme pro vás výsledky.
Téměř všechny herní monitory vyšší třídy jsou dnes osazeny technologií pro vylepšení synchronizace obrazu FreeSync nebo G-Sync. Proprietární technologii G-Sync prosazuje výrobce grafických karet Nvidia a otevřený standard FreeSync zase využívá konkurenční AMD. V principu fungují oba standardy téměř stejně a mají za cíl upravovat zobrazovací frekvenci panelu monitoru s frekvencí videosignálu přicházejícího z grafické karty počítače.
Téměř všechny nejnovější herní monitory poskytují obnovovací frekvenci obrazu alespoň na úrovni 140 Hz – což je oproti standardním 60 Hz více než dvakrát kolik. Tento parametr rozhodně nepodceňujte, protože vyšší frekvence zajišťuje brilantnější a stabilnější obraz. Přestože většina herních monitorů je vybavena displejem s klasickým poměrem stran 16 : 9. Ve srovnání s displejem WQHD nabízí takovéto zařízení navíc 440 bodů na levé i pravé straně.
Kancelářské monitory vyšších řad jsou vybaveny téměř výhradně displeji typu IPS. I když je tato varianta poněkud dražší než běžné panely typu TN, dotyčná zařízení pak přinášejí výrazně lepší barvy a také širší pozorovací úhly. Dobré kancelářské monitory navíc nemusí zůstat jen v kanceláři, ale mohou se stát skvělými všestrannými pomocníky, kteří dobře poslouží i v oblasti zpracování fotografií nebo při úpravě videa.

Koupit časopis Chip
Chip je možné číst v tištěné nebo v digitální podobě na mobilech, tabletech a počítačích.