Chip 06/2025: Podle nedávné studie zabijí větrné elektrárny jen ve Spojených státech ročně kolem 1,17 milionu opeřenců. Španělská ornitologická společnost zase odhaduje, že 18 tisíc španělských větrných turbín může ročně zabít 6 až 18 milionů ptáků a netopýrů.
Na obranu větrníků je podle ekologických organizací také nutno zmínit, že veškeré odhady jejich škodlivosti jsou zatíženy značnou chybovostí – většina studií je totiž založena pouze na evidenci mrtvých těl nalezených v těsném okolí větrné farmy a čísla tak nemusí být přesně vypovídající. Postiženi jsou však především velcí ptáci a dravci, v jejichž případě může jenom několik málo smrtelných případů znamenat riziko pro jejich nepočetnou populaci.
Úřady proto mnohé větrné elektrárny pravidelně vyřazovaly z provozu. Firmy však nyní přicházejí s antikolizními systémy vybavenými umělou inteligencí, které dokážou vypnout rotory pouze v případě, kdy se blíží ohrožené druhy ptáků. Kromě zacílené ochrany také minimalizují ztráty elektrické energie.
V červnovém Chipu rozebíráme nové antikolizní systémy a popisujeme jejich možnosti. Pokud vás toto téma moderních zdrojů energie a ochrany přírody zajímá, přečtěte si červnový Chip, který je v prodeji od 21.5.

Koupit časopis Chip
Chip je možné číst v tištěné nebo v digitální podobě na mobilech, tabletech a počítačích.