Účastníci kurzu „Nxt pro studenty“ mají za úkol vytvořit si s nimi svůj vlastní projekt, příp. zkusit vymyslet další možnosti, jak by šlo kryptoměny využívat. Úplně první univerzitou, která se tohoto vědeckého projektu účastní, je VŠE v Praze, konkrétně Katedra světové ekonomiky, kde vše probíhá pod záštitou doktoranda Jakuba Jedlinského. Na úvodní přednášce „NXT a nové trendy v kryptoměnách“ (video: http://kse.vse.cz/…kryptomenach/) byli studenti obeznámeni především s možnostmi, které digitální měny umožňují. Zatímco dnes se hovoří zejména o jejich platební funkci, málokdo tuší, že kryptoměny budou využívány zejména v komunikaci. Studenti byli požádáni, aby se i oni sami podíleli na této technické revoluci tím, že by sami zkusili vymýšlet nové funkce pro digitální měny.
Protože mnozí účastníci projektu studují obchodní podnikání, všem byla rozdána kryptoměna Nxt v hodnotě několika set korun, přičemž úkolem je během semestru zkusit tyto Nxty rozmnožit. Je již na studentech, zda si zkusí vydělat další Nxty svou prací anebo se vrhnou na vlastní podnikání. Nxt umožňuje velice snadnou a levnou tvorbu IPO (první veřejná nabídka akcií), kde si můžou studenti vytvořit akcie jejich vlastního podniku a ty můžou ihned prodávat na virtuálním trhu. Na této stránce je vidět (http://coinmarketcap.com/assets/), že akcie vytvářené na Nxtu jsou velice oblíbené, z top 20 akcií postavených na kryptoměnách jich je 80% na bázi Nxtu. Např. firma Coinomat takto vydělala v přepočtu milion korun během prvních 24 hodin. Nejúspěšnější akcií je technický projekt SuperNET, jehož cílem je spojovat funkce různých kryptoměn, který během několika týdnů vybral zhruba 50 milionů korun. Další funkcí Nxtu je tržiště, kde lze přímo prodávat jakékoliv produkty, tedy i knihy, (slevové) kupony, hudbu, obrazy…
Vědecký projekt má sloužit nejen k tomu, aby si studenti vyzkoušeli práci s elektronickými měnami a zkusili na jejich bázi vydělávat, ale velmi žádané by byly i jejich vlastní písemné výstupy. Krátké eseje či seminární práce by snadno mohly přerůst v bakalářské a diplomové práce. Pole digitálních měn je velmi neprobádané, zejména v oblastech, které přímo nesouvisí s kryptografií, matematikou či informatikou. Mladým ekonomům se nabízí široké pole působnosti, kde by mohli uplatnit své znalosti, resp. jak by mohli vhodně zhodnotit svůj čas, který musí věnovat sepisováních svých kvalifikačních prací.
Projekt „Nxt pro studenty“ si získal velkou podporu ze strany komunity Nxterů, kteří se sami složili na Nxty rozdané zhruba šedesáti českým studentům a studentkám. Jde o vědecký experiment, na který nebyly využity žádné fondy, ale na vše se složila komunita prostřednictvím veřejné sbírky. Ač byl projekt započat v Česku, již během úvodní přednášky vyplňovali studenti anonymní dotazník, na kterém se podílí německý sociolog. V průběhu semestru budou studentům k dispozici nejen čeští konzultanti, nápomocná bude celá Nxterská komunita čítající odborníky z celého spektra vědních oborů či podnikatelských záměrů.
Zatímco úvodní přednáška bude pouze zpětně opatřena anglickými titulky a zveřejněna, záměrem je umožnit závěrečnou prezentaci vysílat online, přičemž studenti budou moci komunikovat s Nxtery prostřednictvím videokonference. Nxty byly studentům rozdány anonymně, stejně tak některé písemné výstupy mohou být zveřejněny bez udání autora. Avšak ideální by bylo, kyby si mladí ekonomové zkusili přednést svůj projekt před mezinárodní komunitou během videokonference, aby mohli ihned získat zpětnou vazbu a cenné rady užitečné pro jejich klasifikační práce.

Mezi prvními na světě zavádí inovativní elektronická měna Nxt projekt, během kterého se studenti učí pracovat s digitálními měnami.
Máte k článku připomínku? Napište nám
Mohlo by se vám líbit


video



8 foto

8 foto
doporučujeme
Novinky
-
Používáte WhatsApp? Tuhle funkci si zapněte, jinak můžete mít problém
-
Máte stále Windows 10? Tak to vás čeká velmi nepříjemné překvapení
-
Uživatelé WhatsAppu, už vám také někdo volal ze zahraničí? Buďte na to opatrní, testují si vás podvodníci
-
Také jste podlehli kouzlu fitness náramků? Jaká jsou jejich rizika, která mnozí podceňují
Testy a žebříčky
bezpečnost
-
Dostala "deset z deseti": pozor na novou bezpečnostní chybu Windows – může vám způsobit vážné problémy
-
Máte doma tuto televizi? Ve velkém nebezpečí může být až 92 000 domácností
-
Falešné aplikace z Google Play: pozor, možná je máte v telefonu i vy
-
Nevídaný podvod na Messengeru: dejte si pozor, když vám přijde takováhle zpráva